SME
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Američan si z koronavírusových náhrad kúpil lamborghini, iný fingoval svoju smrť

Najprv poslal dva príkazy po 30-tisíc dolárov s poznámkou "mama" a potom si kúpil superšportiak za 313-tisíc dolárov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Rado Mlýnek)

Zmysel koronavírusových náhrad, ktorými chcú americké úrady odbremeniť podnikateľov od strát spôsobených koronavírusom, si po svojom vyložil jeden floridský podvodník.

Za takmer štyri milióny dolárov, ktoré dostal v rámci štátnej pôžičky, si kúpil luxusný automobil a ďalší tovar, píše server idnes.cz.

Iný Američan po odhalení podobného prípadu fingoval svoju vlastnú smrť.

Dvadsaťdeväťročný Floriďan menom David Hines požiadal v mene niekoľkých svojich spoločností o pôžičku trinástich a pol milióna dolárov a tú potom využil na nákup luxusného tovaru v obchodoch v Miami Beach.

Skryť Vypnúť reklamu

Údaje o tom, že peniaze chce použiť na platy zamestnancov svojich firiem, však sfalšoval. Uviedlo to americké ministerstvo spravodlivosti.

Úrady muža obvinili zo sprenevery, uvedenie falošných informácií bankovej inštitúcii a tiež z nezákonných finančných transakcií.

Hines využil americký vládny program nazvaný PPP Loan (Paycheck Protection Program, teda Program ochrany miezd pre malé podniky). Ten má za úlohu podnikateľom poskytnúť výhodné pôžičky, aby nemuseli počas koronavírusovej krízy prepúšťať.

Úrady pôžičku nechcú späť v prípade, že podnikateľ splní všetky dané kritéria a peniaze sú minuté oprávneným spôsobom.

Program slúži malým, najmä rodinným firmám, ktoré zasiahla pandémia koronavírusu a vládne opatrenia s ňou spojené. Disponuje balíčkom v hodnote 349 miliárd dolárov (8,7 bilióna korún).

Skryť Vypnúť reklamu

Pôžičku v rámci programu PPP Hines schválila banka Bank of America, lebo muž vo svojich žiadostiach tvrdil, že zamestnáva 70 ľudí s mesačnými nákladmi na ich mzdy okolo štyroch miliónov dolárov. Uvoľnila mu tak sumu 3 984 557 dolárov.

Čoskoro však banka zistila, že mesačné pohyby na jeho účtoch sú len okolo 200 000 dolárov, a to by odkazovalo na obyčajnú desiatku zamestnancov.

Akonáhle Hines sumu od banky získal, okamžite vydal dva platobné príkazy po tridsiatich tisícoch dolárov s poznámkou "mama". Až potom sa vydal na nákupy.

"Počas niekoľkých dní si kúpil luxusné Lamborghini Huracán rok výroby 2020 v cene okolo 313 000 dolárov, to prihlásil ako na seba, tak na svoje firmy," oznámil žalobca.

Nechajte ma, som mŕtvy

Hines však nie je jediným Američanom, ktorého nepozornosť alebo nedôslednosť úradov prinútila k podobnému podvodu.

Skryť Vypnúť reklamu

Úrady momentálne vyšetrujú hneď pätnásť ďalších podobných prípadov, a to vo Virgínii, Texase a Ohiu.

Jeden z najzaujímavejších sa týka muža, ktorý sa nezákonne obohatil o pol milióna dolárov z fondu PPP. Aby úradom znemožnil odhalenie, fingoval dokonca svoju smrť.

Išlo o prípad muža, ktorého polícia zadržala v Alpharette v štáte Georgia len pred niekoľkými dňami.

Päťdesiatdvaročný David Staveley z Andoveri v Massachusetts podobne ako Hines z úradov vymámil čiastku 440 000 dolárov na platy pre zamestnancov svojich troch reštaurácií.

Neskôr pri vyšetrovaní podvodu vyšlo najavo, že dve z nich nestačil otvoriť ešte pred príchodom koronavírusu a tú tretiu nevlastnil vôbec.

Staveleyho prepustili na kauciu vo výške 10 000 dolárov, ale na nohu mu pripevnili monitorovacie zariadenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Za niekoľko dní však probačný úradník prijal signál, že Staveleyho náramok prestal fungovať. Okamžite zalarmoval políciu, ktorá neváhala s jeho opätovným zadržaním, ale namiesto muža našla blízko Quincy Beach v Massachusetts iba jeho auto. Bolo odomknuté s kľúčmi v zapaľovaní.

Vyšetrovatelia neskôr uviedli, že v aute našli okrem vodičského preukazu a ďalších dokladov aj list na rozlúčku. Okamžite sa rozbehlo pátranie po jeho tele, ale polícia žiadne nenašla. Rovnako ako žiadny iný dôkaz o mužovej samovražde.

Nakoniec sa ukázalo, že Staveley svoju smrť fingoval, aby sa vyhol trestu za svoje prehrešky. Medzitým totiž cestoval po Tennessee pod falošnou identitou v ukradnutom karavane s falošnou poznávacou značkou.

"Desiatky miliónov Američanov prišlo kvôli koronavírusu o prácu a ich život sa premenil na totálny chaos," hovorí advokát z Rhode Islandu Aaron Weisman.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je neodpustiteľné, že peniaze z fondov určených práve týmto ľuďom niektorí jedinci zneužívajú vo vlastný prospech," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Buriči chceli v Kongrese USA "zajať a zavraždiť" zákonodarcov, tvrdí prokuratúra

Právnici žiadajú väzbu pre Jacoba Chansleyho zo štátu Arizona - šíriteľa pravicovej konšpiračnej teórie QAnon.

QŠaman v Kongrese.
Slovensko

Obytné nehnuteľnosti na Slovensku zdraželi viac ako priemer EÚ

Medziročne sa ceny bytov a domov v rámci celej EÚ v treťom kvartáli 2020 zvýšili o 5,2 percenta, na Slovensku to bolo výrazne viac.

Sídlisko Sekčov.
Slovensko

Vo štvrtok pribudlo 5324 nových prípadov a 102 obetí

Vyšetrili 63 978 osôb. podiel nakazených pri PCR testoch bol 23 percent. Celkový počet zaočkovaných občanov je 47 704.

Ilustračná fotografia.
Zahraničie

WHO kritizovala nespravodlivé prerozdelenie vakcín proti koronavírusu na svete

Medzi desiatimi krajinami, ktoré dostali 95 percent všetkých vakcín, sú aj tri z Európskej únie.

Vakcíny na Slovensko prišli 26. decembra.