SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Rómsky holokaust a jeho hrôzy nemôžu ostať zabudnuté, pripomínajú prezidentka i premiér

Predseda Konferencie biskupov Slovenska bude dnes sláviť svätú omšu za obete rómskeho holokaustu. Arcibiskup Bober pripomína, že akákoľvek diskriminácia je proti princípom kresťanstva.

Na snímke z januára 1941 je vchod do nacistického koncentračného tábora Osvienčim v Poľsku. Na snímke z januára 1941 je vchod do nacistického koncentračného tábora Osvienčim v Poľsku. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Pri príležitosti Medzinárodného dňa rómskeho holokaustu bude dnes o 16.00 h spomienková svätá omša za obete rómskeho holokaustu.

Uskutoční sa v Katedrále sv. Martina v Bratislave, informovala Konferencia biskupov Slovenska (KBS).

Hlavným celebrantom bude bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Stanislav Zvolenský.

Kazateľom bude rómsky kňaz Viktor Tomčányi, ktorého predkovia boli obeťami rómskeho holokaustu.

Piesne počas svätej omše zaspievajú rómske zbory z Čičavy, Bardejova a Hanušoviec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pamätný deň rómskeho holokaustu je príležitosťou pripomenúť si udalosti, ktoré sa odohrali v noci z 2. na 3. augusta v roku 1944, keď pri likvidácii koncentračného tábora pre Rómov v Osvienčime Brezinke zahynulo takmer 3000 rómskych mužov, žien a detí.

Počas vojny zahynulo približne 500 000 Rómov.

Prvýkrát bola svätá omša za obete rómskeho holokaustu v Katedrále sv. Martina v Bratislave v roku 2015.

Rómsky holokaust a jeho hrôzy nemôžu ostať zabudnuté

Rómsky holokaust a jeho nepredstaviteľné hrôzy, ktoré sa vryli do osudov a pamätí konkrétnych ľudí, rodín a komunít, nemôžu zostať zabudnuté.

Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu.

Dodala, že je povinnosťou autorít rázne odmietnuť prejavy nenávisti smerujúce voči akejkoľvek skupine.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentka pripomenula, že je našou povinnosťou hrôzy holokaustu poznať a pripomínať si ich.

"Súdržnú a tolerantnú spoločnosť vybudujeme, len ak dobre porozumieme tomu, aké jednoduché a nesmierne nebezpečné je kvôli odlišnosti zbaviť menšinu jej ľudského rozmeru a zneužiť predsudky na ospravedlnenie verbálneho a fyzického násilia či v najextrémnejšej podobe aj genocídy," uviedla na sociálnej sieti.

"Práve dnes, keď si pripomíname tragédie rómskeho holokaustu, je povinnosťou verejných autorít rázne odmietnuť prejavy nenávisti smerujúce voči akejkoľvek skupine, či už z dôvodu rasy, etnicity, náboženstva alebo sexuálnej orientácie. A postaviť sa za všetkých, ktorí aj dnes takéto prejavy nenávisti zažívajú," skonštatovala hlava štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Spolupráca s Rómami a Rómkami musí byť podľa nej postavená na rovnocennom partnerstve, a tento princíp musí byť cítiť v celej našej spoločnosti.

"Všetci spolu žijeme v jednom svete. Savore jekhetane dživas pre jekh luma. Nezabúdajme. Ma bisteras," dodala.

Matovič pripomína potrebu vzdelania

Predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) počas Pamätného dňa rómskeho holokaustu pripomína potrebu vzdelania.

Poznanie pravdy a histórie je podľa neho základným predpokladom eliminácie extrémizmu.

"O faktoch, že počas 2. svetovej vojny príslušníci SS bez milosti zavraždili v plynových komorách rómske ženy, matky, deti, starých ľudí, sa nepísalo v učebniciach, nehovorilo sa o tom ani na verejnosti. Aby sa viac krvavá história neopakovala, nesmieme zabudnúť, ale musíme si ju pripomínať," uviedol premiér.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda vlády je podľa svojich slov presvedčený, že veľkú rolu v tomto procese by mali zohrávať školy a poznanie pravdy a histórie je základným predpokladom eliminácie extrémizmu.

"Extrémizmus u mladých ľudí je často spôsobený nedostatkom informácií, hoaxami a nepravdami, ktoré sa dozvedajú z konšpiračných a dezinformačných internetových článkov," upozornil predseda vlády.

Europoslanec za OĽANO a bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák pripomenul, že neexistuje žiadna dokonalá rasa.

"Ľudí nemôžeme deliť na základe toho, do akej etnickej skupiny, respektíve komunity patria," skonštatoval.

Slovensko si podľa neho nemôže dovoliť nevyužiť potenciál detí z rómskych osád.

"Urýchlene musíme prijať opatrenia, aby aj z nášho vzdelávacieho systému vychádzali deti s uplatnením na pracovnom trhu," doplnil Pollák.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér si obete rómskeho holokaustu uctí na spomienkovom pietnom podujatí a položením venca k Pamätníku obetí rómskeho holokaustu v Múzeu SNP v Banskej Bystrici, ako aj v Bratislave na slávnostnej svätej omši za obete rómskeho holokaustu v Katedrále sv. Martina a na stretnutí rómskych osobností na Bratislavskom hrade.

Akákoľvek diskriminácia sú proti princípom kresťanstva, zdôraznil Bober

Akákoľvek diskriminácia či elitártsvo sú proti princípom kresťanstva a ľudskosti a môžu viesť až k vraždeniu ľudí, čo sa už nesmie nikdy zopakovať.

Na oficiálnej webovej stránke Konferencie biskupov Slovenska (KBS) to napísal predseda Rady KBS pre Rómov a menšiny košický arcibiskup Bernard Bober.

Je preto podľa neho dôležité pripomínať si obete rómskeho holokaustu.

„Likvidácia Rómov počas druhej svetovej vojny prichádzala postupne. Najskôr to bolo vydanie obežníka o ,vykazovaní cigánskeho obyvateľstva do domovských obcí´, potom ústavný zákon z roku 1939 o štátnom občianstve, keď sa Rómovia dostali medzi tzv. ,cudzie živly´, pretože nemali domovské právo a nepretržité zamestnanie. Potom dostali tzv. cigánske legitimácie.

SkryťVypnúť reklamu

Za tým nasledovali pracovné tábory, pričom prvý z nich bol v Hanušovciach nad Topľou. V pracovných táboroch sa pre nedostatok stravy a katastrofálne hygienické podmienky začal šíriť týfus.

Tak začali chorých Rómov nakladať do áut a hromadne popravovať. V Dubnici nad Váhom, Kremničke, Kvetnici pri Poprade, Zvolene, Brezne, Tisovci," priblížil Bober.

Bober vyzval ľudí, aby sa "modlili za obete rómskeho holokaustu i za ich potomkov, aby boli uzdravené zranenia z minulosti a zachránené ich duše".

Rómsky holokaust bol pokus nacistického Nemecka a jeho spojencov o vyhladenie Rómov v Európe počas druhej svetovej vojny.

Za vlády Adolfa Hitlera bolo 26. novembra 1935 vydané doplnenie Norimberských zákonov, ktoré zaradilo Rómov do rovnakej kategórie ako Židov a definovalo ich ako „nepriateľov rasovo čistého štátu“.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu