SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Nech čelia následkom. Server zverejnil mená športovkýň, ktoré sa postavili proti transosobám

Významným športovkyniam na čele s Navrátilovou sa nepáči, že transsexuálni muži súťažia so ženami. Podľa servera majú niesť následky za diskriminačný názor. "Vy ste tí, ktorí šikanujú," odkazuje im trénerka Bladeová.

Martina Navrátilová utiekla z komunistického Československa a stala sa tenisovou legendou.Martina Navrátilová utiekla z komunistického Československa a stala sa tenisovou legendou. (Zdroj: SITA)

Viac ako 300 športovkýň minulý týždeň podpísalo list, ktorý následne atlétky poslali Rade guvernérov National College Athletic Association (NCAA).

V liste vyjadrili nesúhlas so začleňovaním transsexuálov do športu, píše server echo24.cz.

Medzi podpísanými je tiež bývalá tenistka z Československa Martina Navrátilová.

Podpísané ženy mali zostať v anonymite, ich zoznam ale zverejnil server Outsports, ktorý uviedol, že by ženy mali čeliť následkom.

Skupina Save Women 'Sports (Zachráňte ženský šport) zozbierala 309 podpisov, aby lobovala u vedenia NCAA, ktoré bude zasadať tento týždeň.

Skryť Vypnúť reklamu

NCAA v júni oznámila, že bude prerokúvať zákon, ktorý zakazuje trans študentom súťažiť podľa ich autentického pohlavia.

Atlétky v zaslanom liste žiadajú o spravodlivé a rovnaké podmienky pre ženský šport. Nechcú, aby trans ženy mohli súťažiť s bežnými športovkyňami. Iniciatíva zverejnila výzvu na svojom webe.

"Pevne veríme, že každý by mal mať príležitosť súťažiť, ale skutočná športová parita pre ženy vyžaduje ochranu ženských športov pre biologické ženy," uvádza sa v liste.

Iniciatíva Save Women 'Sports zverejnila len 4 signatárky listu s tým, že všetky mená má organizácia NCAA a nie je potrebné, aby ich vedela verejnosť.

Server Outsports však získal celý zoznam a zverejnil ho. Chce vraj, aby športovkyne čelili dôsledkom svojho činu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Hľadali sme tieto mená vo verejnom záujme, pretože tí, ktorí zastávajú diskrimináciu, by mali byť zodpovední," píše server.

Prvé meno na zozname signatárov patrí bývalej tenistke Martine Navrátilovej. Tá je známou odporkyňou začleňovania transgender žien do ženského športu.

Vlani označila tieto športovkyne za podvod. Server echo24.cz o tom informoval v tomto článku.

Navrátilovú kvôli tomu vylúčili zo spolku, ktorý podporoval LGBT športovcov a ktorého bola tiež veľvyslankyňou. Kvôli veľkej vlne kritiky sa za svoj výrok ospravedlnila.

Medzi ďalšími signatárkami je tiež trénerka Linda Bladeová, ktorá vyjadrila podporu pre Navrátilovú a všetky ostatné ženy, ktoré sú na zozname.

"Je mi cťou byť na tomto zozname. Posluhovači NCAA, ktorí vydali tento list, nám dokazujú, prečo bolo treba tento list napísať. Vy ste tí, ktorí šikanujú," píše na adresu servera Outsports.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.
Slovensko

Počet pozitívne testovaných stúpol o 2 887 osôb

Ukončených vyšetrení bolo 14 642. Pomer nakazených k testovaným bol 20-percentný.

Odberné miesto na nový koronavírus.
Slovensko

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská vypovedala deväť hodín

Podľa portálu Tvnoviny.sk sa Jankovská mohla „rozrozprávať“ a okrem priznania ponúkla aj iné závažné informácie.

Monika Jankovská.
Ilustračná fotografia.