SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

V Nemecku klesá pôrodnosť. Viac ako štvrtina Nemcov má zahraničný pôvod

Najviac, až 65 percent obyvateľov Nemecka zahraničného pôvodu, pochádza z inej európskej krajiny, z toho 7,5 miliónov z blízkych štátov Európskej únie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN - Nemecko sa potýka s klesajúcou pôrodnosťou. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa narodilo menej detí.

Pôrodnosť klesá aj medzi obyvateľmi cudzieho pôvodu, ktorí mávajú viac detí ako Nemci, píše server idnes.cz.

Veľkú úlohu v poklese pôrodnosti hrá rastúce vzdelanie žien. Absolventky škôl chcú využiť svoje znalosti a odmietajú mať deti pred tým, než naplnia svoje pracovné ambície.

Za rok 2019 sa v Nemecku narodilo 778 100 detí. Podľa najnovších štatistík spolkového štatistického úradu je ich o 9 400 menej ako v predchádzajúcom roku.

Skryť Vypnúť reklamu

Celková miera pôrodnosti klesla z 1, 57 na 1, 54.

Iba v Bavorsku a Brémach zostala miera pôrodnosti na rovnakých hodnotách. Vo zvyšných štrnástich spolkových krajinách poklesla.

Štatistiky celkovej miery pôrodnosti v Nemecku vylepšujú obyvatelia pôvodne cudzieho pôvodu, ktorí v priemere majú viac detí než Nemci. Avšak aj nich klesla miera pôrodnosti z 2,12 na 2,06.

Miera pôrodnosti u Nemcov bez započítania obyvateľov cudzieho pôvodu je 1,43.

V priemere si nemeckí rodičia zaobstarávajú prvé dieťa vo svojich 30,1 rokoch. Pred desiatimi rokoch bol priemerný vek 28,8.

Nemky majú po Taliankach dieťa najneskôr v rámci Európskej únie. Nemecká pôrodnosť je však v kontexte pôrodnosti EÚ priemerná.

Nemecké ženy odkladajú rodinu, pretože majú veľa ďalších možností, ako sa realizovať v živote, najmä v oblasti práce.

Skryť Vypnúť reklamu

"Hľadanie perfektnej práce a perfektného partnera sú rozhodujúce faktory, prečo ženy odsúvajú materstvo niekoľko rokov," povedala stanici Deutsche Welle hamburská gynekologička Christine Biermannová.

Jedna zo štyroch žien vo veku 45 až 54 rokov v mestách na západe Nemecka nemá deti vôbec. Väčšinou ide o akademičky, ktoré investovali veľa času do kariéry.

V Nemecku veľa žien študuje.

"Po ukončení štúdia chcú dobrú prácu. To si vyžaduje mobilitu. Je to výzva pre plánovanie rodiny. Potrebujeme viac zamestnaneckých miest, ktoré umožnia ľuďom, aby pracovali z domu či na čiastočný úväzok, aby potom mohli pracovať obaja rodičia," vysvetľuje Philipp Deschermeier z nemeckej Spoločnosti pre demografiu.

Martin Bujard, riaditeľ výskumu v nemeckom Inštitútu pre výskum populácie (Bib), poznamenáva, že Nemecko od roku 2010 bolo svedkom pozitívneho trendu zvyšujúcej sa pôrodnosti. V roku 2015 miera pôrodnosti stúpla o päťdesiat šesť novorodencov na tisíc žien viac ako v predošlom roku. Takýto pomer reprodukcie bol naposledy v rokoch 1982.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôrodnosť a imigrácia

Aby Nemecko zabránilo ubúdaniu populácie a nahradilo starnúcu a odchádzajúcu generáciu, potrebovalo by mieru pôrodnosti 2,1 detí na ženu. Takéto čísla však Nemecko nezaznamenalo od sedemdesiatych rokov.

Nemeckú populáciu udržuje pri živote rozsiahla imigrácia. Imigranti z juhoeurópskych, východoeurópskych a blízkovýchodných krajín majú v priemere viac detí ako bežný Nemec.

"Istým spôsobom Nemecko profituje z ekonomických kríz v južných a juhovýchodných krajinách EÚ," tvrdí Deschermeier.

Viac ako štvrtina Nemcov (26%) má cudzí pôvod. Podiel ľudí s cudzím pôvodom v nemeckej populácii sa podľa spolkového štatistického úradu v roku 2019 zvýšil na 21, 2 miliónov.

Ide o najpomalší nárast od roku 2011. Aj u imigrantov platí priama úmera medzi vyšším vzdelaním a menším počtom detí.

Skryť Vypnúť reklamu

Približne 13, 8 miliónov (65 percent) obyvateľov Nemecka zahraničného pôvodu pochádza z inej európskej krajiny, z toho 7, 5 miliónov z blízkych štátov Európskej únie.

Po Európanoch tvoria najväčšiu migračnú skupiny Aziati (4,6 milióny ľudí), po ktorých nasledujú ľudia z Blízkeho východu (3,2 milióny ľudí).

Skoro jeden milión ľudí je z Afriky.

11,1 miliónov (51 percent) ľudí zahraničného pôvodu má nemecké občianstvo. Z nich viac ako polovica (51 percent) má nemecké občianstvo už od narodenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Dobrovoľníkov vo Veľkej Británii nainfikujú koronavírusom, aby urýchlili vývoj vakcíny

Do štúdie sa zapoja zdraví ľudia vo veku 18 až 30 rokov.

Testovanie na nový koronavírus.
Slovensko

Celoplošné testovanie bude pravdepodobne dobrovoľné, povedal premiér

Ak sa občania nepreukážu testom, či už zo štátneho testovania alebo súkromného, budú musieť nasledujúcich desať dní zostať v karanténe.

Ilustračné foto
Slovensko

Počet pozitívne testovaných za pondelok sa zvýšil o 705 osôb

Vyšetrili 5946 ľudí, podiel nakazených z počtu testovaných sa mierne znížil.

Odberné miesto na nový koronavírus.
Zahraničie

Upratovačka na dôkaz dobre odvedenej práce vypila vodu zo záchodu

Spoločnosť ju dáva za príklad dobre odvedenej práce, niektorým sa to zdá nedôstojné a v čase pandémie koronavírusu aj nebezpečné.

Ilustračná fotografia.