SME
Piatok, 2. október, 2020 | Meniny má LevoslavKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Indický premiér Módí položil základný kameň hinduistického chrámu

Predmetnú lokalitu si už niekoľko desaťročí nárokujú hinduisti aj moslimovia. Indický najvyšší súd vlani prisúdil miesto hinduistom, čím sa ukončili siahodlhé justičné spory.

Vzhľad budúceho chrámu premietali aj v Dillí.Vzhľad budúceho chrámu premietali aj v Dillí. (Zdroj: SITA/AP)

NAÍ DILLÍ - Indický premiér Naréndra Módí v stredu slávnostne položil základný kameň hinduistického chrámu v meste Ajódhja na severe krajiny. Informuje o tom stanica BBC.

Lokalita sa nachádza na mieste, kde rozvášnený dav hinduistov zničil v roku 1992 stredovekú mešitu, tvrdiac, že bola postavená na ruinách chrámu uctievaného kráľa Rámu.

Predmetnú lokalitu si už niekoľko desaťročí nárokujú hinduisti aj moslimovia.

Indický najvyšší súd vlani prisúdil miesto hinduistom, čím sa ukončili siahodlhé justičné spory.

Skryť Vypnúť reklamu

Najvyšší súd pridelil moslimom iný pozemok v meste, kde si môžu postaviť mešitu.

Módí položil symbolickú striebornú tehlu v najvyššom svätostánku, pričom podujatie na veľkoplošných obrazovkách sledovalo množstvo veriacich.

Okolie bolo pre pandémiu COVID-19 izolované a prístup na miesto bol obmedzený iba pre pozvaných hostí.

Módí uviedol, že inkriminované miesto bolo "oslobodené" a vyrastie na ňom "grandiózna stavba" pre kráľa Rámu.

Hinduisti veria, že Ajódhja je rodiskom kráľa Rámu. Výstavba chrámu je súčasťou sľubov, ktoré dala Módího vládnuca Indická ľudová strana (BJP), pričom táto iniciatíva je všeobecne vnímaná ako symbolické gesto pre jej radikálne krídlo.

Podujatie bolo stanovené na 5. augusta, čo je podľa organizátorov termín astrologicky priaznivý pre hinduistov a zároveň pripomína rok od chvíle, keď indický parlament zrušil poloautonómny štatút svojho jediného štátu s moslimskou väčšinou - Džammú a Kašmír.

Skryť Vypnúť reklamu

Storočie trvajúci spor o inkriminovanú lokalitu sa vyriešil vlani po drvivom volebnom víťazstve BJP. Najvyšší súd v novembri rozhodol v prospech nadácie chrámu s tým, že moslimská náboženská obec dostane ako odškodné pozemok s rozlohou päť akrov na inom mieste.

Radikálni hinduisti dlhodobo tvrdia, že moslimskí útočníci vybudovali danú mešitu na mieste existujúceho hinduistického chrámu.

Po zničení mešity v decembri 1992 vypukli nábožensky motivované násilnosti, ktoré si vyžiadali približne 2000 mŕtvych, najmä z radov moslimov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Miesto, kde polícia našla telá.
Kresťanstvo

Biskupi udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách

V kostoloch tiež platí od 1. októbra obmedzenie počtu účastníkov bohoslužieb. Ľudia vo vyššom veku alebo s chronickými ochoreniami majú bohoslužby sledovať prostredníctvom médií.

Cirkvi lobujú za povolenie omší.
Zahraničie

Biden utrpel strategické víťazstvo. Trump si veľa veril a málo sa pripravil

Prvá prezidentská debata bola presná a výstižná ako správa o stave Ameriky po štyroch rokoch zostreného kultúrneho a politického boja. Nadávky, prekrikovanie, nepočúvanie toho druhého...

Úradujúci americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý viceprezident Joe Biden počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande.
Slovensko

Rezort práce spúšťa projekty za 110 miliónov eur na podporu zamestnanosti

Druhá fáza začína od 1. októbra a projekty v tejto fáze sú zamerané na rozbeh podnikania, pomoc zariadeniam sociálnych služieb a na pomoc zamestnávateľom.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa rozpráva s novinármi po rokovaní vlády v Bratislave 16. septembra 2020.