SME
Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Filmový festival po kritike stiahol Policajta zo škôlky. Príliš vraj romantizuje políciu

Správa prichádza v čase, keď poskytovatelia on-line filmov a seriálov sťahujú z ponuky snímky kritizované za rasové stereotypy či policajnú brutalitu.

Arnold Schwarzenegger sa preslávil najmä ako herec. Hral viacero akčných postáv vrátane legendárneho Terminátora.Arnold Schwarzenegger sa preslávil najmä ako herec. Hral viacero akčných postáv vrátane legendárneho Terminátora. (Zdroj: SITA/AP)

PORTLAND - Dnes mala v americkom Portlande začínať filmový drive-in festival Cinema Unbound, nakoniec ju však nahradí dokument o černošskom politikovi.

Tridsať rokov stará komédia Policajt zo škôlky s Arnoldom Schwarzeneggerom v hlavnej úlohe sa totiž dostala pod paľbu kritikov podobne ako nedávno Juh proti Severu.

Podľa odporcov totiž snímka režiséra Ivana Reitmana príliš romantizuje policajnú prácu a oslavuje detské traumy, ktoré môže účasť polície v školách vyvolať, píše server idnes.cz.

Čo sa tráum týka, kritici narážajú na takzvaný fenomén "school-to-prison pipeline".

SkryťVypnúť reklamu

Tento popísaný jav naznačuje, že existuje priama úmera medzi frekvenciou zásahov polície v školách a prílišným potieraním priestupkov a následnou kriminalizáciou dotknutej mládeže.

Fox News píše, že usporiadatelia pôvodne Policajta zo škôlky vybrali "pre jeho zásadné miesto v oregonskej filmovej histórii".

Stiahli ho však hneď potom, ako sa proti uvedeniu snímky na Twitteri ohradila spisovateľka Lois Leveenová.

Tá uvedenie filmu venovala hneď šesť tweetov, kde dopodrobna vysvetľuje, že na tridsať rokov starej snímke so Schwarzeneggerom hrajúcim policajta prezlečeného za učiteľa, nevidí nič komediálneho.

"Nie je nič zábavného na účasti polície v školách, ktorá podporuje" school-to-prison pipeline ", kde sú Afroameričania, latinoameričania a ďalší potomkovia menšín miesto vzdelania kriminalizovaní," napísala Leveenová.

SkryťVypnúť reklamu

Policajta zo škôlky ďalej prirovnala k nedávno prepieranému filmu Juh proti Severu a dokonca aj k vyslovene rasistickému Zrodeniu národa. Všetky tri snímky sú vraj ako rodinná zábava úplne nevhodné.

"Sú to pozostatky časov, keď popkultúra živila rasové predsudky. Policajt zo škôlky potom romantizuje nadmieru policajného dohľadu v USA," uviedla.

Usporiadatelia prehliadky popierajú, že by za stiahnutím snímke bola práve Leveenovej aktivita na sociálnych sieťach, avšak, ako si Fox všíma, svojím vyjadrením reagujú priamo na jeden z jej tweetov.

Policajta zo škôlky nahradili druhým uvedením dokumentu o legendárnom černošskom politikovi a bojovníkovi za ľudské práva Johnom Lewisovi, ktorý v júli zomrel.

Obsah Leveenovej profilu na sociálnej sieti Twitter je teraz neverejný.

SkryťVypnúť reklamu

Správa prichádza v čase, keď poskytovatelia on-line filmov a seriálov sťahujú z ponuky snímky kritizované za rasové stereotypy či policajnú brutalitu.

Robia tak v súvislosti s celosvetovými protestmi, ktoré spustila smrť amerického černocha George Floyda, ktorého koncom mája pri zatýkaní dusil policajt.

Z ponuky tak zmizla napríklad spomínaná klasika Juh proti Severu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu