SME
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Filmový festival po kritike stiahol Policajta zo škôlky. Príliš vraj romantizuje políciu

Správa prichádza v čase, keď poskytovatelia on-line filmov a seriálov sťahujú z ponuky snímky kritizované za rasové stereotypy či policajnú brutalitu.

Arnold Schwarzenegger sa preslávil najmä ako herec. Hral viacero akčných postáv vrátane legendárneho Terminátora.Arnold Schwarzenegger sa preslávil najmä ako herec. Hral viacero akčných postáv vrátane legendárneho Terminátora. (Zdroj: SITA/AP)

PORTLAND - Dnes mala v americkom Portlande začínať filmový drive-in festival Cinema Unbound, nakoniec ju však nahradí dokument o černošskom politikovi.

Tridsať rokov stará komédia Policajt zo škôlky s Arnoldom Schwarzeneggerom v hlavnej úlohe sa totiž dostala pod paľbu kritikov podobne ako nedávno Juh proti Severu.

Podľa odporcov totiž snímka režiséra Ivana Reitmana príliš romantizuje policajnú prácu a oslavuje detské traumy, ktoré môže účasť polície v školách vyvolať, píše server idnes.cz.

Čo sa tráum týka, kritici narážajú na takzvaný fenomén "school-to-prison pipeline".

Skryť Vypnúť reklamu

Tento popísaný jav naznačuje, že existuje priama úmera medzi frekvenciou zásahov polície v školách a prílišným potieraním priestupkov a následnou kriminalizáciou dotknutej mládeže.

Fox News píše, že usporiadatelia pôvodne Policajta zo škôlky vybrali "pre jeho zásadné miesto v oregonskej filmovej histórii".

Stiahli ho však hneď potom, ako sa proti uvedeniu snímky na Twitteri ohradila spisovateľka Lois Leveenová.

Tá uvedenie filmu venovala hneď šesť tweetov, kde dopodrobna vysvetľuje, že na tridsať rokov starej snímke so Schwarzeneggerom hrajúcim policajta prezlečeného za učiteľa, nevidí nič komediálneho.

"Nie je nič zábavného na účasti polície v školách, ktorá podporuje" school-to-prison pipeline ", kde sú Afroameričania, latinoameričania a ďalší potomkovia menšín miesto vzdelania kriminalizovaní," napísala Leveenová.

Skryť Vypnúť reklamu

Policajta zo škôlky ďalej prirovnala k nedávno prepieranému filmu Juh proti Severu a dokonca aj k vyslovene rasistickému Zrodeniu národa. Všetky tri snímky sú vraj ako rodinná zábava úplne nevhodné.

"Sú to pozostatky časov, keď popkultúra živila rasové predsudky. Policajt zo škôlky potom romantizuje nadmieru policajného dohľadu v USA," uviedla.

Usporiadatelia prehliadky popierajú, že by za stiahnutím snímke bola práve Leveenovej aktivita na sociálnych sieťach, avšak, ako si Fox všíma, svojím vyjadrením reagujú priamo na jeden z jej tweetov.

Policajta zo škôlky nahradili druhým uvedením dokumentu o legendárnom černošskom politikovi a bojovníkovi za ľudské práva Johnom Lewisovi, ktorý v júli zomrel.

Obsah Leveenovej profilu na sociálnej sieti Twitter je teraz neverejný.

Skryť Vypnúť reklamu

Správa prichádza v čase, keď poskytovatelia on-line filmov a seriálov sťahujú z ponuky snímky kritizované za rasové stereotypy či policajnú brutalitu.

Robia tak v súvislosti s celosvetovými protestmi, ktoré spustila smrť amerického černocha George Floyda, ktorého koncom mája pri zatýkaní dusil policajt.

Z ponuky tak zmizla napríklad spomínaná klasika Juh proti Severu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

V Grécku zatýkali pracovníkov neziskoviek

Podľa gréckej polície spolupracovali zadržaní pracovníci neziskových organizácií s pašerákmi ľudí.

Ilustračné foto.
Slovensko

Na Slovensku je k dnešnému dňu zatvorených 48 škôl

Doma sa učí viac ako 18 700 žiakov.

Ilustračné foto
Slovensko

V prevádzkach môže byť jeden zákazník na 10 metrov štvorcových, deti sa nerátajú

Hygienici pripomínajú, že všetkým fyzickým aj právnickým osobám sa zakazuje usporadúvať spoločenské podujatia, ako sú svadobné oslavy, oslavy iného charakteru, plesy, kary alebo stužkové slávnosti.

Zákazníci si obedy z reštaurácií od pondelka musia zobrať so sebou.
Slovensko

Na Slovensku bude od štvrtka opäť platiť núdzový stav, zatiaľ na 45 dní

Premiér na sociálnej sieti priblížil, že potom sa uvidí, ako sa prejaví na vývoji situácie cestovanie počas Dušičiek.

Rokovanie vlády v Bratislave 16. septembra 2020.