SME
Piatok, 25. september, 2020 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Poslankyňa čelí útokom aktivistov. Nehovorí ženám "ľudia s krčkom maternice"

"Som transfóbna len preto, že viem, že krčok maternice majú len ženy?" reagovala na sociálnej sieti ironickým komentárom.

Rosie Duffieldová.Rosie Duffieldová. (Zdroj: Facebook Rosie Duffield)

LONDÝN - Netušila, akú búrku vyvolá jej odpor k newspeaku.

Britská labouristická poslankyňa Rosie Duffieldová neskrývala svoj údiv nad tým, prečo televízna stanica CNN používa termín "ľudia s krčkom maternice".

Keď podporila tvrdenie, že je lepšie hovoriť jednoducho o ženách, zožala za to kritiku.

Aktivisti ju obvinili z transfóbie a po labouristoch teraz žiadajú, aby ju potrestali, píše Tereza Horažďovská v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

Všetko to začalo správou zverejnenou na webe CNN. V článku o skríningu karcinómov, sa hojne vyskytoval termín "ľudia s maternicovým krčkom".

Skryť Vypnúť reklamu

Keď Rosie Duffieldová, labouristická poslankyňa za Canterbury, na Twitteri podporila tvrdenie jedného z moderátorov televízie, prečo článok nehovorí jednoducho o ženách, nevedela, čo tým spôsobí.

Do poslankyne sa ostro oprela britská Skupina za práva transsexuálov. Obvinila ju z transfóbie a žiada, aby z jej správania labouristická strana vyvodila dôsledky.

Duffieldovej sa následne zastal samotný biskup anglikánskej cirkvi.

"Pani Duffieldovú poznám veľmi dobre. Je skvelou poslankyňou canterburského obvodu, ale aj čestnou a láskavou ženou, so zmyslom pre spravodlivosť. Obviňovať ju z takých vecí je podľa mňa kruté a zlé," napísal Justin Welby.

Aj on sa potom stal terčom kritiky. Mnoho ľudí ho obvinilo, že neprávom zasahuje do politiky a podporuje transfóbne komentáre.

Skryť Vypnúť reklamu

Sama poslankyňa si však z celej situácie príliš nerobí.

"Som transfóbna len preto, že viem, že krčok maternice majú len ženy?" reagovala na sociálnej sieti ironickým komentárom.

Zástancovia práv transsexuálov sa v poslednej dobe stále častejšie stretávajú s feministkami.

Niektoré totiž tvrdia, že ženské práva môžu byť ohrozené práve zmazaním rozdielu medzi biologickým pohlavím a rodovou identitou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Marian Kechlibar: Pozor, nový azylový plán Európskej únie skrýva nebezpečné úskalia

Predstavitelia štátu by nemali okamžite súhlasiť s návnadou, že nemusíme prijať migrantov, stačí, keď budeme finacovať ich návrat z inej krajiny. Lenže, pozor! Práve v tom je zakopaný pes a figliarska finta únie. Pozrite si, čo sa môže stať.

Zahraničie

James Bond naozaj existoval. Briti ho v šesťdesiatych rokoch poslali do východnej Európy

Agent jeho veličenstva pôsobil v susednej krajine. Preslávený hrdina z Flemingovej knihy už bol mnoho rokov na svete, svetlo sveta v tom čase uzrela aj prvá sfilmovaná bondovka. Robili si Briti z poľských tajných služieb žarty?

James Albert Bond v službách jeho veličenstva v Poľsku.

Spojené kráľovstvo zaradilo Slovensko na cestovný karanténny zoznam

Opatrenie znamená, že Slováci, ktorí sa vrátia do Spojeného kráľovstva od 4.00 h (5.00 h SEČ) v sobotu, budú musieť absolvovať dvojtýždňovú domácu karanténu.

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab.
Slovensko

Na budúci rok začneme masívnu výstavbu nájomných bytov, sľubuje Kollár

Tvrdí, že tento projekt ľuďom pomôže, veľkí developeri ho však môžu vnímať ako hrozbu. Pozrite si, čo všetko ešte sľubuje.

Boris Kollár.