SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Giulio Meotti: Francúzske katedrály v plameňoch

"Vo Francúzsku dochádza potichu k likvidácii našich kresťanských koreňov," zhodnotil filozof Michel Onfray. Útoky na kresťanské svätostánky vo Francúzsku sa nedostávajú do médií a sú len zriedka odsúdené.

Horiaca katedrála v Nantes.Horiaca katedrála v Nantes. (Zdroj: SITA/AP)

Významný kurátor Metropolitného múzea umenia v New Yorku Keith Christiansen bol kritizovaný za to, že na Instagrame zverejnil obraz Alexandra Lenoira, ktorý počas Veľkej francúzskej revolúcie zachránil rad francúzskych pamiatok pred zničením, píše Giulio Meotti v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Keith Christiansen vo svojom príspevku napísal:

"Alexandre Lenoir bojoval s revolučnými fanatikmi usilujúcimi o zničenie kráľovských hrobiek v bazilike Saint-Denis. Koľko veľkých umeleckých diel bolo stratených vďaka túžbe zbaviť sa minulosti, ktorá sa nám teraz nepáči. A ako sme vďační ľuďom ako Lenoir, ktorí si uvedomili, že hodnota týchto umeleckých diel - umelecká i historická - presahuje nejaký určujúci okamih spoločenského a politického otrasu a zmien. "

Skryť Vypnúť reklamu

Keith Christiansen kritizoval súčasné odstraňovanie a znesvätenie historických pamiatok.

Vtedy ešte nemohol vedieť, že len o niekoľko týždňov neskôr bude zdevastovaná ďalšia francúzska katedrála a že starodávne varhany, ktoré prežili aj fanatizmus Veľkej francúzskej revolúcie, zničí požiar.

Oheň v katedrále svätého Petra a Pavla v Nantes bol založený úmyselne.

17. marca 2019 vzplál historický parížsky kostol svätého Sulpicia (Saint-Sulpice).

15. až 16. apríla 2019 zdevastoval masívny požiar katedrálu Notre-Dame (chrám Matky Božej) v Paríži.

Spisovateľ a bývalý francúzsky minister Philippe de Villiers k požiaru v Nantes poznamenal:

"Požiar katedrály v Nantes, nasledujúcej po požiari katedrály Notre-Dame v Paríži, by mal prinútiť naše elity, aby porozmýšľali o tomto chaose, o tejto obrovskej transformácii, a o deštrukcii našej civilizácie, ktorá je teraz v plnom prúde."

Skryť Vypnúť reklamu

"Vo Francúzsku dochádza potichu k likvidácii našich kresťanských koreňov," povedal filozof Michel Onfray.

"Dennodenne vo Francúzsku prebehnú jeden alebo dva protikresťanské činy, ale kým nevzplanie slávna katedrála, tak sa o tom vôbec nehovorí."

Počas posledného roka a pol sa rozhoreli požiare v šiestich slávnych francúzskych katedrálach a kostoloch: v katedrále Notre-Dame v Paríži, v katedrále v Nantes, v katedrále v Rennes, v kostole sv. Sulpicia, v katedrále v Lavaure a v katedrále v Pontoise.

Možno preto označil historik Rémi Brague požiar katedrály Notre-Dame za "náš 11. september".

Observatórium náboženského dedičstva (Observatoire du Patrimoine Religieux) zaznamenalo celkovo 20 francúzskych kostolov podpálených za jeden jediný rok.

Skryť Vypnúť reklamu

Útoky na kresťanské svätostánky vo Francúzsku sa nedostávajú do médií a sú len zriedka odsúdené.

Ich počet sa pritom zvyšuje alarmujúcim tempom.

Požiar katedrály v Nantes je len posledným z radu požiarov chrámov a kostolov. Deje sa to už roky a vyzerá to, že to zatiaľ nikoho nepohoršovalo.

Pred štyrmi rokmi bola v Nantes takmer zničená požiarom krásne zrenovovaná bazilika sv. Mikuláša (Saint-Nicolas), ktorej rekonštrukcia bola dokončená v roku 2014.

Prvé správy o vandalizmu voči kostolom boli vo francúzskych médiách zverejnené pred desiatimi rokmi. V roku 2019 boli počas jedného týždňa znesvätené hneď štyri francúzske kostoly.

Kardinál Robert Sarah, guinejský prelát Rímskokatolíckej cirkvi, napísal:

"Počet prípadov znesvätenie kresťanských pamiatok v Európe stále rastie. Nedávne útoky na sochy Panny Márie vo francúzskych kostoloch ukazujú, do akej miery sú tieto gestá dôsledkom barbarské nenávisti. Tieto vandalské činy volajú po reakcii. Katolíci už nemôžu mlčať."

Skryť Vypnúť reklamu

Kardinál Robert Sarah dodal:

"Akty znesvätenia a vandalizmu v kostoloch sú smutným odrazom chorej civilizácie, ktorá je uväznená v sieti zla. Biskupi, kňazi a veriaci si musia udržať svoju silu a odvahu."

Proti týmto útokom sa vyslovilo niekoľko svetských osobností.

"Ruky preč od môjho kostola!" je názov petície, v ktorej francúzski spisovatelia, novinári, politici a univerzitní profesori požadujú ochranu kostolov.

Expertka na náboženské záležitosti Nina Shea napísala, že páchateľmi sú anarchisti, zlodeji, militantní ľavičiari, satanisti a islamisti, ktorí spoločne zdieľajú rovnakú nenávisť k Francúzsku a k západnej civilizácii.

Navyše sa zdá, že ruka v ruke s protikresťanským sentimentom ide antisemitizmus.

Vo Francúzsku sú synagógy chránené "ako pevnosti". Židovské školy sa stali terčom teroristických útokov a Židom sa v záujme ich vlastnej bezpečnosti odporúča nenosiť akékoľvek náboženské symboly.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet protikresťanských incidentov vzrástol od roku 2008 do roku 2019 o 285%.

Časopis Reveue des deux Mondes označil tieto útoky za "tragédiu francúzskych kostolov".

Viac ako 5 000 francúzskych kostolov je pritom v dezolátnom stave. Len v roku 2018 bolo spustošených 875 francúzskych kostolov. V roku 2019 bolo zaznamenaných 1 052 protikresťanských činov.

"Myslím si, že vo Francúzsku vzrastá nevraživosť voči kresťanstvu a kresťanským symbolom," uviedla Ellen Fantini, riaditeľka viedenskej Observatória neznášanlivosti a diskriminácie voči kresťanom v Európe (Observatory of Intolerancia and Discrimination Against Christians in Europe).

Poslankyňa francúzskeho Národného zhromaždenia Valerie Boyer povedala denníku The Sun: "Každý deň sú vo Francúzsku znesvätené najmenej dva kostoly."

Skryť Vypnúť reklamu

Gilbert Collard, poslanec Národného zhromaždenia zo strany Národné združenie Marine Le Pen, porovnal požiar katedrály v Nantes s nedávnym rozhodnutím tureckých úradov premeniť bývalý chrám Hagia Sophia (Božia múdrosť) na mešitu a povedal: "Naše symboly miznú v plameňoch."

V posledných rokoch sa francúzske kostoly stali tiež cieľom radu provokácií a útokov islamistov.

Dalil Boubakeur, rektor Veľkej mešity v Paríži a prezident Francúzskej rady moslimskej viery (Le Conseil français du culte musulman, CFCM), navrhol, aby Francúzsko dovolilo prázdne kostoly premeniť na mešity.

26. júla 2016 v Saint-Étienne-du-Rouvray, v severnom Francúzsku, dvaja teroristi Islamského štátu zavraždili kňaza Jacquesa Hamela v kostole počas rannej omše. Tento zločin vyvolal po celej krajine okamžitý a obrovský šok.

Skryť Vypnúť reklamu

Iní islamisti plánovali zaútočiť na katedrálu Notre-Dame v Paríži. 11. decembra 2018 bol vykonaný teroristický útok na vianočný trh v Štrasburgu, ktorý bol priamo inšpirovaný islamskou republikou.

Boubakeurův návrh odráža jeho realistické chápanie súčasného stavu francúzskeho kresťanského dedičstva.

Novinárka Marie de Greef-Madelin v časopise Valeurs Actuelles poznamenala:

"Všetky opustené a znesvätené kostoly, ktoré len tak tak uniknú demolácii, sú pretvárané na koncertné a divadelné sály, diskotéky, reštaurácie a vínne pivnice ..."

O týchto prestavbách sa niekedy hovorí ako o "druhom živote francúzskych kostolov".

"Pri súčasnom tempe príde Francúzsko do roku 2030 o 10% svojich kostolov a kaplniek," predpovedá prezident Observatória náboženského dedičstva Édouard de Lamaze. "Buď budú predané, alebo budú zbúrané."

Skryť Vypnúť reklamu

Bazilika Saint-Denis, pohrebné miesto francúzskych kráľov, je už dávno kresťanským múzeom na islamizovanom predmestí Paríža a katedrála Notre-Dame bola už pred požiarom len múzeom pre turistov.

"Dostali sme sa do poslednej fázy dechristianizácie (odkresťančenia)," povedal politický analytik Jerome Fourquet, ako by požiare slávnych francúzskych katedrál boli symbolom toho, že Francúzsko stráca svoje územie, históriu a identitu.

"Ako ďaleko to ešte zájde, záleží na tom, ako ďaleko zájdu aktivisti," povedala riaditeľka viedenskej Observatória neznášanlivosti a diskriminácie voči kresťanom v Európe Ellen Fantini.

"Zastavia sa pri podpálení prázdneho kostola? Zastavia sa pri stínaní hláv sochám?"

Skryť Vypnúť reklamu

"Sme na križovatke," povedal už v roku 2013 francúzsky spisovateľ Alain Finkielkraut.

"Pokúsme sa zachrániť našu civilizáciu, kým je to ešte možné. Naša civilizácia vznikla na grécko-rímskych a židovsko-kresťanských základoch."

Európa nie je abstraktný konštrukt a k jej identite prispieva mnoho prameňov, z ktorých najdôležitejším je kresťanstvo.

Ak Francúzsko prestane svoje kresťanské dedičstvo chrániť, tak Francúzsko, ako ho poznáme, prestane existovať a stane sa úplne inou krajinou.

Giulio Meotti je kultúrny redaktor denníka Il Foglio, taliansky novinár a spisovateľ.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 11 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 14 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 16 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 18 h