SME
Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav

Výpisky Václava Klausa: Klimatické bratstvo se napojilo na establishment EU a OSN

"Európska únia používa klímu, aby zvýšila svoj politický vplyv, a OSN touto témou našla svoju záchranu a svoje opodstatnenie".

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: ČTK)

Rok mojej druhej prezidentskej voľby - výpisky č. 23 (rok 2008).

Aj pri súboji o prezidentovanie (a operáciu bedra) som čítal a niečo si z toho poznamenával. Neboli to však žiadne politické aktuality, píše Václav Klaus v článku uverejnenom na serveri echo24.cz a webe Inštitútu Václava Klausa.

Zaujímavou osobnosťou moderného keynesiánstva je Robert Skidelski, autor jednej z významných biografií Keynesa, sám významný ekonóm.

V článku vo World Economics sa pýtal, kde "končí racionálna deľba práce?"

SkryťVypnúť reklamu

A zodpovedal, že "nemá byť dovedená až do bodu, keď je erodovaný ľudský kapitál spoločnosti" (human capital of society). Tak sa o prínosoch globalizácie nezvykne diskutovať.

Použil na to citát z Keynesa z roku 1933, ktorý vtedy napísal, že "vyšší stupeň národnej sebestačnosti ponúka kompletnejší a vyrovnanejší národný život".

Vôbec sám pojem národný život by v očiach dnešných prepisovateľov histórie, a búračov pomníkov a sôch určite neobstál.

Skidelski ďalej rozoberal Keynesovu tému hojnosti (abundance), ktorej zvyšovanie povedie podľa Keynesa k tomu, že ľudia nevyhnutne oslabia svoje pracovné úsilie.

Keynes si myslel, že sa to stane "samo", lebo "rastúci príjem spôsobí, že bude klesať limitná užitočnosť príjmu" (marginal utility of income), a tým klesnú stimuly k práci.

SkryťVypnúť reklamu

Mám strach, že to práve dnes intenzívne prebieha.

Slávny austrálsky ekonóm, mnou aj v tejto sérii opakovane citovaný, narodený niekde pri Jablonci nad Nisou a ako malé dieťa odsunutý do Nemecka, Wolfgang Kasper, s ktorým som v intenzívnej komunikácii, ma vtedy nadchol výrokom, že sa vytvorila "climate Fraternity" (klimatické bratstvo), ktoré sa napojilo na politický establishment Európskej únie a na byrokraciu OSN.

"Európska únia používa klímu, aby zvýšila svoj politický vplyv, a OSN touto témou našla svoju záchranu a svoje opodstatnenie".

V roku 2008 nastala najväčšia svetová kríza od 30. rokov minulého storočia.

Rozumel som si s hlavným ekonómom American Enterprise Institute Johnom Makinom, a práve od neho som dostal prvé dáta o začínajúcom krízovom vývoji amerického HDP.

SkryťVypnúť reklamu

Vo 4. štvrťroku 2007 došlo k spomaleniu rastu na 0,6% (z predchádzajúceho 4,9%), pre 1. štvrťrok 2008 už začiatkom januára predvídal zreteľný pokles.

Problém videl v predchádzajúcom "soft lending" (my sme tomu hovorievali bankový socializmus). Už v prvých dňoch roku 2008 navrhoval rýchle vytvorenie amerického konsolidačného fondu alebo agentúry.

Namiesto toho však v USA nastalo rozsiahle kvantitatívne uvoľňovanie čiže tlač peňazí.

V čase vtedajšej hospodárskej krízy vrcholilo šialenstvo s globálnym otepľovaním.

OECD však rozumne varovala, že "nahradiť 15% americkej spotreby motorových palív biopalivami by vyžadovalo, aby bola celá americká produkcia obilnín venovaná na biopalivá", ale politici ju nepočúvali.

Ekonómovia Miller a Carter v Hoover Digest písali, že "zelené politiky často vedú k potvrdeniu platnosti zákona nezamýšľaných dôsledkov" (the law of unintended Consequences), ktorý v polovici 19. storočia sformuloval slávny Frédéric Bastiat.

SkryťVypnúť reklamu

Koncepčne zásadný bol článok E. A. Posnera (právnika a sudcu z Chicaga), ktorý dôsledne odlišoval "distributive justice" (od bohatých k chudobným) od "corrective justice" (kto škodí, nech platí) a aplikoval to na problém globálneho otepľovania.

Zásadne polemizoval s tým, aby sa pomáhalo budúcnosti miesto dnešku, bohatším budúcim generáciám miesto chudobným krajinám dnes. Korektívna spravodlivosť vyžaduje zavinenie (culpability), čo v prípade CO2 nemožno preukázať.

Jonah Goldberg v článku The Church of Green pripomína, že v jednom hoteli v Kalifornii majú pre každého pri posteli vedľa Biblie knihu Al Gora "An Inconvenient Truth", bibliu environmentalistov. (O podobnej téme opakovane písal - a ma často citoval - Roy Evans v austrálskom Quadrante.)

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2008 sa samozrejme diskutovalo o tom, čo s vtedajšou krízou. Rovnako ako dnes. V časopise The Freeman (marec 2008) sa zamýšľali nad vhodnosťou určitých foriem štátnych zásahov. Zdá sa mi vtipné prirovnanie, že štátne stimuly nie sú "transfúziou krvi", lebo nie sú exogénne.

"Je to ako nabrať vedro vody na jednej strane bazéna a vyliať ho na druhej strane späť."

Ja dodávam, že sa pri tom prelievaní navyše všeličo poztráca.

V Tokiu, na zasadnutí Mont Pelerin Society (v septembri 2008) hájil K. M. Murphy - pre mňa najlepší chicagský ekonóm po generácii Friedmana, Stiglera a Beckera - v diskusii o ekológii (a globálnom otepľovaní) vyššiu diskontnú sadzbu, než akú používajú "otepľovači".

Hovoril, že "diskontná sadzba nie je toľko o váhe budúcnosti, ale o nákladoch príležitosti" (opportunity costs).

SkryťVypnúť reklamu

Považoval za potrebné používať "trhovú diskontnú mieru, pretože tá vyjadruje opportunity costs dnešných klimatických zásahov".

Používanie nižšej diskontnej sadzby zbytočne poškodzuje dnešné generácie.

P. E. Barton v článku "How Many College Graduates Does the U. S. Labor Force Really Need" (v dvojmesačníka Change) tvrdo hovorí, že "vyššie vzdelanie je dobré pre Vás a pre mňa, nie pre americkú prosperitu".

Dodáva, že "niet sporu, že vyššie vzdelanie obohacuje spoločnosť, ale skutočný prínos je pre jednotlivca".

To sa našim obhajcom hesla "čo Čech, to vysokoškolák" určite páčiť nebude.

Autor na štatistických dátach dokazoval, že "najrýchlejšie rastúce povolania v USA nevyžadujú univerzitný titul" a že "v každom z posledných desaťročí rýchlo narastal podiel čašníkov a čašníčok s vysokoškolským vzdelaním".

SkryťVypnúť reklamu

To sú politicky veľmi nekorektné výroky, ale sú možno korektné, resp. správne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu