SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Markéta Šichtařová: Rasizmus je späť a silnie

Dnešnou odpoveďou spoločnosti na rasizmus voči čiernym nie je opovrhovanie rasizmom, ale pravý opak: Odpoveďou je pozitívna diskriminácia menšín a rasizmus voči bielym.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Google prišiel s novinkou. Vo svojom vyhľadávači začal označovať podniky či obchody vlastnené Afroameričanmi atribútom s názvom "Black-owned".

Je to vlastne "obchodná" odpoveď na politickú kampaň Black lives matter.

Černosi nie sú jediní, kto sa môžu nechať takto označiť na podporu svojho podnikania. Podobne je možné uviesť do atribútu "zvláštnosti miesta" napríklad aj to, že podnik vedú ženy či že je vhodný pre zástupcov LGBT komunity.

Na túto novinu sa môžeme pozerať všelijako, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na serveri idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ovšem ten jediný pohľad, ktorý neuznávam, je ten, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou celú akciu motivoval: Totiž pokus o podporu černochov.

To je totiž rasizmus ako prasa.

Dalo by sa na to pozerať ako na skvelý marketingový ťah Googlu: Keď je po niečom dopyt, tak dáva zmysel ho uspokojiť. V tom je podstata zarábaní peňazí.

Obchod je výmena: Jeden ponúkne tovar či službu, druhý za ňu zaplatí peniazmi.

Pre prvého majú väčší zmysel peniaze, pre druhého má väčší zmysel zakúpený tovar či služba.

Keď sa transakcia uskutoční, obaja sú spokojní, pretože obaja účastníci získali väčší úžitok.

Obchod je tak vysoko morálnym počinom: Zvyšuje úžitok oboch strán, a to za cenu pre oboch dohodnutú a akceptovateľnú.

V trochu širšom a prenesenom poňatí môžeme princíp obchodu vidieť aj v medziľudských vzťahoch: Priateľ mi svojou prítomnosťou, svojím správaním, svojimi vlastnosťami navodzuje naskrz príjemný pocit - a ja mu za to "platím" svoju priazňou. Obaja sme obohatení.

SkryťVypnúť reklamu

Akonáhle mi ale kamarát začne piť krv, len čo sa na neho pozriem, nemám už viac motiváciu sa s ním stýkať a "platiť" mu za jeho existenciu v mojom živote mojou priazňou. Niet nad princíp obchodu.

Ak sa pozrieme na počin Googlu touto optikou, všetko dobré - je tu dopyt po označení "čiernych" obchodov, tak ich teda Google značí.

Ak je to čistokrvný obchod, fajn. Prevádzkovatelia, zákazníci i Google sú spokojní, pretože dostali, čo chceli, úžitok všetkých vzrástol. Niet čo namietnuť až na to ...

Až na to, že aktuálne je spoločenská situácia nastavená tak, že keby azda biely majiteľ obchodu chcel označiť, že jeho obchod je "biely", so zlom by sa potýkal.

A pritom dopyt by tu bezosporu bol. Bol by však označený za rasistický.

SkryťVypnúť reklamu

Ajhľa, on to teda asi nebude čistokrvný obchod. Zrazu sa ukazuje, že je to ideológia. A odtiaľ už to nie je dobré. Biely má zrazu menej práv ako čierny.

Biely nemôže prevádzkovať rovnaký marketing na podporu svojho obchodu ako čierny.

Ako by sa asi Google pozeral na to, keby sa objavil inzerát: "Prenajmem byt - zn .: Biely majiteľ"?

Bola by to rasistická kauza ako hrom. A asi aj na paragrafy by došlo.

Nech si ktokoľvek označuje svoj podnik ako čierny, lesbický, transvestitský, rómsky, alebo neviem aký - je jeho sväté právo hlásiť sa k nejakej skupine.

Ja to síce nechápem, pretože mi uniká, prečo sa niektorí ľudia chcú schovávať za akékoľvek skupiny - ja som ja, ja nie som "my", nikdy by ma ani nenapadlo schovávať svoju osobnosť za označenie akéhokoľvek gangu.

SkryťVypnúť reklamu

Ale nech je, chcú to mať, nech to majú.

Ale v tom prípade je zrovna tak prípustné, aby sa biely muž označil za bieleho muža čoby majiteľa podniku.

Pretože čierna žena nie je ničím viac než biely muž. Oboje je len popisom fyziológie - a nemá to nič spoločné s kvalitou bytosti.

To, že sa ktokoľvek narodí v nejakej skupine, nie je jeho zásluhou a popisom jeho charakteru.

Rasizmus celkom jednoznačne v USA bol po dlhé desaťročia problém. A celkom jednoznačne tu ešte stále je veľa rasistov.

Dnešnou odpoveďou spoločnosti na rasizmus voči čiernym však nie je opovrhovanie rasizmom a rastúca farbosleposť, ale pravý opak:

Dnešnou odpoveďou na rasizmus je pozitívna diskriminácia menšín a rasizmus voči bielym.

Rasizmus nie je ničím iným ako odporným kolektivizmom. Popieraním faktu, že aj keby - čisto hypoteticky - išlo u nejakej, akékoľvek, skupiny nejako štatisticky dokázať, že je napríklad v priemere a vo veľkých číslach menej inteligentná, lenivejšia, agresívnejšia, či čo ja viem, ako nejaká skupina iná, stále by sme sa v tomto hypotetickom prípade bavili len o priemere.

SkryťVypnúť reklamu

A ten by nám nehovoril vôbec nič o tom ktorom jednotlivcovi. Na kolektivizme je odporné to, že jednotlivcovi nedáva žiadne práva a verí, že tlupa je viac ako jednotlivec.

A rasizmus je tou najprimitívnejšie formou kolektivizmu. Zodpovedá kolektivistickej neschopnosti vidieť jedinca.

Je úplne jedno, či tento kolektivizmus nejakú skupinu adoruje, alebo zatracuje. Vo svojej podstate nie je veľký rozdiel medzi tým, či Židia museli v nacistickom Nemecku nosiť hviezdu, alebo či belosi si na rozdiel od černochov nesmú označiť svoj obchod ako biely.

Oboje ignoruje človeka ako jednotlivú bytosť. Ignoruje to fakt, že v oboch skupinách sa vyskytovali géniovia aj hlupáci, úžasní ľudia aj problémoví.

A prečo sa dnes k rasizmu "naruby" znova vraciame, keď už v predošlých desaťročiach do značnej miery vymizol?

SkryťVypnúť reklamu

Nuž - pretože celý svet zažíva renesanciu odporného kolektivizmu.

Ľudia nie sú ochotní myslieť samostatne a schovávajú sa za skupiny, myslia v mantineloch skupín. V dnešnom kolektivistickom svete sa priestor pre jednotlivcov vytráca, a tak je ľahké vnímať človeka len ako časť gangu: bieleho, čierneho, ženu, muža či príslušníka akejkoľvek inej skupiny.

Hnutie black lives matter nebojuje proti rasizmu. Rovnako ako označovanie čiernych obchodov na Googli nie je obyčajnou obchodnou segmentáciou trhu a naplňovaním dopytu, o ktoré by šlo, keby sa rovnako označovať mohli aj bieli.

V skutočnosti oboje je čistokrvným rasizmom, ktorý je dokonca inštitucionálne posvätený. V oboch prípadoch ide totiž o kolektivistické vnímaní jednej rasy ako homogénnej skupiny - bez ohľadu na to, aké vlastnosti má ten ktorý jednotlivec.

SkryťVypnúť reklamu

Čakáte, že vám dám nejaké rozhrešenie, čo s tým? Asi takto: Rasizmus porastie. Áno, porastie.

Porastie, pretože kolektivistické vnímanie ďalej silnie. A pretože akýkoľvek kolektivizmus je číre zlo, tiež neexistuje riešenie rasizmu dané akoukoľvek spoločnou akciou alebo spoločným zákonom.

Rasizmus totiž zmizne, až počet tých silných osobností, ktoré samy seba vnímajú ako jednotlivca, prevládne v spoločnosti nad slabochmi, ktorí majú pocit, že čokoľvek môžu dosiahnuť jedine ako dav.

Mimochodom, nie je náhoda, že dvaja najväčší rasisti novodobých dejín sa zrodili v dvoch veľmi podobných kolektivistických systémoch: Boli to Hitler a Stalin.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu