SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Judith Bergman: Novodobé otroctvo a pokrytectvo ideológie "woke"

V nútenom otroctve dnes žije trikrát viac ľudí, než koľko ich bolo zajatých a predaných počas 350 rokov transatlantického obchodu s otrokmi," uviedol časopis Time.

Demonštranti hádžu sochu Edwarda Colstona do vody.Demonštranti hádžu sochu Edwarda Colstona do vody. (Zdroj: SITA/AP)

Médiá sú plné správ o tom, ako aktivisti hnutia Black Lives Matter (BLM) vandalizujú a ničia sochy obchodníkov s otrokmi, majiteľov otrokov a kohokoľvek, kto podľa nich v minulosti prevádzkoval otroctvo.

V anglickom Bristole strhli a hodili do rieky Avon socha obchodníka s otrokmi Edwarda Colstona. V Belgicku boli počmárané sochy kráľa Leopolda.

Protesty spôsobili, že niektoré miestne úrady zvažujú odstránenie všetkých sôch, ktoré urážajú súčasnú rozjatrenú spoločenskú citlivosť.

Londýnsky starosta Sadiq Khan oznámil zriadenie komisie, ktorá sa bude zaoberať sochami a názvy ulíc v hlavnom meste Spojeného kráľovstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je zrejmé, ako má odstránenie starých sôch dávno mŕtvych ľudí niekomu pomôcť, najmä miliónom čiernych ale aj nečerných ľudí, ktorí sú v súčasnosti zotročení, píše Judith Bergman v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Zdá sa, že aktivisti hnutia BLM a ich pokľakávajúci priaznivci sa nestarajú o situáciu novodobých otrokov, ktorých počet je dnes odhadovaný na neuveriteľných 40 miliónov.

Je zjavné, že je oveľa ľahšie a pravdepodobne zábavnejšie ničiť západné historické pamiatky, než sa pustiť do ťažké mravčej práce na zrušenie moderného otroctva.

Vo Veľkej Británii je veľa šokujúcich príkladov moderného otroctva, čo miestni "woke" aktivisti veselo ignorujú, pretože sú zaujatí svojím statočným bojom so sochami z kameňa a bronzu.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa výročnej správy britskej vlády z roku 2019 o modernom otroctve existuje vo Veľkej Británii najmenej 13 000 potenciálnych obetí otroctva. Toto číslo však pochádza z roku 2014, takže nevieme, aká je dnes skutočná situácia.

Podľa štúdie Global Slavery Index (Globálny index otroctva) z roku 2018 žije práve v Británii v modernom otroctve odhadom 136 000 ľudí.

Novodobé otroctvo vo Veľkej Británii má podobu nútenej práce a domáceho a sexuálneho vykorisťovania. Najviac sú medzi týmito novodobými otrokmi zastúpení Albánci a Vietnamci.

Britské médiá zverejnili niekoľko príbehov Vietnamcov, z polovice maloletých, ktorých počet sa odhaduje na tisíce, ktorí boli unesení a prepašovaní do Veľkej Británie, kde sú nútení pracovať ako otroci na farmách pestujúcich konope.

Skryť Vypnúť reklamu

Tam tvoria malú časť "obrovskej zločineckej mašinérie, ktorá zásobuje britský čierny trh kanabisom. Veľkosť britského čierneho trhu s kanabisom sa odhaduje na 2,6 miliardy libier ročne."

Tí, ktorí nie sú nútení pracovať v konopnom priemysle, sú zotročení v "nechtových štúdiách, nevestincoch a night kluboch a reštauráciách, alebo sú násilím zadržiavaní v domácom otroctve za dverami súkromných rezidencií."

V januári 2020 sa v správach BBC objavil príbeh vietnamského chlapca menom Ba, ktorého čínsky gang uniesol a prepašoval do Veľkej Británie, kde ho jeho čínsky pán držal o hlade a bil zakaždým, keď niektorá z rastlín konope uschla.

Aktivisti hnutia BLM sa nestarajú o životy Vietnamcov vo Veľkej Británii - predmetom ich protestov sú životy černochov.

Skryť Vypnúť reklamu

Dobre, tak ako je to s čiernymi otrokmi v Afrike?

Podľa odhadu štúdie Global Slavery Index (Globálny index otroctva), ktorá sleduje nútenú prácu, nútené sexuálne vykorisťovanie a nútené sobáše, žije v súčasnosti v Afrike v novodobom otroctve 9,2 milióna mužov, žien a detí.

"Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (International Organization for Migration, IOM), ktorá je špecializovanou organizáciou OSN, žije dnes v nútenom otroctve trikrát viac ľudí, než koľko ich bolo zajatých a predaných počas 350 rokov transatlantického obchodu s otrokmi," uviedol časopis Time v marci 2019.

Podľa ILO bolo v modernom otroctve 25 miliónov ľudí z dôvodu dlhu a 15 miliónov ľudí žilo v nútených manželstvách.

Moderné otroctvo zarába zločineckým sieťam odhadom 150 miliárd dolárov ročne, čo je len o niečo menej ako pašovanie drog a obchodovanie so zbraňami.

Skryť Vypnúť reklamu

"Moderné otroctvo je dnes oveľa výnosnejšie, než bolo kedykoľvek v histórii ľudstva," povedal časopisu Time Siddharth Kara, ekonóm výskumného centra Carr Center for Human Rights Policy.

Podľa štúdie Globálny index otroctva z roku 2018 "krajiny G20 dovážajú ročne tovar v hodnote asi 354 miliárd dolárov, ktorý mohol byť vyprodukovaný novodobými otrokmi."

V roku 2017 sa objavili šokujúce zábery zo súčasných skutočných aukcií otrokov v Líbyi: Americká TV stanica CNN zdokumentovala predaj 12 Nigérijčanov arabsky hovoriacimi muži.

V roku 2019 urobil časopis Time Magazine rozhovor s africkým migrantom Sunday Iabarotom, ktorý bol počas svojej cesty do Európy predaný do otroctva:

"Keď sa Sunday Iabarot dostal na južnú hranici Líbye, stretol sa so zdanlivo priateľským taxikárom, ktorý mu ponúkol, že ho zadarmo odvezie do hlavného mesta Tripolisu. Namiesto toho bol predaný 'bielemu Líbyjčanovi' alebo Arabovi, za 200 dolárov. Bol prinútený si svoj 'dlh' odpracovať na stavbe, čo sa opakovalo zakaždým, keď bol znovu predaný. "

Skryť Vypnúť reklamu

Obchodovanie so sexom je významnou súčasťou moderného otroctva. Podľa správy denníka Washington Post z roku 2019 obchoduje napríklad nigérijská mafia s desiatkami tisíc žien:

"Niektorí odborníci hovoria, že v rokoch 2016 až 2018 prepašovali Nigérijčania na Sicíliu až 20 000 nigérijských žien, z ktorých mnohé boli neplnoleté."

Medzinárodná organizácia pre migráciu vo svojej správe z júla 2017 informuje:

"Za posledné tri roky zaznamenala pobočka IOM v Taliansku takmer 600-percentný nárast počtu potenciálnych obetí obchodovania s ľuďmi, ktoré vstúpili do Talianska. Tento vzostupný trend pokračoval aj počas prvých šiestich mesiacov roka 2017, pričom väčšina dievčat, často maloletých, pochádza z Nigérie. Ich počet dramaticky vzrástol z 1 454 v roku 2014 na 11 009 v roku 2016. Vo svojej správe IOM odhaduje, že až 80 percent týchto dievčat, sú 'potenciálnymi obeťami pašerákov s cieľom sexuálneho zneužívania.' "

Skryť Vypnúť reklamu

V niektorých častiach afrického kontinentu, najmä v Saheli, je otroctvo stále zakorenené v tradičnej kultúre, aj keď bolo oficiálne postavené mimo zákon.

V krajinách, ako je Mali a Mauritánia, funguje jednak otroctvo odvodené od pôvodu a tiež otroctva založené na "kaste". V tejto kultúre časť populácie stále praktizuje otroctvo, ktoré je odovzdávané z generácie na generáciu, takže ľudia sa otrokmi rodia a ich ťaživá životná situácia je nemenná.

V roku 2013 sa odhadovalo, že v Mali, kde nie je otroctvo nezákonné, žije v otroctve asi 250 000 ľudí.

Jedna otrokyňa z Mali, menom Raichatou, povedala v rozhovore s denníkom The Guardian v roku 2013, že sa stala otrokyňou vo veku siedmich rokov, keď jej zomrela matka, tiež otrokyňa.

"Môj otec sa mohol len bezmocne pozerať, keď si pán mojej matky prišiel pre mňa a mojich bratov," rozprávala.

Skryť Vypnúť reklamu

Takmer 20 rokov pracovala ako domáca slúžka bez akéhokoľvek platu a bola donútená sa vydať za iného otroka, ktorého vôbec nepoznala, len aby mohla svojmu pánovi porodiť ďalšiu generáciu otrokov.

V Mauritánii sa odhaduje, že v otroctve žije až 20 percent populácie, hoci bolo otroctvo oficiálne zakázané už v roku 1981.

Väčšina otrokov pochádza z menšiny Haratinov - čiernych Afričanov - na rozdiel od takmer polovice populácie, ktorá je tvorená Arabmi a Berbermi. Podľa správy publikovanej v roku 2018 v denníku Guardian:

"Otroctvo má v tejto severoafrickej púštnej krajine veľmi dlhú históriu. Po stáročia plienili arabsky hovoriaci Maurovia africké dediny, čo viedlo k rigídnemu kastovnému systému, ktorý existuje dodnes, a podľa ktorého sú tmavší ľudia podriadení vo všetkom svojim svetlejšom 'pánom'. Status otroka odovzdáva matka svojmu dieťaťu a aktivisti proti otroctvu sú pravidelne zadržiavaní a mučení. Vláda však existenciu otroctva v Mauritánii rutinne popiera a namiesto toho hýri samochválou, že túto prax odstránila."

Skryť Vypnúť reklamu

Správa tiež popisuje niekoľko strašných osudov otrokov z radov Haratinov:

"Aichetou Mint M'barack bola otrokyňou kvôli svojmu pôvodu a žila v blízkosti mesta Rosso. Rovnako ako jej sestra bola aj ona odobratá matke a bola daná ako slúžka jednému príbuznému jej pána. V dome pánov ju vydali a porodila osem detí, z ktorých dve jej boli odobraté, aby boli otrokmi v iných rodinách. v roku 2010 Aichetou jej staršia sestra nakoniec oslobodila ... potom, čo sama od svojich pánov ušla ... pretože nasypali žeravé uhlie na jej dieťa a tým ho zavraždili."

Hnutie BLM a veľa vedúcich pracovníkov globálnych korporácií, univerzitných profesorov, mediálnych hviezd, športových a kultúrnych osobností, ktorí pred týmto hnutím pokľakávajú, sú úplne ľahostajní voči osudu ľudí ako je Aichetou. Pravdepodobne nikdy nepočuli ani o nej, ani o ostatných trpiacich otrokoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Toto sú zjavne čierne životy, na ktorých nikomu nezáleží - okrem tých odvážnych ľudí pracujúcich v miestnych organizáciách bojujúcich proti otroctvu.

Namiesto toho aktivisti hnutia BLM do nekonečna debatujú o zmene názvov ulíc a univerzít a o odstránení sôch. A to nie je nič iné ako infantilná signalizácia cnosti - tzv. "virtue signaling".

Hnutie BLM marí čas debatou o tom, či by ľudia, ktorí sami nikdy neboli otrokmi, mali dostávať náhrady od ľudí, ktorí nikdy žiadneho otroka nevlastnili.

Všetky tieto prázdne gestá ignorujú ohromujúcich 40 miliónov obetí novodobého otroctva a predstavujú nielen nesmiernu hĺbku pokrytectva ideológie "woke", ale sú aj strašnú urážku pre ľudské bytosti, ktoré v tichosti v otroctve trpia a pomaly umierajú na následky fyzického, sexuálneho a emočného zneužívania, ktoré sú nútené znášať.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak je niečo skutočne "urážlivé", tak je to práve toto.

Judith Bergman je komentátorka, právnička, politická analytička a významná spolupracovníčka Gatestone Institute.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Joe Biden v inauguračnom prejave: Demokracia zvíťazila

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

Nový prezident USA Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden sa stal 46. prezidentom Spojených štátov amerických

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

Joe Biden zložil prísahu.
Slovensko

Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

Spolu má Slovensko k dispozícii viac ako 7,4 milióna vakcín, očkovať sa tak môže 3,7 milióna ľudí, povedal premiér Matovič.

Igor Matovič.
Slovensko

Štát odporúča testovanie vo firmách s viac ako 250 zamestnancami

Prevádzkové náklady spojené s testovaním budú kompenzované zo strany štátu sumou 3,5 eura na každú otestovanú osobu. Firmy oponujú, že náklady sú vo výške 10 až 12 eur.