SME
Sobota, 24. september, 2022 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Británia nalieha na Francúzsko, aby zastavilo prílev migrantov

Od začiatku augusta bolo v Lamanšskom prielive zachytených už viac ako 650 migrantov. Len vo štvrtok ich stráž zadržala 235, čo je doposiaľ najviac za deň.

Britská pohraničná stráž zachraňuje migrantov v Lamanšskom prielive.Britská pohraničná stráž zachraňuje migrantov v Lamanšskom prielive. (Zdroj: SITA/AP)

PARÍŽ - Britský minister pre migráciu Chris Philp naliehal v utorok na Francúzsko, aby zintenzívnilo svoje úsilie zamerané voči "úplne neprijateľnému" počtu migrantov pokúšajúcich sa preplaviť do Spojeného kráľovstva cez Lamanšský prieliv na často nevyhovujúcich malých člnoch.

Philp sa v utorok v Paríži stretol s predstaviteľmi Francúzska.

"Francúzske úrady robia toho dosť, ale rastúci počet osôb plaviacich sa cez Lamanšský prieliv je úplne neprijateľný. Neprijateľný pre francúzsku vládu a neprijateľný pre britskú vládu," povedal Philp podľa agentúry AFP na tlačovej konferencii.

SkryťVypnúť reklamu

"Je teda celkom jasné, že je potrebné urobiť viac," uviedol a dodal, že obe strany momentálne pracujú na komplexnom akčnom pláne.

Podľa Philpa sa obe krajiny zaviazali podniknúť kroky, aby cesta cez Lamanšský prieliv, cez ktorý sa migranti za pomoci prevádzačov vydávajú na plavbu z francúzskeho pobrežia, bola "úplne nepoužiteľná", a to je cieľ, ktorý Londýn zdieľa s francúzskou vládou.

Britská ministerka vnútra Priti Patelová a jej francúzsky náprotivok Gérald Darmanin podpísali v júli dohodu o vytvorení nového spoločného policajného útvaru na boj proti pašerákom, ktorí nelegálne prevážajú migrantov cez Lamanšský prieliv, no podľa AFP nie je jasné, či jej činnosť už prináša nejaké výsledky.

Francúzske úrady trvajú na tom, že Paríž robí všetko, čo je v jeho silách, aby zabránil migrantom dostať sa do Británie cez Lamanšský prieliv.

SkryťVypnúť reklamu

Uznávajú však, že tento rok sa ich počet výrazne zvýšil.

Nasadili aj lietadlo

Britská vláda v snahe obmedziť príliv migrantov nasadila v pondelok lietadlo britského Kráľovského letectva (RAF), ktoré monitorovalo situáciu v Lamanšskom prielive.

Podľa ministerstva obrany v Londýne bolo lietadlo Atlas nasadené "na podporu operácií (britskej) pohraničnej stráže v Lamanšskom prielive". Informovala o tom agentúra AP.

Len od začiatku augusta bolo v Lamanšskom prielive zachytených už viac ako 650 migrantov vrátane malých detí a maloletých bez sprievodu.

Len vo štvrtok ich britská pobrežná stráž zadržala 235, čo je doposiaľ najviac za jediný deň. K vysokému počtu migrantov prispieva priaznivé počasie.

V pondelok loď britskej pohraničnej polície zastavila nafukovací čln s približne 20 ľuďmi na palube a sprevádzala ho do prístavného mesta Dover.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu