SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Británia nalieha na Francúzsko, aby zastavilo prílev migrantov

Od začiatku augusta bolo v Lamanšskom prielive zachytených už viac ako 650 migrantov. Len vo štvrtok ich stráž zadržala 235, čo je doposiaľ najviac za deň.

Britská pohraničná stráž zachraňuje migrantov v Lamanšskom prielive.Britská pohraničná stráž zachraňuje migrantov v Lamanšskom prielive. (Zdroj: SITA/AP)

PARÍŽ - Britský minister pre migráciu Chris Philp naliehal v utorok na Francúzsko, aby zintenzívnilo svoje úsilie zamerané voči "úplne neprijateľnému" počtu migrantov pokúšajúcich sa preplaviť do Spojeného kráľovstva cez Lamanšský prieliv na často nevyhovujúcich malých člnoch.

Philp sa v utorok v Paríži stretol s predstaviteľmi Francúzska.

"Francúzske úrady robia toho dosť, ale rastúci počet osôb plaviacich sa cez Lamanšský prieliv je úplne neprijateľný. Neprijateľný pre francúzsku vládu a neprijateľný pre britskú vládu," povedal Philp podľa agentúry AFP na tlačovej konferencii.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je teda celkom jasné, že je potrebné urobiť viac," uviedol a dodal, že obe strany momentálne pracujú na komplexnom akčnom pláne.

Podľa Philpa sa obe krajiny zaviazali podniknúť kroky, aby cesta cez Lamanšský prieliv, cez ktorý sa migranti za pomoci prevádzačov vydávajú na plavbu z francúzskeho pobrežia, bola "úplne nepoužiteľná", a to je cieľ, ktorý Londýn zdieľa s francúzskou vládou.

Britská ministerka vnútra Priti Patelová a jej francúzsky náprotivok Gérald Darmanin podpísali v júli dohodu o vytvorení nového spoločného policajného útvaru na boj proti pašerákom, ktorí nelegálne prevážajú migrantov cez Lamanšský prieliv, no podľa AFP nie je jasné, či jej činnosť už prináša nejaké výsledky.

Francúzske úrady trvajú na tom, že Paríž robí všetko, čo je v jeho silách, aby zabránil migrantom dostať sa do Británie cez Lamanšský prieliv.

Skryť Vypnúť reklamu

Uznávajú však, že tento rok sa ich počet výrazne zvýšil.

Nasadili aj lietadlo

Britská vláda v snahe obmedziť príliv migrantov nasadila v pondelok lietadlo britského Kráľovského letectva (RAF), ktoré monitorovalo situáciu v Lamanšskom prielive.

Podľa ministerstva obrany v Londýne bolo lietadlo Atlas nasadené "na podporu operácií (britskej) pohraničnej stráže v Lamanšskom prielive". Informovala o tom agentúra AP.

Len od začiatku augusta bolo v Lamanšskom prielive zachytených už viac ako 650 migrantov vrátane malých detí a maloletých bez sprievodu.

Len vo štvrtok ich britská pobrežná stráž zadržala 235, čo je doposiaľ najviac za jediný deň. K vysokému počtu migrantov prispieva priaznivé počasie.

V pondelok loď britskej pohraničnej polície zastavila nafukovací čln s približne 20 ľuďmi na palube a sprevádzala ho do prístavného mesta Dover.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Je na rozhodnutí chránenej osoby, koho bude viezť so sebou v aute, tvrdí Mikulec

Minister vnútra uviedol, že prešetria prítomnosť finalistky Miss Universe vo vozidle Borisa Kollára počas zákazu vychádzania.

Limuzína, v ktorej sa viezol predseda parlamentu Boris Kollár.
Slovensko

Celoplošné testovanie nakoniec bude, rozhodol Ústredný krízový štáb

Testovanie však bude prebiehať inak, ako počas pilotného projektu na Orave a v Bardejove.

Premiér Matovič hodnotí celoplošné testovanie na Orave a Bardejove.
Slovensko

Celoplošné testovanie nakoniec bude, rozhodol Ústredný krízový štáb

Testovanie však bude prebiehať inak, ako počas pilotného projektu na Orave a v Bardejove.

Premiér Matovič hodnotí celoplošné testovanie na Orave a Bardejove.
Slovensko

Ombudsmanke sa nepozdáva karanténa rómskych obydlí

Tvrdí, že ak sú v bloku nakazení štyria, nemalo by ísť do karantény 500 obyvateľov. Dôvodom je komplikované trasovanie blízkych kontaktov nakazených osôb.

Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.