SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Biden má šancu, lebo je úplne iný ako Trump. Väz mu však môže zlomiť zmätenosť a nedostatok charizmy

Demokratický kandidát si včera za viceprezidentku zvolil kalifornskú senátorku Kamalu Harrisovú. Trump reagoval tvrdením, že senátorka je zlá ako Pocahontas.

Pred rokom boli ešte súperi, teraz kandidujú Biden s Harrisovou spoločne.Pred rokom boli ešte súperi, teraz kandidujú Biden s Harrisovou spoločne. (Zdroj: SITA/AP)

Je jasné, že v jesenných voľbách sa o kreslo v Bielom dome s prezidentom Donaldom Trumpom stretne niekdajší viceprezident Joe Biden.

Ten chce stavať na Obamovom odkaze a v ťažkej dobe chce krajinu opäť zjednotiť.

Možno aj preto si včera za svoju viceprezidentku zvolil ženu tmavej pleti, kalifornskú senátorku Kamalu Harrisovú.

Hoci podľa prieskumov má veľkú šancu na úspech, väz mu podľa analytikov môže zlomiť jeho chaotické vystupovanie na verejnosti a nedostatok charizmy, píše server idnes.cz.

Biden, ktorému funkciu "druhého muža" prezident Barack Obama ponúkol hlavne pre jeho dlhoročné skúsenosti v zahraničnej politike, v kampani zdôrazňuje, že chce v nebezpečnom a neistom svete ľuďom ponúknuť svoje skúsenosti a stabilitu.

SkryťVypnúť reklamu

O nomináciu na prezidenta sa sedemdesiatsedemročný Biden snažil už dvakrát. V roku 1988 z kampane odstúpil kvôli podozreniu, že opísal prejav. Nevyšlo mu to ani v roku 2008, keď skončil už 3. januára, po prvých primárkach v Iowe.

Do terajšej prezidentskej kampane vstúpil vlani v apríli, na začiatku primárok sa mu príliš nedarilo.

Potom sa však za neho postavili čelné predstavitelia demokratov aj odstupujúci kandidáti. Biden vo voľbách nakoniec premohol aj značne ľavicového súpera, vermontského senátora Bernieho Sandersa.

Bidenovi sa v národných prieskumoch štyri mesiace pred voľbami značne darí. V priemere si nad Trumpom drží náskok o 6,4 percenta. Podľa zistení spoločnosti YouGov zo začiatku augusta vedie dokonca o deväť percent.

Bidenove víťazstvo v auguste predpovedal aj profesor Allan Lichtman, ktorý správne odhadol výsledok všetkých prezidentských volieb v USA od roku 1984.

SkryťVypnúť reklamu

Biden po odchode z funkcie viceprezidenta v roku 2017 prednášal a dostal profesúru na Pensylvánskej univerzite. Tiež opakovane kritizoval Trumpa, napríklad za stiahnutie amerických vojakov zo Sýrie či za obchodnú vojnu s Čínou.

Ani v posledných mesiacoch prezidenta rozhodne nešetril. Okrem iného odsúdil Trumpov postup pri pandémii koronavírusu, ktorá si v USA vyžiadala už takmer 163-tisíc životov.

"Trump si nedokáže predstaviť, čím si ľudia v USA prechádzajú. Proste sa s nimi nevie stotožniť," vyhlásil podľa CNBC Biden.

Trump je narcista s túžbou po moci, hovorí Biden

Trumpovi uštedril zásah aj v súvislosti s vlnou rasových nepokojov, ktoré v USA vyvolala májová smrť černocha George Floyda. Tomu takmer deväť minút kľačal na krku belošský policajt.

SkryťVypnúť reklamu

Trump v reakcii na masívne demonštrácie poslal do amerických miest federálne bezpečnostné sily.

"Trump sa viac zaujíma o moc než o princíp. Rasové nepokoje používa k politickému zisku. Narcizmus je pre neho dôležitejší ako blaho národa," vyhlásil podľa Los Angeles Times Biden, ktorý vyzval k reforme americkej polície.

Frustráciu protestujúcich Biden prisúdil hospodárskej kríze súvisiacej s pandémiou.

Ani Bidena však kritika neminula. Médiá ho vlani pranierovalipo tom, čo ho niekoľko žien obvinilo z nevhodného správania.

"Sociálne normy sa menia. Chápem to a rozumiem tomu, čo ony ženy hovoria," povedal Biden v reakcii na tvrdenie štvorice žien, ktorým boli nevyžiadané dotyky či bozky od Bidena nepríjemné.

"Politika pre mňa vždy znamenala spojenie, ale v budúcnosti budem viac dbať na rešpektovanie osobného priestoru," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Možno aj preto sa Biden rozhodol, že jeho viceprezidentkou bude žena. Počas utorkového večera oznámil, že si za svoju pravú ruku nakoniec vybral kalifornskú senátorku Kamalu Harrisovú.

V hre bola okrem nej tiež napríklad senátorka za Massachusetts Elizabeth Warrenová, Illinoiská senátorka a veteránka Tammy Duckworthová, alebo bezpečnostná expertka Susan Riceová. Biden podľa denníka New York Times vyberal z celkom trinástich rôznych možností.

Obvinenie z obťažovania aj mätúce vystúpenia

Médiá Bidenove meno okrem sexuálneho obťažovania koncom roka spájali aj s neúspešným pokusom o impeachment Trumpa v Kongrese.

Demokrati v septembri zahájili žalobu na prezidenta po obvineniach v súvislosti s jeho telefonátom s ukrajinským prezidentom Volodymyr Zelenským.

SkryťVypnúť reklamu

Na toho Trump údajne naliehal, aby Kyjev vyšetroval Huntera Bidena (syna Joea Bidena) pre podozrenie z korupcie pri jeho podnikaní na Ukrajine.

Hoci Biden pôsobí solídnym dojmom, demokrati veľmi dobre vedia, že k dokonalosti má ďaleko.

Má totiž problém s vystupovaním na verejnosti, jeho oznámenia bývajú často chaotické a zmätené.

Koronavírus mu preto poskytol skvelé útočisko a dôvod, prečo sa v posledných mesiacoch nikde neukazoval.

V minulosti sa Biden dopustil mnohých prešľapov. V primárkach napríklad tvrdil, že na čele Británie je Margaret Thatcherová, alebo že v roku 2015 dohadovali parížsku klimatickú dohodu s čínskym vodcom Teng Siao-pchingom, ktorý ale zomrel už v roku 1997.

Podľa expertov sa však v predvolebných debatách predviedol aj v dobrom svetle, a to napríklad práve proti Sandersovi.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to kandidát zo starej školy, jeho štýl kampane patrí do inej politickej éry. Jadro popularity Joe Bidena spočíva v tom, že je kandidátom, ktorý predstavuje najvýraznejší kontrast s Trumpovým štýlom vládnutia," uviedol pre denník The Guardian politológ Carlo Invernizzi Accetto.

Biden sa nebojí kritizovať Putina

Vo funkcii viceprezidenta sa Biden angažoval hlavne v záležitostiach okolo Iraku, Sýrie a Afganistanu. Už v roku 2006 sa stal spoluautorom plánu, podľa ktorého mal byť Irak rozdelený na sunnitské, šiitské a kurdské oblasti.

Od zámeru ale USA upustili. Dnes už skončenú, takmer deväťročnú vojnu v Iraku spočiatku podporil, neskôr to však označil za chybu a začal ju kritizovať.

Krátko po svojom nástupe do funkcie v roku 2009 sa tiež snažil o zlepšenie vzťahov USA s Ruskom.

SkryťVypnúť reklamu

Americká vláda v septembri 2009 odstúpila od plánu Georgea Busha na rozmiestnenie protiraketového systému v Európe, ktorý kritizovalo Rusko a voči ktorému Biden nikdy netajil skepsu.

Obama ho potom vyslal, aby v Európe "žehlil" situáciu. Pred odchodom z funkcie viceprezidenta však Biden povedal, že Rusko je najväčšou hrozbou pre liberálny svetový poriadok.

"Rusko za prezidenta Vladimira Putina využíva každý dostupný nástroj k oslabeniu Európskej únie, otestovaniu slabých miest západných krajín a vrátenie sa k politike definovanej sférami vplyvu," vyhlásil Biden.

Podporoval tiež vyzbrojovanie sýrskych povstalcov a vyslovil sa pre aliančné nálety v Líbyi.

Jeho rokovacíie schopnosti Obama využíval nielen v "horúcich" oblastiach Afganistanu či Pakistanu, ale aj na domácej pôde.

SkryťVypnúť reklamu

Biden mu pomohol v Senáte pretlačiť ratifikáciu americko-ruskej zmluvy o obmedzení jadrových zbraní START, kontroverznú zdravotnú reformu či dohodu o zvýšení štátneho dlhu.

Krátko pred koncom funkčného obdobia ho Obama ocenil Prezidentskou medailou slobody, čo je najvyššie civilné vyznamenanie Spojených štátov.

Bidena postihlo niekoľko tragédií

Joseph Biden sa narodil 20. novembra 1942 v pensylvánskom Scrantone. Vyštudoval históriu a politológiu na Delawarskej univerzite a právo na syrakúzskej univerzite. Začal pracovať ako právnik a vzápätí sa začal angažovať aj v politike.

V roku 1972 uspel vo voľbách do Senátu za štát Delaware, v roku 1973 sa vo svojich tridsiatich rokoch stal šiestym najmladším senátorom v histórii USA.

Miesto v hornej komore dokázal potom vo všetkých nasledujúcich voľbách s prehľadom obhájiť, vo funkcii bol až do januára 2009, keď sa stal viceprezidentom.

SkryťVypnúť reklamu

V Senáte pracoval tiež ako predseda zahraničného a právneho výboru.

V deväťdesiatych rokoch sa Biden na Balkáne aktívne zasadzoval za rázny postup proti Slobodanovi Miloševičovi a Srbsku. Počas studenej vojny sa podieľal na odzbrojovacích rokovaniach so ZSSR.

Presadzoval tiež väčšiu pomoc USA postkomunistickým krajinám a ich rýchlejšie zapojenie do NATO.

V osobnom živote Bidena postihlo niekoľko tragédií. V roku 1972, krátko po zvolení do Senátu, zahynula pri nehode jeho prvá manželka Neilia Hunterová spolu s malou dcérou. Ich dvaja synovia Beau a Hunter ťažké zranenia prežili.

Od roku 1977 je druhýkrát ženatý, s manželkou Jill Tracy majú dcéru Ashley Blazer. Syn Beau v roku 2015 podľahol vo svojich 46 rokoch nádoru mozgu.

Nechápem, je zlá ako Pocahontas, povedal Trump o Bidenovej "viceprezidentke"

Prezident USA Donald Trump povedal, že ho prekvapil výber senátorky Kamaly Harrisovej ako demokratické kandidátky na prezidentku, píše server idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Uviedol, že sa k jeho rivalovi Joe Bidenovi správala neúctivo, navyše vraj nepodáva dobré výkony. Je na neho zlá ako Pocahontas, a je najpodlejšou a najhroznejšou členkou Senátu, povedal.

Na tlačovej konferencii Trump političku kritizoval aj za jej plány a postoje, ktoré podľa neho zahŕňajú zvyšovanie daní, znižovanie výdavkov na armádu, "socialistický prístup" k zdravotníctvu či odpor k fosílnym palivám.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trump novinárom povedal, že Harrisová sa počas demokratických primárok k svojmu vtedajšiemu súperovi v súboji o demokratickú nomináciu správala "naozaj hrozne".

"Jeden z dôvodov, prečo som prekvapený, je to, že bola na Joea Bidena zlá ako Pocahontas. Správala sa veľmi neúctivo ... a je ťažké vybrať niekoho, kto nemá úctu," uviedol prezident.

SkryťVypnúť reklamu

"V primárkach si viedla veľmi biedne," dodal.

Trump tiež vyčítal Harrisovej jej prístup počas sporov o nomináciu kontroverzného sudcu Bretta Kavanaugh do Najvyššieho súdu, ktoré súviseli s jeho obvinením zo sexuálnych útokov.

"Som toho názoru, že to bola tá najpodlejšia, najhroznejšia a nejnezdvorilejšia členka Senátu," uviedol Trump s odkazom na schvaľovací proces v roku 2018.

Päťdesiatpäťročná senátorka za štát Kalifornia bola predtým v demokratických primárkach Bidenovou súperkou, ale nakoniec svoj boj vzdala.

Je to prvá politička tmavej pleti, ktorá má šancu získať vo voľbách viceprezidentskú post.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu