SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Plienenie v Chicagu: Toto sú reparácie, vyhlásili organizátori rabovania

Na základe fake news nabehli demonštranti a vyrabovali obchody za 60 miliónov dolárov. Hnutie Black Lives Matter sa k tomu hlási a obhajuje ho.

Yogi Dalal objíma svoju dcéru Jigishu po vyrabovaní ich obchodu s potravinami a alkoholom.Yogi Dalal objíma svoju dcéru Jigishu po vyrabovaní ich obchodu s potravinami a alkoholom. (Zdroj: SITA/AP)

CHICAGO - Bolo to niečo neuveriteľné: asi tisíc ľudí sa na základe klasickej fake news, ktorá informovala o diskriminácii, ktorá sa nestala, zhromaždilo veľmi rýchlo v centre mesta, aby "protestovali" plienením obchodov.

Niektorí z účastníkov rovno prišli v dodávkach, aby mali v čom odviezť tovar z obchodov vyrabovaných na najluxusnejšom mieste Chicaga, píše Milan Vodička v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

Nikto sa ani nenamáhal predstierať, že prišiel demonštrovať. Rovno začali plieniť a kradnúť. Kvôli tomu v noci na pondelok dorazili.

Skryť Vypnúť reklamu

Rabovanie kamuflované ako protest organizovala chicagská pobočka hnutia Black Lives Matter. Sama sa k tomu prihlásila.

A keď všetko skončilo, účastníci podľa amerických médií hovorili, že plienenie je úplne oprávnená vec.

Bolo zrejmé, že majú vypracovanú argumentáciu, ktorá pripomína akýsi pouličný lupičský komunizmus.

"Toto sú reparácie," vyhlásila v televízii NBC o rabovaní jedna z organizátoriek, Ariel Atkinsová z Black Lives Matter.

Plienenie najdrahšej triedy Chicaga tak veľmi názorne rozbilo tradovaný naratív, že pouličné protesty po smrti George Floyda vedú výhradne ľudia s nevinnými očami, zatiaľ čo drancovanie je okrajovou záležitosťou často vyprovokovanou krajnou pravicou a zveličovanou v snahe diskreditovať protesty.

Skryť Vypnúť reklamu

Organizátori však tentoraz nič ani nezakrývali.

"Je mi jedno, či sa niekto rozhodne vyplieniť Gucciho alebo obchodný dom Macy 's alebo Nike," povedala Atkinsová. "Pretože to zabezpečí, že ten človek sa naje. Zabezpečuje to, že sa môže obliecť. "

A k tomu, že ide vlastne o "reparácie", dodala:

"Nech si chceli vziať čokoľvek, mohli si to vziať, pretože tieto obchody sú rovnako poistené."

Tiež si to vzali: hodnota toho, čo sa pri "protestoch" na chicagskej Magnificent Mile za tri hodiny stačilo ukradnúť, robí 60 miliónov dolárov.

Ako napísal denník Chicago Tribune, bolo možné vidieť ľudí, ktorí "hádzali tovar rovno do dodávok a iných veľkých vozidiel".

Skryť Vypnúť reklamu

K miestu sa schádzali celé "karavany áut".

Nikto sa neobťažoval demonštrovaním. Vo Washington Poste svedok popisuje, že ľudia prichádzali autami a po zastavení rovno bežali rabovať.

Na ulici ležala kopa zahodených ramienok, z ktorých bolo zložené oblečenie ukradnuté z butikov. Ľudia tlačili plné nákupné košíky.

Občas je na videách aj nechcený humor: na jednom obchode je ceduľka s nápisom "Žiadame všetkých, aby pri vstupe mali rúška".

Potom záber zdiaľky ukazuje, ako ktosi v rúšku rozbíja výlohu a pár ľudí rovnako v rúškach vbieha dovnútra.

Magnificent Mile, Veľkolepá míľa, je mnohonásobná zväčšenina pražskej ulice Na Příkopech, jedna z najbohatších nákupných ulíc USA a sveta.

Je to desať domových blokov pozdĺž Michigan Avenue s okolím, kde v kaňone mrakodrapov tepe luxus.

Skryť Vypnúť reklamu

V celej štvrti je 450 nákupných centier a obchodov, 70 hotelov a 275 reštaurácií. Teda miest k boju proti diskriminácii viac než dosť.

Toto organizované rabovanie vypuklo po tom, čo polícia zasiahla po hlásení, že v neslávne známej štvrti Englewood videli muža so zbraňou.

Iróniou bolo, že do akcie bola vyslaná jednotka vytvorená novo v reakcii na obvinenia polície z "diskriminácie černochov a brutality".

Hovorí sa jej teraz síce komunitný bezpečnostný tím, ale prebehlo to ako po starom: keď policajti muža objavili, začala naháňačka, muž začal strieľať, strážnici paľbu opätovali a trafili. Piatimi guľkami, žiadna nebola životu nebezpečná.

Lenže potom sa začala na sieťach šíriť správa ako z Rádia Jerevan: Policajti zastrelili pätnásťročného neozbrojeného chlapca. Ľudí, zídeme sa na Magnificent Mile!

Skryť Vypnúť reklamu

A po polnoci začalo veľké protestné rabovanie.

Nebola to náhoda. Hnutie Black Lives Matter to ďalší deň vysvetlilo pri demonštrácii pred policajnou stanicou, kde je asi sto ľudí zadržaných pri rabovaní.

V oficiálnom vyhlásení varovalo starostku, veľmi progresívnu černošku Lori Lightfootovú, že o omyl nešlo. Urobilo to slovami, ktoré pripomínajú revolučné heslá.

"Príliš veľa ľudí - disproporčne hlavne čierni a hnedí - stratilo v posledných mesiacoch prácu, príjmy, domovy a vyhliadky v meste, ktoré neurobilo nič, zatiaľ čo chicagská elita profitovala. Keď protestujúci zaútočia na drahé obchody vlastnené bohatými a slúžiace bohatým, útočia na mesto, ktoré nie je ich a nikdy pre nich ani nebolo zamýšľané."

Možno to preháňajú: list Chicago Tribune práve zverejnil analýzu, z ktorej vyplýva, že progresívna prokurátorka Kim Foxxová veľmi zhovievavo za rok zmietla zo stola 25 000 obvinenia, neporovnateľne viac ako jej predchodkyňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnako benevolentne sa v posledných mesiacoch správala aj voči "demonštrantom", ktorí v skutočnosti rabovali aj útočili na policajtov a ich chytili.

A tak k anatómii veľkého chicagského plienenie patrí ešte jedna vec: ovzdušie beztrestnosti, ktoré sa šírilo Amerikou, pretože demonštrácie za lepšie zajtrajšky je dobré alibi, proti ktorému je riskantné vystupovať.

Ako povedal chicagský policajný šéf David Brown: "Vyrazili do ulíc s dôverou, že za svoje činy neponesú následky."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacienti v nemocnici.

Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru dosiahnutú za posledných deväť mesiacov. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla takmer 77 percent.


SITA 6 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených prei PCR testoch prekročil jedno percento.


6 h
Vizualizácia medzihviezdneho asteroidu 1I/2017 U1 'Oumuamua.

Bádatelia chcú v rámci projektu s názvom Galileo vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty, teda UFO.


TASR 7 h
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Pracuje fašista na ministerstve zahraničných vecí? Znak vyryli v zabezpečenej časti budovy.


TASR 8 h