SME
Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Protesty v Bielorusku: Brutalita policajných zložiek sa stupňuje

Násilie si už vyžiadalo dva ľudské životy, v policajnej väzbe skonal ďalší muž. V utorok policajti rozmlátili auto, v ktorom sedelo 5-ročné dievčatko, v stredu postrelili demonštranta.

 Demonštranti nesú zraneného muža počas potýčok s políciou na proteste proti výsledkom prezidentských volieb v bieloruskej metropole Minsk v pondelok 10. augusta 2020. Demonštranti nesú zraneného muža počas potýčok s políciou na proteste proti výsledkom prezidentských volieb v bieloruskej metropole Minsk v pondelok 10. augusta 2020. (Zdroj: TASR/AP)

MINSK - Povolebné hromadné demonštrácie v Bielorusku si vyžiadali už druhú obeť na živote.

Tamojšie úrady referujú, že v policajnej väzbe v Gomeli skonal 25-ročný muž.

Podľa vyhlásenia jeho matky pre rozhlasovú stanicu Slobodná Európa mal problémy so srdcom a "strážcovia zákona" ho niekoľko hodín držali zavretého v policajnej dodávke.

Nezúčastnil sa pritom na žiadnej demonštrácii a polícia ho zatkla, keď bol na ceste za priateľkou.

Aj Organizácia Spojených národov (OSN) sa najnovšie pridala do zástupu štátov a inštitúcií, ktoré odsúdili násilné postupy bieloruských bezpečnostných orgánov.

SkryťVypnúť reklamu

"Správy uvádzajú, že v priebehu ostatných troch dní zadržali viac ako 6-tisíc ľudí, vrátane náhodných okoloidúcich a neplnoletých osôb. To iba poukazuje na trend masívneho zatýkania a jasné porušenia medzinárodných noriem v oblasti ľudských práv," poznamenala vo vyhlásení vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová.

Ešte znepokojivejšie sú podľa nej správy o zlom zaobchádzaní počas a po zadržaní.

Na záberoch štátnej televízie vidieť, ako zatknutých so známkami násilia zoradili a pýtajú sa ich, či majú stále v úmysle "pokračovať v revolúcii". P

odľa bieloruských zdravotníckych orgánov dosiaľ hospitalizovali vyše 200 ľudí so zraneniami. Niektorí museli dokonca podstúpiť nevyhnutné operácie.

Tamojšia ľudskoprávna organizácia Viasna však upozorňuje, že mnoho ľudí sa bojí vyhľadať lekársku pomoc a obáva sa trestného stíhania pre účasť na protestoch.

Americký minister zahraničia Mike Pompeo v stanovisku vyhlásil, že voľby neboli slobodné ani spravodlivé. Zároveň ostro skritizoval "pretrvávajúce násilie proti demonštrantom a zatýkanie opozičných podporovateľov".

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdé policajné zásahy odsúdila aj Európska únia, ktorá tiež vyzvala na okamžité prepustenie zadržaných osôb.

Bieloruské úrady v stredu potvrdili, že mladý muž zadržaný v nedeľu v meste Homeľ počas protestu proti sporným prezidentským voľbám, zomrel po prevoze do väzenia, informovala agentúra AFP.

Bieloruský vyšetrovací výbor spresnil, že 25-ročný muž bol odsúdený na 10 dní väzenia.

V Bielorusku aj v stredu pokračovali pouličné protesty proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, ktorého Ústredná volebná komisia (ÚVK) vyhlásila za víťaza nedeľných prezidentských volieb.

Večer sa podľa portálu Meduza.io začala blokáda niektorých dôležitých dopravných tepien v Minsku. Osobné autá ich buď zablokovali, alebo svojou jazdou spomaľujú premávku. Na iných miestach cestu zatarasili chodci.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra Interfax informovala, že podvečer sa na rôznych miestach Minska začali opäť schádzať skupiny ľudí, ktorí chcú protestovať proti volebným podvodom. V týchto skupinách je často aj lekár, aby mohol poskytnúť prvú pomoc v prípade, že polícia na rozohnanie protestu opäť použije silu, uviedol portál TUT.by.

Bezpečnostné sily zaujali pozície na miestach, kde sa protesty konali aj v predchádzajúcich dňoch. Nasadení boli nielen policajti, ale aj policajné jednotky osobitného určenia, dodal Interfax. Do centra Minska stiahli aj vojenskú techniku, uviedol TUT.by.

V stredu podvečer sa v centre Minska, na Námestí víťazstva pri Večnom ohni konal tzv. flashmob, keď dievčatá oblečené v bielom spievali známu uspávanku.

Portál Meduza.io zverejnil krátke videozáznamy z ulíc Minska z uplynulých dní, ako polícia svojimi autami na chodníkoch naháňa predpokladaných demonštrantov, náhodne strieľa do okien bytov alebo robí razie v obchodoch či kaviarňach.

SkryťVypnúť reklamu

Meduza.io píše, že "demonštranti sú nielen zadržiavaní - sú kruto zbití, rozháňaní vodnými delami a ostreľovaní gumovými projektilmi".

Policajnému násiliu sú podľa portálu vystavení "novinári, bieloruskí poslanci, motocyklisti a dokonca aj tí, ktorí práve vyšli na balkón alebo šli na prechádzku so psom".

Zadržané osoby sú podľa portálu šikanované na samotkách. Rodiny často ani nevedia, kde sa ich zadržaný člen nachádza.

Portál Meduza.io konštatuje, že "ani Rusko nereaguje na protesty tak tvrdo".

Podľa mnohých blogerov práve "neuveriteľná policajná brutalita" počas utorka mala na ľudí presne opačný efekt: "dnes sú ešte odhodlanejší protestovať. Mimochodom, stále pokojne".

SkryťVypnúť reklamu

Protestujúcich v stredu podporili živou reťazou lekári a zdravotníci jednej z minských nemocníc. Podporu protestom vyjadruje aj veľa príslušníkov policajných zložiek, píšu blogeri z Bieloruska.

Zhromaždenia na podporu ľudí demonštrujúcich v Bielorusku sa v stredu konali aj v Moskve či Rige.

Zamestnanci i investori bieloruských IT spoločností zasa svojím otvoreným listom vyzvali vedenie krajiny, aby zastavilo násilie voči civilistom, prepustilo všetkých zadržiavaných počas protestov, usporiadalo nové prezidentské voľby v Bielorusku a zabezpečilo slobodný prístup k informáciám.

Varovali, že Bielorusku v tejto situácii hrozí masívny odlev odborníkov v oblasti IT, zníženie objemu investícií v technologickom sektore a spomalenie jeho rastu. IT priemysel je pritom jedným z najrozvinutejších v Bielorusku.

SkryťVypnúť reklamu

Spravodajský portál TUT.by v stredu informoval, že päť bieloruských novinárov - zväčša moderátorov sledovaných relácií - v stredu oznámilo, že podali výpoveď.

Podľa vládnymi úradmi potvrdenej bilancie prišiel počas protestov o život aj muž, ktorý neopatrne zaobchádzal s výbušninou určenou na útok voči policajtom.

V čase od 10. do 12. augusta bolo zadržaných viac ako 6000 ľudí vrátane desiatok novinárov. V nemocniciach je viac ako 250 zranených.

Zásahové oddiely rozmlátili auto s päťročným dieťaťom

Zásahové oddiely OMON v Bielorusku veľmi tvrdým spôsobom rozháňajú prebiehajúce demonštrácie, píše server echo24.cz.

V meste Grodno došlo k zraneniu päťročného dievčatka potom, čo oddiely rozmlátil automobil, v ktorom sedela, a následne do neho silne narazili vojenským vozidlom, píše spravodajský server Tut.by.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa pozorovateľov sa zásahy proti demonštrantom stupňujú a ich tvrdosť v noci na stredu ešte predčila brutalitu policajtov z predchádzajúcich dvoch večerov. V Breste polícia ostrou muníciou postrelila človeka.

Vyčíňanie zásahových oddielov neunikla v utorok ani rodina z bieloruského mesta Grodno, ktorá prechádzala mestom a zaplietla sa do protestnej kolóny automobilov.

Keď sa muž pokúsil automobily obísť, k jeho vozidlu pribehli členovia OMON.

"Začali do auta mlátiť obuškami," opísala pre server Tut.by pasažierka auta s tým, že rozmlátili okná aj zrkadlá.

"Potom do nás zozadu vošla vojenská technika, bol to silný náraz," dodala Inna Čereuchová.

Na zadnom sedadle automobilu bola jej päťročná dcéra, keď sa žena po náraze otočila, videla, že je celá od krvi. Muža policajti zadržali a prepustili ho až ďalší deň ráno. Dievča skončila so štyrmi stehmi na hlave.

SkryťVypnúť reklamu

Rokovania bieloruských úradov odsúdilo mnoho predstaviteľov zahraničných krajín.

Bieloruskom sa na mimoriadnej schôdzke majú zaoberať tiež ministri zahraničných vecí Európskej únie.

Podľa švédskej ministerky Ann Lindeovej sa rokovania uskutočnia v piatok a hovoriť by sa mohlo aj o sankciách voči Lukašenkovmu režimu.

Poľsko v pondelok vyzvalo, aby sa o povolebnej situácii v Bielorusku rokovalo dokonca na úrovni premiérov a prezidentov krajín EÚ.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko podľa agentúry DPA nevypočul výzvy Európskej únie a opozície k dialógu.

Na stredajšej porade o ochrane ústavného zriadenia v krajine označil za jadro protestov proti svojmu znovuzvoleniu ľudí s kriminálnou minulosťou, ktorí sú momentálne bez práce, a nariadil, aby si obstarali zamestnania.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu