SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Liečba metanolom, pitie čistidiel a moču. Dezinformácie o covide zabili mnoho ľudí

Veľkú úlohu v šírení dezinformácií o koronavíruse zohrávajú sociálne siete, a to do tej miery, že WHO pred podobnými mýtusmi vydala varovanie.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

Dezinformácie o koronavíruse zabili vo svete mnoho ľudí. Za prvé tri mesiace tohto roka ich zomrelo na celom svete najmenej 800, pričom príčinou smrti bolo vo veľkom množstve prípadov požitie metanolu alebo čistiacich prostriedkov, ktoré údajne pred infekciou chránia.

Nemocnice zároveň kvôli dezinformáciám kolujúcim na sociálnych sieťach prijali okolo 5 800 ľudí, ktorí sa pokúšali koronavírus vyliečiť alebo mu predísť nebezpečným spôsobom, píše server idnes.cz.

Medzi vedecky nepodloženými kúrami sa objavila konzumácia veľkého množstva cesnaku či vitamínových doplnkov stravy.

Skryť Vypnúť reklamu

V niektorých prípadoch však ľudia pili aj kravský moč.

Na problematiku falošných informácií spätých s pandémiou poukázal výskum v odbornom časopise American Journal of Tropical Medicine and Hygiene.

Veľkú úlohu v šírení dezinformácií o koronavíruse zohrávajú sociálne siete, a to do tej miery, že Svetová zdravotnícka organizácia pred podobnými mýtmi vydala varovanie.

Autori výskumu v závere píšu, že zodpovednosť za zastavenie vlny dezinformácií leží na vládach, prevádzkovateľoch sociálnych sietí a medzinárodných organizáciách.

V niektorých prípadoch však pre podobný dohľad nad obsahom šíriacim sa po internete neexistuje potrebná legislatíva, píše BBC.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacienti v nemocnici.

Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru dosiahnutú za posledných deväť mesiacov. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla takmer 77 percent.


SITA 5 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených prei PCR testoch prekročil jedno percento.


5 h
Vizualizácia medzihviezdneho asteroidu 1I/2017 U1 'Oumuamua.

Bádatelia chcú v rámci projektu s názvom Galileo vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty, teda UFO.


TASR 7 h
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Pracuje fašista na ministerstve zahraničných vecí? Znak vyryli v zabezpečenej časti budovy.


TASR 7 h