SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Inštitút Václava Klausa k situácii v USA: Na koho strane vlastne stojíme my?

Víťazstva ľavicových extrémistov v USA sa obávame viac ako čínskeho politbyra, pretože ak upadnú USA do zmätkov a ľavičiarskych experimentov, bude stratená aj sloboda v Európe a vo svete.

Český premiér Andrej Babiš a americký minister zahraničných vecí Mikeo Pompeo v priebehu stretnutia v Prahe..Český premiér Andrej Babiš a americký minister zahraničných vecí Mikeo Pompeo v priebehu stretnutia v Prahe.. (Zdroj: SITA/AP)

Dnešné české médiá informovali o návšteve amerického ministra zahraničia Mika Pompea s titulkami "Stojíme na vašej strane".

Citovali tak slová amerického ministra, ktorý vyjadril obavy o našu slobodu a demokraciu, ktoré sú podľa neho ohrozené aktivitami konkurenčných veľmocí Číny a Ruska.

Ubezpečoval nás, že sú USA pripravené pomôcť nám slobodnej pomery brániť.

To je potrebné oceniť, tak to medzi spojencami má byť, píšu Václav Klaus a Jiří Weigl v komentári uverejnenom na serveri idnes.cz a webe Inštitútu Václava Klausa.

Skryť Vypnúť reklamu

Obávame sa však, že z českej strany recipročný záujem o budúcnosť americkej demokracie, obavy o jej osud a vyjadrenie podpory postojom súčasnej administratívy pri rokovaniach s ministrom Pompeom nezazneli.

To pokladáme za veľkú chybu.

Americký činiteľ by sa mal dozvedieť z našich najvyšších miest, že je veľká časť českej spoločnosti veľmi znepokojená americkým vývojom posledných rokov, že ju trápia útoky na samotné základy americkej demokracie aj jej symboly, že sa obáva nástupu ultraľavicových síl, ktoré odmietajú samotné základné hodnoty a princípy slobodnej spoločnosti a trhovej ekonomiky, že je znepokojená šírením absurdných rodových a environmentalistických teórií, vytváraním strachu v spoločnosti, umlčiavaním slobody slova a ponižovaním akademických slobôd na univerzitách.

Skryť Vypnúť reklamu

Desia nás útoky na demokraticky zvoleného súčasného prezidenta, ktoré trvajú po celé obdobie jeho mandátu, desí nás prehlbovanie priekopov v americkej spoločnosti, desí nás ovládnutie amerického mediálneho mainstreamu ľavičiarskymi progresivistami.

Obávame sa o priebeh a výsledok nadchádzajúcich prezidentských volieb pre americkú demokraciu.

Obávame sa o budúcnosť unikátnej americkej spoločnosti pri dnešnej snahe premeniť americký národ na spoločenstvo antagonistických rasových, etnických, náboženských alebo sexuálnych menšín.

Českí politici mali oznámiť ministrovi Pompeovi, že sa veľmi obávame, čo sa stane, ak tieto extrémistické sily v USA zvíťazia.

A bohužiaľ sa zdá, že vývoj k tomu smeruje.

Mali mu povedať, že sa víťazstva týchto ľavicových extrémistov v USA obávame viac ako čínskeho politbyra, pretože pre udržanie našej slobody a trhovej ekonomiky predstavujú bezprostrednejšiu hrozbu. Ak upadnú USA do zmätkov a ľavičiarskych experimentov, bude stratená aj sloboda v Európe a vo svete.

Skryť Vypnúť reklamu

Máme právo byť znepokojení, pretože naša krajina trpké skúsenosti s ľavicovou utópiou už má.

Jeden z najvyšších činiteľov americkej administratívy mal u nás počuť, že USA majú v strednej Európe priateľa a spojenca, ktorému na ich osude záleží, nie nezodpovedného vazala, zvyknutého iba servilne švejkovsky pritakávať mocným, ako to u nás býva pravidlom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

V Belgicku suspendovali učiteľa, ktorý žiakom ukazoval karikatúry Mohameda

"Naše rozhodnutie je založené výlučne na tom, že sú to obscénne obrázky," tvrdí hovorca starostky štvrte Molenbeek, kde moslimovia tvoria veľkú časť obyvateľov.

Ľudia sa tejto štvrti nevyhýbajú, hoci je zobrazovaná negatívnejšie, než by si zaslúžila, hovoria miestni.
Zahraničie

Trump versus Biden: Kde sa rozhodne o americkom prezidentovi

V ktorých štátoch bude boj do poslednej chvíle vyrovnaný a kde rozhodne každý hlas? Pozrite si prognózy a porovnajte ich s tými spred štyroch rokov.

Donald Trump, Joe Biden.
Slovensko

Plošné testovanie je užitočné, môže ovplyvniť vývoj pandémie, hovorí hlavný hygienik

"Ako virológ zdôrazňujem, že antigénové testy dokážu rýchlo zachytiť najviac infekčných ľudí, ktorí môžu ochorenie ľahko šíriť ďalej. Ich následná izolácia má potenciál ovplyvniť súčasný nepriaznivý vývoj," napísal Mikas.

Hlavný hygienik Ján Mikas.
Slovensko

Počet prípadov nebude rásť tak rýchlo ako v Česku, predpokladá Krajčí

V rámci testovania sa čoraz menej darí zachytávať ľudí bez príznakov nákazy nového koronavírusu a testujú sa viac ľudia s príznakmi.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).