SME
Piatok, 25. september, 2020 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Inštitút Václava Klausa k situácii v USA: Na koho strane vlastne stojíme my?

Víťazstva ľavicových extrémistov v USA sa obávame viac ako čínskeho politbyra, pretože ak upadnú USA do zmätkov a ľavičiarskych experimentov, bude stratená aj sloboda v Európe a vo svete.

Český premiér Andrej Babiš a americký minister zahraničných vecí Mikeo Pompeo v priebehu stretnutia v Prahe..Český premiér Andrej Babiš a americký minister zahraničných vecí Mikeo Pompeo v priebehu stretnutia v Prahe.. (Zdroj: SITA/AP)

Dnešné české médiá informovali o návšteve amerického ministra zahraničia Mika Pompea s titulkami "Stojíme na vašej strane".

Citovali tak slová amerického ministra, ktorý vyjadril obavy o našu slobodu a demokraciu, ktoré sú podľa neho ohrozené aktivitami konkurenčných veľmocí Číny a Ruska.

Ubezpečoval nás, že sú USA pripravené pomôcť nám slobodnej pomery brániť.

To je potrebné oceniť, tak to medzi spojencami má byť, píšu Václav Klaus a Jiří Weigl v komentári uverejnenom na serveri idnes.cz a webe Inštitútu Václava Klausa.

Skryť Vypnúť reklamu

Obávame sa však, že z českej strany recipročný záujem o budúcnosť americkej demokracie, obavy o jej osud a vyjadrenie podpory postojom súčasnej administratívy pri rokovaniach s ministrom Pompeom nezazneli.

To pokladáme za veľkú chybu.

Americký činiteľ by sa mal dozvedieť z našich najvyšších miest, že je veľká časť českej spoločnosti veľmi znepokojená americkým vývojom posledných rokov, že ju trápia útoky na samotné základy americkej demokracie aj jej symboly, že sa obáva nástupu ultraľavicových síl, ktoré odmietajú samotné základné hodnoty a princípy slobodnej spoločnosti a trhovej ekonomiky, že je znepokojená šírením absurdných rodových a environmentalistických teórií, vytváraním strachu v spoločnosti, umlčiavaním slobody slova a ponižovaním akademických slobôd na univerzitách.

Skryť Vypnúť reklamu

Desia nás útoky na demokraticky zvoleného súčasného prezidenta, ktoré trvajú po celé obdobie jeho mandátu, desí nás prehlbovanie priekopov v americkej spoločnosti, desí nás ovládnutie amerického mediálneho mainstreamu ľavičiarskymi progresivistami.

Obávame sa o priebeh a výsledok nadchádzajúcich prezidentských volieb pre americkú demokraciu.

Obávame sa o budúcnosť unikátnej americkej spoločnosti pri dnešnej snahe premeniť americký národ na spoločenstvo antagonistických rasových, etnických, náboženských alebo sexuálnych menšín.

Českí politici mali oznámiť ministrovi Pompeovi, že sa veľmi obávame, čo sa stane, ak tieto extrémistické sily v USA zvíťazia.

A bohužiaľ sa zdá, že vývoj k tomu smeruje.

Mali mu povedať, že sa víťazstva týchto ľavicových extrémistov v USA obávame viac ako čínskeho politbyra, pretože pre udržanie našej slobody a trhovej ekonomiky predstavujú bezprostrednejšiu hrozbu. Ak upadnú USA do zmätkov a ľavičiarskych experimentov, bude stratená aj sloboda v Európe a vo svete.

Skryť Vypnúť reklamu

Máme právo byť znepokojení, pretože naša krajina trpké skúsenosti s ľavicovou utópiou už má.

Jeden z najvyšších činiteľov americkej administratívy mal u nás počuť, že USA majú v strednej Európe priateľa a spojenca, ktorému na ich osude záleží, nie nezodpovedného vazala, zvyknutého iba servilne švejkovsky pritakávať mocným, ako to u nás býva pravidlom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Marian Kechlibar: Pozor, nový azylový plán Európskej únie skrýva nebezpečné úskalia

Predstavitelia štátu by nemali okamžite súhlasiť s návnadou, že nemusíme prijať migrantov, stačí, keď budeme finacovať ich návrat z inej krajiny. Lenže, pozor! Práve v tom je zakopaný pes a figliarska finta únie. Pozrite si, čo sa môže stať.

Zahraničie

James Bond naozaj existoval. Briti ho v šesťdesiatych rokoch poslali do východnej Európy

Agent jeho veličenstva pôsobil v susednej krajine. Preslávený hrdina z Flemingovej knihy už bol mnoho rokov na svete, svetlo sveta v tom čase uzrela aj prvá sfilmovaná bondovka. Robili si Briti z poľských tajných služieb žarty?

James Albert Bond v službách jeho veličenstva v Poľsku.

Spojené kráľovstvo zaradilo Slovensko na cestovný karanténny zoznam

Opatrenie znamená, že Slováci, ktorí sa vrátia do Spojeného kráľovstva od 4.00 h (5.00 h SEČ) v sobotu, budú musieť absolvovať dvojtýždňovú domácu karanténu.

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab.
Slovensko

Na budúci rok začneme masívnu výstavbu nájomných bytov, sľubuje Kollár

Tvrdí, že tento projekt ľuďom pomôže, veľkí developeri ho však môžu vnímať ako hrozbu. Pozrite si, čo všetko ešte sľubuje.

Boris Kollár.