WASHINGTON - Potom, čo si kandidát demokratov na post amerického prezidenta Joe Biden vybral ako budúcu viceprezidentku kalifornskú senátorku Kamalu Harrisovú, sa objavili slová chvály.
Radujú sa ženy, ľudia na Jamajke a v Indii aj etnické menšiny v USA.
Z tábora Bidenových oponentov sa však už roja osobné útoky, píše server idnes.cz.
Na prvú černošskú ženu v tejto pozícii podľa nich Harrisová nemá ten správny pôvod.
"Keď sa dnes malé dievčatá v tomto národe - hlavne čierne a hnedé dievčatá, ktoré sa v našej spoločnosti môžu často cítiť prehliadané a podceňované - prebudili, možno sa uvideli v novom svetle: Ako materiál na prezidentov a viceprezidentov," napísal v stredu Biden na Twitteri.
Jeho rozhodnutie, že si ako viceprezidentku do Bieleho domu privedie práve Kamalu Harrisovú, vyzdvihujú ženy, indickí imigranti v Spojených štátoch, Jamajčania aj Afroameričania.
"Skáčem radosťou. Dnes, po 401 rokoch od príchodu prvých zotročených Afričanov do vtedajšej britskej Virginie, sa to stalo. Každého, kto necíti tú významnosť, sa musím pýtať: Čo je to za ľudí? Kde až doteraz boli?" pýta sa napríklad Johnnetta Coleová, prvá černošská riaditeľka školy Spelman College pre študentky tmavej pleti.
Bude však v prípade Bidenovho víťazstva Harrisová skutočne "prvou čiernou viceprezidentkou" v histórii Spojených štátov?
Táto debata sa medzi oponentmi demokratov teraz pomaly znovu začína viesť, píše magazín Forbes.
Ozývajú sa totiž hlasy upozorňujúce, že nie je tou "pravou" černoškou.
Kalifornská senátorka má po otcovi jamajské a po matke indické korene, čo vraj nestačí. Moderátor konzervatívnej texaskej televízie BlazeTV vo svojom programe v utorok vyhlásil, že rod Harrisovej "nesiaha až k americkému otroctvu".
Na to mu užívatelia Twitteru odpovedali, že sa černosi na Jamajke nezjavil sami od seba a že aj tam zavliekli otrokov.
Komentátor Dinesh D'Souza zase na televízii Fox News pripomenul dva roky starý článok z pera otca Harrisovej. Ten uviedol, že svojich predkov na Jamajke vystopoval aj k tamojšiemu majiteľovi otrokov Hamiltonovi Brownovi.
Spojenie Browna s Harrisovými sa podľa serveru Snopes nepodarilo preukázať, v očiach niektorých oponentov táto možnosť však možnú viceprezidentku ďalej diskredituje.
Podľa D'Souzu by sa preto politička nemala vyhlasovať za Afroameričanku.
Ona sama pritom o sebe hovorí ako o čiernej Američanke a nezabúda ani na svoj indický pôvod.
Vo svojej autobiografii podľa Forbesu opisuje, že jej matka dobre vedela, že "vychováva dve čierne dcéry", pretože ich tak Američania budú vnímať.
"Rozhodla sa zabezpečiť, že vyrastieme v sebavedomej čierne ženy," píše.
Osobné útoky na Harrisovú zo strany médií naklonených republikánom, ale aj z úst Trumpa a jeho okolia, podľa americkej tlače ukazujú, že tvorcovia prezidentovej kampane nenašli žiadne relevantné slabé miesto senátorky, na ktoré by mohli zaútočiť.