SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Na prvú černošskú viceprezidentku nie je dosť čierna. Harrisová čelí útokom

Kalifornská senátorka má po otcovi jamajské a po matke indické korene, čo vraj nestačí. Útoky na pôvod však zároveň naznačujú, že Trumpovci iné slabé miesto Harrisovej zatiaľ nenašli.

Kalifornská senátorka Kamala Harrisová. Kalifornská senátorka Kamala Harrisová. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Potom, čo si kandidát demokratov na post amerického prezidenta Joe Biden vybral ako budúcu viceprezidentku kalifornskú senátorku Kamalu Harrisovú, sa objavili slová chvály.

Radujú sa ženy, ľudia na Jamajke a v Indii aj etnické menšiny v USA.

Z tábora Bidenových oponentov sa však už roja osobné útoky, píše server idnes.cz.

Na prvú černošskú ženu v tejto pozícii podľa nich Harrisová nemá ten správny pôvod.

"Keď sa dnes malé dievčatá v tomto národe - hlavne čierne a hnedé dievčatá, ktoré sa v našej spoločnosti môžu často cítiť prehliadané a podceňované - prebudili, možno sa uvideli v novom svetle: Ako materiál na prezidentov a viceprezidentov," napísal v stredu Biden na Twitteri.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho rozhodnutie, že si ako viceprezidentku do Bieleho domu privedie práve Kamalu Harrisovú, vyzdvihujú ženy, indickí imigranti v Spojených štátoch, Jamajčania aj Afroameričania.

"Skáčem radosťou. Dnes, po 401 rokoch od príchodu prvých zotročených Afričanov do vtedajšej britskej Virginie, sa to stalo. Každého, kto necíti tú významnosť, sa musím pýtať: Čo je to za ľudí? Kde až doteraz boli?" pýta sa napríklad Johnnetta Coleová, prvá černošská riaditeľka školy Spelman College pre študentky tmavej pleti.

Bude však v prípade Bidenovho víťazstva Harrisová skutočne "prvou čiernou viceprezidentkou" v histórii Spojených štátov?

Táto debata sa medzi oponentmi demokratov teraz pomaly znovu začína viesť, píše magazín Forbes.

Skryť Vypnúť reklamu

Ozývajú sa totiž hlasy upozorňujúce, že nie je tou "pravou" černoškou.

Kalifornská senátorka má po otcovi jamajské a po matke indické korene, čo vraj nestačí. Moderátor konzervatívnej texaskej televízie BlazeTV vo svojom programe v utorok vyhlásil, že rod Harrisovej "nesiaha až k americkému otroctvu".

Na to mu užívatelia Twitteru odpovedali, že sa černosi na Jamajke nezjavil sami od seba a že aj tam zavliekli otrokov.

Komentátor Dinesh D'Souza zase na televízii Fox News pripomenul dva roky starý článok z pera otca Harrisovej. Ten uviedol, že svojich predkov na Jamajke vystopoval aj k tamojšiemu majiteľovi otrokov Hamiltonovi Brownovi.

Spojenie Browna s Harrisovými sa podľa serveru Snopes nepodarilo preukázať, v očiach niektorých oponentov táto možnosť však možnú viceprezidentku ďalej diskredituje.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa D'Souzu by sa preto politička nemala vyhlasovať za Afroameričanku.

Ona sama pritom o sebe hovorí ako o čiernej Američanke a nezabúda ani na svoj indický pôvod.

Vo svojej autobiografii podľa Forbesu opisuje, že jej matka dobre vedela, že "vychováva dve čierne dcéry", pretože ich tak Američania budú vnímať.

"Rozhodla sa zabezpečiť, že vyrastieme v sebavedomej čierne ženy," píše.

Osobné útoky na Harrisovú zo strany médií naklonených republikánom, ale aj z úst Trumpa a jeho okolia, podľa americkej tlače ukazujú, že tvorcovia prezidentovej kampane nenašli žiadne relevantné slabé miesto senátorky, na ktoré by mohli zaútočiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prezident USA Joe Biden.

Pre armádu "je prospešné, keď sú jej súčasťou rôznorodí Američania, ktorí dokážu splniť prísne normy vojenskej služby a inkluzívna armáda posilňuje našu národnú bezpečnosť," povedal americký prezident.

51m
(ilustračné foto)

Toto bola najťažšia kríza na trhu práce od tzv. Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Jej vplyv je oveľa väčší ako vplyv globálnej finančnej krízy v roku 2009," uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce.

4 h
Dočasný šéf polície Peter Kovařík počas vypočúvania pred výborom.

Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Hamrana hlasovali šiesti. Predseda výboru Krúpa skonštatoval, že hlasovanie bolo tesné, čo je dôkazom, že v koalícii nebola na mene dohoda.

5 h
Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

7 h