SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Mimoriadna pomoc nezávislej kultúre

Ministerstvo kultúry rozdelí prostredníctvom verejných fondov takmer 11 miliónov eur.

Ministerka kultúry SR Natália Milanová.Ministerka kultúry SR Natália Milanová. (Zdroj: TASR/Michal Svítok)

BRATISLAVA - Ministerstvo kultúry SR zabezpečilo mimoriadnu pomoc pre nezávislú kultúru. S ministerstvom financií pre ňu vyrokovalo takmer 11 miliónov eur.

Ako na dnešnej tlačovej besede povedala ministerka kultúry Natália Milanová, „sú to mimoriadne - extra peniaze mimo rozpočtu rezortu kultúry. Ide o mimoriadnu pomoc pre nezávislú kultúru, špeciálne pre tých, ktorí prepadli cez sito doterajšej pomoci štátu“.

To, že nezávislá kultúra nepatrí pod štát podľa ministerky kultúry neznamená, že sa o ňu štát nemá starať.

Skryť Vypnúť reklamu

„Na tejto pomoci sme pracovali niekoľko mesiacov, no až teraz je všetko definitívne potvrdené. Nielen samotné extra peniaze z ministerstva financií, ale aj spôsob ich prerozdelenia,“ uviedla ministerka Milanová.

Ministerstvo kultúry na prerozdelenie takmer 11 miliónov eur do nezávislej kultúry oslovilo verejnoprávne kultúrne fondy.

Fondy majú dobre nastavené mechanizmy, existujúce štruktúry, navyše sú osvedčené a hlavne vedia pomerne rýchlo dostať peniaze k žiadateľom.

Ide o Fond na podporu umenia, Fond na podporu kultúry národnostných menšín a Audiovizuálny fond.

Najväčší balík pomoci – 9,5 milióna eur bude mať na starosti Fond na podporu umenia.

Audiovizuálny fond prerozdelí 700 tisíc eur, ktoré sú určené na sanáciu kín a podporu filmovej distribúcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvyšných pol milióna eur rozdelí Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

„Včera som sa stretla s riaditeľom Fondu na podporu umenia, ktorý bude teraz intenzívne pracovať na tom, aby sa čo najskôr vypísali výzvy. Ujasnili sme si finálne záležitosti, ako a čo má vyzerať,“ doplnila k téme distribúcie mimoriadnych peňazí pre nezávislú kultúry ministerka Natália Milanová.

Väčšinu financií fondy poskytnú formou štipendií, pričom sa sústredia najmä na tých, ktorí prepadli sitom doterajšej pomoci.

„Od začiatku pandémie sme videli, že na finančnú pomoc z ministerstva práce istá skupina ľudí pôsobiacich v kultúre nedosiahla. Išlo najmä o problém so súbehom SZČO a hoci aj symbolických príjmov zo zamestnania. Ide napríklad aj o hudobníkov, ktorí pôsobia ako SZČO a zrušili sa im koncerty. Zároveň majú malé úväzky, napríklad učia na základnej umeleckej škole a práve preto nemohli požiadať o pomoc,“ vyjadrila sa Milanová.

Skryť Vypnúť reklamu

„Snažili sme sa tento problém vyriešiť s ministerstvom práce, ale kombinácií, respektíve životných situácií bolo príliš veľa, aby sa pre nich vedela adekvátne nastaviť systémová pomoc.“

Ako dodala ministerka kultúry, práve preto sa snažila vyrokovať s ministerstvom financií špeciálny balík peňazí pre ľudí z kultúry, ktorí nedostali inú pomoc.

„Som nesmierne rada, že sa nám to nakoniec podarilo a konečne môžeme oznámiť, že pomoc tu je a príde čoskoro,“ konštatovala na záver Natália Milanová.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

V Belgicku suspendovali učiteľa, ktorý žiakom ukazoval karikatúry Mohameda

"Naše rozhodnutie je založené výlučne na tom, že sú to obscénne obrázky," tvrdí hovorca starostky štvrte Molenbeek, kde moslimovia tvoria veľkú časť obyvateľov.

Ľudia sa tejto štvrti nevyhýbajú, hoci je zobrazovaná negatívnejšie, než by si zaslúžila, hovoria miestni.
Zahraničie

Trump versus Biden: Kde sa rozhodne o americkom prezidentovi

V ktorých štátoch bude boj do poslednej chvíle vyrovnaný a kde rozhodne každý hlas? Pozrite si prognózy a porovnajte ich s tými spred štyroch rokov.

Donald Trump, Joe Biden.
Slovensko

Plošné testovanie je užitočné, môže ovplyvniť vývoj pandémie, hovorí hlavný hygienik

"Ako virológ zdôrazňujem, že antigénové testy dokážu rýchlo zachytiť najviac infekčných ľudí, ktorí môžu ochorenie ľahko šíriť ďalej. Ich následná izolácia má potenciál ovplyvniť súčasný nepriaznivý vývoj," napísal Mikas.

Hlavný hygienik Ján Mikas.
Slovensko

Počet prípadov nebude rásť tak rýchlo ako v Česku, predpokladá Krajčí

V rámci testovania sa čoraz menej darí zachytávať ľudí bez príznakov nákazy nového koronavírusu a testujú sa viac ľudia s príznakmi.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).