SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Mimoriadna pomoc nezávislej kultúre

Ministerstvo kultúry rozdelí prostredníctvom verejných fondov takmer 11 miliónov eur.

Ministerka kultúry SR Natália Milanová.Ministerka kultúry SR Natália Milanová. (Zdroj: TASR/Michal Svítok)

BRATISLAVA - Ministerstvo kultúry SR zabezpečilo mimoriadnu pomoc pre nezávislú kultúru. S ministerstvom financií pre ňu vyrokovalo takmer 11 miliónov eur.

Ako na dnešnej tlačovej besede povedala ministerka kultúry Natália Milanová, „sú to mimoriadne - extra peniaze mimo rozpočtu rezortu kultúry. Ide o mimoriadnu pomoc pre nezávislú kultúru, špeciálne pre tých, ktorí prepadli cez sito doterajšej pomoci štátu“.

To, že nezávislá kultúra nepatrí pod štát podľa ministerky kultúry neznamená, že sa o ňu štát nemá starať.

Skryť Vypnúť reklamu

„Na tejto pomoci sme pracovali niekoľko mesiacov, no až teraz je všetko definitívne potvrdené. Nielen samotné extra peniaze z ministerstva financií, ale aj spôsob ich prerozdelenia,“ uviedla ministerka Milanová.

Ministerstvo kultúry na prerozdelenie takmer 11 miliónov eur do nezávislej kultúry oslovilo verejnoprávne kultúrne fondy.

Fondy majú dobre nastavené mechanizmy, existujúce štruktúry, navyše sú osvedčené a hlavne vedia pomerne rýchlo dostať peniaze k žiadateľom.

Ide o Fond na podporu umenia, Fond na podporu kultúry národnostných menšín a Audiovizuálny fond.

Najväčší balík pomoci – 9,5 milióna eur bude mať na starosti Fond na podporu umenia.

Audiovizuálny fond prerozdelí 700 tisíc eur, ktoré sú určené na sanáciu kín a podporu filmovej distribúcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvyšných pol milióna eur rozdelí Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

„Včera som sa stretla s riaditeľom Fondu na podporu umenia, ktorý bude teraz intenzívne pracovať na tom, aby sa čo najskôr vypísali výzvy. Ujasnili sme si finálne záležitosti, ako a čo má vyzerať,“ doplnila k téme distribúcie mimoriadnych peňazí pre nezávislú kultúry ministerka Natália Milanová.

Väčšinu financií fondy poskytnú formou štipendií, pričom sa sústredia najmä na tých, ktorí prepadli sitom doterajšej pomoci.

„Od začiatku pandémie sme videli, že na finančnú pomoc z ministerstva práce istá skupina ľudí pôsobiacich v kultúre nedosiahla. Išlo najmä o problém so súbehom SZČO a hoci aj symbolických príjmov zo zamestnania. Ide napríklad aj o hudobníkov, ktorí pôsobia ako SZČO a zrušili sa im koncerty. Zároveň majú malé úväzky, napríklad učia na základnej umeleckej škole a práve preto nemohli požiadať o pomoc,“ vyjadrila sa Milanová.

Skryť Vypnúť reklamu

„Snažili sme sa tento problém vyriešiť s ministerstvom práce, ale kombinácií, respektíve životných situácií bolo príliš veľa, aby sa pre nich vedela adekvátne nastaviť systémová pomoc.“

Ako dodala ministerka kultúry, práve preto sa snažila vyrokovať s ministerstvom financií špeciálny balík peňazí pre ľudí z kultúry, ktorí nedostali inú pomoc.

„Som nesmierne rada, že sa nám to nakoniec podarilo a konečne môžeme oznámiť, že pomoc tu je a príde čoskoro,“ konštatovala na záver Natália Milanová.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

6 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia v celkovej výške 390-tisíc eur. Budaj oponuje, že ich žiadali ešte za bývalej vlády a kontrolovalo to viacero hodnotiacich komisií.

7 h
Prešovčania čakajú na antigénové testovanie.

Starostom podľa hnutia spôsobujú problémy neskoré a neprehľadné informácie, odvoz a likvidácia nebezpečného biologického materiálu či prehnaná byrokracia.

9 h
Celoplošné testovanie sa uskutočnilo na prelome októbra  a novembra. V Levickom okrese bolo 108 odberových miest. Jedno z nich v Kalnej nad Hronom.

Vyšetrili spolu 83 623 osôb, podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 20 percent.

14 h