SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Markéta Šichtařová: Bruselskí súdruhovia rozdoja muža

Tlak na mužskú rodičovskú je systémovo zlé riešenie.Oddelenie matky od dieťaťa nie je žiadny pokrok. Je to nebotyčná hlúposť nerešpektujúca ľudskú prirodzenosť.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Flickr.com / Benjamin Magaña)

Niekedy mám pocit, že sa svet nielen zbláznil, ale hlavne sa zbláznil dočista dobrovoľne.

Matkou nie je žena, pretože ňou môže byť aj muž, a namiesto slova žena by sa najskôr malo používať slovo osoba s vaječníkmi.

Čo tí ľudia blbnú?

Keď hlúposti riešia ľudia bez mozgu, ktorým sa predtým hovorilo - síce politicky nekorektne, ale zato výstižne - hlupáci, o nič nejde.

Keď hlúposti riešia poslanci, je to prúser.

A to nás práve čaká, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na serveri idnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľavicové feministky dlhodobo riešia rozdiel v dôchodkoch mužov a žien. Po zložitom skúmaní a mnohých grantoch z našich daní prišli na to, že keď majú ženy v priemere nižšie mzdy ako muži, budú mať aj nižšie dôchodky.

Premýšľali preto nad tým, ako situáciu na trhu "napraviť", až vymysleli legislatívne riešenie, ktoré pretlačili Európskym parlamentom.

A teraz to začína byť pikantné, pretože už toto samo o sebe je nevýslovná zbytočnosť, avšak ako by to nestačilo, ešte sa polovica reality stačila stratiť v preklade, keď správu preberali českí novinári.

To, čo vyplynulo z pôvodnej správy, ktorú tento týždeň zverejnil Český rozhlas, sa totiž tvárilo tak, že českí poslanci budú musieť včleniť do legislatívy úchvatnú novinku.

Keď - podľa tejto pokrútené správy - už muži nemusia chodiť na dva roky vojnu, budú musieť chodiť minimálne na dva mesiace na rodičovskú.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak totiž na rodičovskú nenastúpia, skrátila by sa im doba čerpania rodičovského príspevku.

Niet divu, že takto podaná správa zavarila mnohých českým mužom hlavu.

Správu hneď začala preberať ďalšie médiá a nad malým českým rybníčkom sa rozpútala búrka.

Teda sa veľmi rýchlo ukázalo, akú fušerská prácu novinári odviedli, pretože veľmi rýchlo sa správu podarilo "do-preložiť" trochu lepšie.

Aké typické. Nádherný to príklad, ako médiá vyrábajú verejnú mienku zo vzduchu.

Reálna podoba európskej smernice teda znie nakoniec o niečo lepšie, než sa pôvodne zdalo.

"Správnu" podobu smernice vysvetlil europoslanec Tomáš Zdechovský:

"Záleží na každom štáte, ako si to nastaví. Je tam možnosť, že môže (zaviesť sankcie voči mužom - pozn. autora), ale v žiadnom prípade nemusí a môže to zostať tak, ako je to v súčasnosti. Myslím si, že nejaké nútenie či vymedzovanie tým, že by sa skrátila doba čerpania príspevku, nie je vôbec potrebná."

Skryť Vypnúť reklamu

Áno. Takže štát môže a nemusí zaviesť sankcie voči mužom, ktorí sa rozhodnú na rodičovskú dovolenku nenastúpiť.

Typická salámová metóda. Zatiaľ sankcie len môžu byť. Nabudúce budú musieť byť.

Už len to, že niekto dokáže pomyslieť na nejakú sankciu a povinnosť v súvislosti s mužom na rodičovskej a predložiť túto myšlienku poslancom na zváženie, je neuveriteľná nehoráznosť.

V spoločnosti sa tak neustále posúva náhľad na normálnosť. Veci skôr úplne slobodné sa pomaly stávajú dobrovoľne povinné, asi ako bolo kedysi chodenie na pionierske schôdzky. Človeku síce hlavu tiež neodtrhli, keď nechodil, ale všade mu vysvetľovali, že si nechodením zbytočne komplikuje život.

A čo je na tom najhoršie - keď sú v pôvodnom znení správy vyložené nezmysly, nikto sa už nad nimi nepozastaví a nevznesie podozrenie, či nejde o hlúposť, pretože sme si na nezmysly z Bruselu tak zvykli, že toto sa v nich skrátka stratí.

Skryť Vypnúť reklamu

Autori legislatívy sa domnievajú, aký je to úžasný pokrok, keď matka opustí dieťa.

Mne to pripomína "pokrok" spojený so zavedením jaslí a nahnaním žien do pracovného procesu medzi úderníkov budujúci mier.

Oddelenie matky od dieťaťa nie je žiadny pokrok. Je to nebotyčná hlúposť nerešpektujúca ľudskú prirodzenosť.

Síce sa hovorí, že sovietski súdruhovia rozdojili capa, ale ja si neviem predstaviť, ako možno rozkojiť môjho muža. Skoro by som povedala, že s tým kozlom muselo byť menej práce.

Hoci manžel stále kysne a začína byť zrelý na podprsenku, dojčenie od neho nečakám. Bábätko ho však čaká. To, čo súdruhovia v Bruseli vymysleli, implikuje, že budú deti na umelej strave, čo z pohľadu zdravia dieťaťa aj ženy veľmi výhra nie je.

Skryť Vypnúť reklamu

Feministky sa domnievajú, že keď budú muži zostávať doma s dieťaťom, situácia žien sa zlepší. Domnievajú sa, že keď si žena na dva mesiace odskočí späť do práce, aby potom zase utiekla k dieťaťu, bude na ňu zamestnávateľ čakať s otvorenou náručou.

Osoba poverená riadením školy (predtým normálne označovaná ako riaditeľ alebo riaditeľka) bude iste nadšená, keď sa učiteľka matematiky vráti do školy na november a december, aby potom mali deti do konca roka zase suplovanie.

Pochopiteľne sú feministky vedľa ako jedľa. Väčšina zamestnávateľov nebude na také komplikácie zvedavá a vyhovie zákonu len neochotne, aby nemali problémy pred zákonom.

Tlak na mužskú rodičovskú, či už so sankciami alebo bez, či už "len" deklaratórnymi smernicami, alebo skutočnými nariadeniami, je systémovo zlé riešenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Malo by byť na každom, či sa dobrovoľne rozhodne zostať doma. Nikto by mu nemal brániť, tiež by ho nemal nútiť vytváraním pocitov viny.

Je to príklad klasickej zlej európskej legislatívy, ktorá zbytočne obmedzuje slobodu, ekonomickú konkurencieschopnosť a efektívnosť.

Nejaká súdružka sa jednoducho rozhodla, že vie, čo je pre rodičov dobré bez toho, aby sa pýtala.

No - mýli sa. Ako každý socialista.

Inak by koniec koncov nebol socialistom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Testovanie v Martine - Gymnázium Jozefa Lettricha na Ľadovni.

Vyšetrili vyše 190-tisíc osôb. Podiel nakazených pri RT-PCR testoch stúpol na takmer 20 percent.

41m
Test balistickej rakety.

Uľjanov, ktorý je predstaviteľom Ruska pre medzinárodné organizácie vo Viedni, konštatoval, že Rusko a USA "dosahujú významný a rýchly pokrok", čo sa týka rozhovorov o predĺžení spomínanej dôležitej dohody.

3 h
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom skríningového testovania.

Otestovali takmer 2,6 milióna ľudí, pozitívnych bolo 30 556 z nich. Nástup detí do škôl 1. februára považuje Krajčí za veľké riziko. Predseda vlády avizuje, že v najhorších okresoch bude ďalšie kolo testovania.

17 h
Ilustračné foto.

V tréningovom centre v Šamoríne sa nakazilo viacero slovenských športovcov. Ako sa koronavírus dostal do uzavretého prostredia?

16 h