SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Nové voľby neusporiadam, povedal Lukašenko. Znovu prosil o pomoc Putina

Bieloruský veľvyslanec na Slovensku podporil protestujúcich vo svojej krajine. Ďalšie protivládne protesty sa očakávajú dnes. Rusko je pripravené pomôcť vojensky.

Protest v továrni na traktory v Minsku.Protest v továrni na traktory v Minsku. (Zdroj: TASR/AP)

MINSK, BRATISLAVA - Bieloruskom neprestávajú zmietať demonštrácie proti výsledku prezidentských volieb.

Do centra Minsku však dnes dorazili aj stúpenci Alexandra Lukašenka, zišlo sa ich niekoľko tisíc.

Prezident im povedal, že sa nemieni riadiť príkazmi z cudziny a nové voľby neusporiada, píše server idnes.cz.

Naopak solidaritu s protirežimnými demonštráciami vyjadril veľvyslanec Bieloruska na Slovensku.

Nedeľná provládna demonštrácia začala o niečo neskôr, ako bolo naplánované. Podľa agentúry TASS sa tam zišlo niekoľko tisíc ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred zhromaždenými ľuďmi so štátnymi zeleno-červenými vlajkami vystúpil poslanec Henadzi Davydzka, ktorý uviedol, že "nastala chvíľa, keď je vlasť v nebezpečenstve".

Lukašenko povedal, že sa nemieni riadiť príkazmi z cudziny, aby usporiadal nové voľby. Zároveň odmietol tvrdenie opozície, že boli výsledky hlasovania sfalšované.

Svojich priaznivcov vyzval, aby bránili bieloruskú nezávislosť.

K usporiadaniu nových volieb v sobotu vyzvali premiéri Estónska, Lotyšska a Litvy. Už skôr podobnú výzvu Bielorusku adresovali tiež Poľsko a Ukrajina.

Na sociálnych sieťach sa objavujú videá, ktoré zobrazujú dlhé kolóny autobusov s Lukašenkovým stúpencami smerujúcimi do Minska z rôznych častí Bieloruska.

BBC však upozorňuje, že podľa niektorých informácií išli mnohí ľudia vládu podporiť pod hrozbou prepustenia z práce.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektorí zostali sedieť v autobusoch parkujúcich v uliciach okolo námestia Nezávislosti. Odmietajú komunikovať s novinármi a neodpovedajú na otázku, odkiaľ pricestovali.

V uplynulých dňoch pritom robotníci zo štátnych tovární organizovali štrajky a mnohí sa pridali k protestom proti prezidentovi.

K námestiu sa trúsia tiež malé skupiny predstaviteľov protestného hnutia, niektorí z protestujúcich vykrikujú slogany.

Protesty pokračovali aj v sobotu. Pred budovou štátnej televízie sa zhromaždili tisícky ľudí, ktorí požadovali riadne spravodajské pokrývanie demonštrácií.

Na dnešné popoludnie je v centre mesta naplánovaný Pochod za slobodu.

Rusko je pripravené Bielorusku vojensky pomôcť, potvrdil Putin

Bieloruský prezident Lukašenko v nedeľu znovu hovoril po telefóne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o situácii v Bielorusku po prezidentských voľbách, píše server idnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Zhodli sa na potrebe spoločnej reakcie na vonkajšie hrozby. Putin potvrdil, že Ruská federácia je pripravená poskytnúť pomoc na základe zmluvy o vojenskej spolupráci.

Pri telefonáte sa prezidenti odvolávali jednak na zmluvu o Zväzovom štáte, politickom útvare, ktorý Bielorusko a Rusko formálne vytvorili pred 20 rokmi, jednak na Organizáciu Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), ktorá zahŕňa sedem krajín bývalého Sovietskeho zväzu.

"Ruská strana potvrdila, že je pripravená poskytnúť podporu potrebnú pri riešení vzniknutých problémov na základe Zmluvy o vytvorení zväzového štátu a - v prípade nutnosti - tiež v rámci Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti," uviedlo podľa agentúry TASS tlačové oddelenie Kremľa.

Zadržali už 7000 ľudí

Od nedele polícia zadržala takmer 7 000 ľudí, stovky utrpeli pri zásahoch zranenia a dvaja zomreli.

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a demonštrantov tiež bila.

Brutálne zákroky proti protestujúcim vyvolali kritiku západných krajín. Ministri zahraničných vecí štátov Európskej únie (EÚ) sa v piatok počas mimoriadnej videokonferencie zhodli na tom, že prezidentské voľby v Bielorusku neboli férové, demokratické a ich výsledky sfalšovali.

Dohodli sa tiež na okamžitom navrhnutí presne cielených sankcií, ktoré by sa mali týkať osôb zodpovedných za manipuláciu volieb a brutálne zásahy proti protestujúcim.

Bieloruský veľvyslanec na Slovensku podporil protestujúcich vo svojej krajine

Bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Alexandrovič Leščeňa vyjadril ako prvý vedúci diplomatického zastupiteľstva svojej krajiny solidaritu s účastníkmi protestov, ktoré sa konajú v Bielorusku od nedávnych prezidentských volieb.

Skryť Vypnúť reklamu

"Som solidárny s tými, ktorí vyšli do ulíc bieloruských miest v rámci pokojných sprievodov, aby bolo ich hlas počuť. Ako rodák z mesta Žodzina som s vami - pracovníkmi BelAZ-u a kováčskeho závodu..." uviedol Leščeňa vo videu zverejnenom cez víkend na sociálnych médiách.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Zahraničie

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Registrovať ich môžu prípadne ich príbuzní či praktickí lekári. Prihlásiť sa môžu cez formulár korona.gov.sk alebo využiť telefonickú službu call centra 0800 174 174.

2m

PCR testami vyšetrili 10 950 osôb, antigénovo 244 187. Podiel nakazených pri PCR testoch zostal na úrovni 14,5 percenta. Celkový počet zaočkovaných občanov je 102 692.

2 h
Luxusné sídlo na pobreží Čierneho mora.

Organizátorov demonštrácií na podporu Navaľného prirovnal k teroristom a demonštrácie k útoku na Kapitol.

4 h
Prezident USA Joe Biden.

Pre armádu "je prospešné, keď sú jej súčasťou rôznorodí Američania, ktorí dokážu splniť prísne normy vojenskej služby a inkluzívna armáda posilňuje našu národnú bezpečnosť," povedal americký prezident.

15 h