VIEDEŇ - Európska únia by mala kvôli neistej situácii vo východnom Stredomorí prehodnotiť svoj postoj k Turecku, uviedol v piatok rakúsky minister zahraničia Alexander Schallenberg.
Povedal to na tlačovej konferencii počas návštevy amerického ministra zahraničia Mikea Pompea v Rakúsku. Informovala o tom agentúra Reuters.
Ministri USA a Rakúska sa zaoberali novým napätím medzi Gréckom a Tureckom, ktoré vyvolala snaha Ankary ťažiť ropu a zemný plyn vo východnom Stredomorí.
"Musím povedať, že Rakúsko je veľmi znepokojené nebezpečnou a alarmujúcou situáciou, o ktorej si myslíme, že by mohla eskalovať," uviedol Shallenberg,
"Pôsobenie niektorých štátov vo Východnom Stredozemí by mohlo viesť Európsku úniu k prehodnoteniu svojich vzťahov s Tureckom."
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu pohrozil odvetou v prípade akéhokoľvek útoku na turecké prieskumné lode, ktoré k nevôli Grécka a EÚ sondujú možnosti ťažby ropy a zemného plynu vo východnom Stredomorí. Informovala o tom agentúra Anadolu.
Podľa gréckych médií sa pri ostrove Rhodos, kde sporný turecký prieskum prebieha, ľahko stretli turecká a grécka fregata. Konflikt nepriamo potvrdilo aj Turecko.
"Povedali sme, že ak zaútočia na našu loď Oruç Reis, zaplatia veľmi vysokú cenu, dnes dostali svoju odpoveď," povedal Erdogan, ktorý tak naznačil, že k prvej kolízii už došlo.
Grécko tvrdí, že turecké lode operujú v jeho výsostných vodách a že ide o ilegálne operácie.
V stredu Atény podporilo Francúzsko, ktoré do oblasti vyslalo svoje armádne plavidlo. Grécky premiér za to Francúzsku poďakoval a grécky minister obrany oznámil, že francúzska fregata Lafayette a vrtuľníková loď Tonnerre sa spolu s gréckymi loďami zapojili do námorného cvičenia v oblasti, kde turecký prieskum prebieha.
Pondelkové obnovenie tureckého prieskumu ťažby ropy a zemného plynu vo východnom Stredomorí opäť vyostrilo napätie medzi Tureckom a Gréckom.
Kým Ankara oznámila, že sa chystá vydávať nové ťažobné licencie, Atény vyzvali Turecko, aby stiahlo svoje lode od gréckych ostrovov.
Grécka vláda tiež vyzvala na zvolanie mimoriadneho rokovania ministrov zahraničných vecí Európskej únie, ktoré sa bude konať v piatok.
S Erdoganom telefonicky hovorila nemecká kancelárka Angela Merkelová a tiež predseda Európskej rady Charles Michel.
Merkelová podľa agentúry TASR vyzvala Turecko a Grécko, aby v záujme deeskalácie sporu o prieskum a ťažbu energií vo východnom Stredomorí otvorili priamy vzájomný dialóg, uviedol v piatok jej hovorca Steffen Seibert.
"Toto napätie je znepokojujúce. Dôležitá je deeskalácia rovnako ako vyhnúť sa ďalšiemu vyostreniu."
Podľa agentúry DPA turecký prezident v rozhovore s Merkelovou povedal, že chce spor s Gréckom riešiť dialógom na základe medzinárodného práva.
V telefonáte s Michelom ale podľa Anadolu trval na tom, že "Turecko je odhodlané brániť svoje práva proti snahám ich nerešpektovať".