SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Cichanovská: Som pripravená stať sa národnou vodkyňou

Pondelkové video zverejnila po zatiaľ najväčšom protivládnom proteste v Minsku. Lukašenko prirovnal opozíciu ku krysiam, ktoré vyliezajú z dier.

Bieloruská opozičná líderka Sviatlana Cichanovská.Bieloruská opozičná líderka Sviatlana Cichanovská. (Zdroj: TASR/AP)

MINSK, VILNIUS - Hlavná súperka bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka Sviatlana Cichanovská je pripravená viesť krajinu.

Oznámila to v pondelok formou videa z exilu v Litve, informuje agentúra AFP.

"Nechcela som byť političkou. Ale osud rozhodol tak, že som sa ocitla v prvej línii boja proti svojvoľnému vládnutiu a nespravodlivosti. Som pripravená prevziať zodpovednosť a stať sa národnou vodkyňou," povedala Cichanovská.

Opozičná líderka odmieta uznať znovuzvolenie Lukašenka už od vyhlásenia výsledkov volieb z 9. augusta, v ktorých podľa oficiálnych bieloruských zdrojov získal úradujúci prezident 80 percent hlasov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až do uverejnenia tohto videa sa však Cichanovská jasne nevyjadrila, či by prebrala jeho funkciu, píše AFP.

Výsledok volieb sa nachádza v uliciach, znelo na zatiaľ najväčšej demonštrácii

Pondelkové video bolo zverejnené len deň po zatiaľ najväčšom protivládnom proteste v Minsku, na ktorom sa zúčastnili podľa niektorých odhadov až 200-tisíc demonštrantov.

Odporcovia režimu sa mobilizovali v parku vzdialenom asi 2,5 km. Neskôr zamierili na námestie, kde sa predtým konala konkurenčná demonštrácia.

Zhromaždenie bolo pokojné a približne po troch hodinách rozišiel.

"Volebný výsledok sa nachádza na bieloruských uliciach a námestiach. Títo ľudia viac nechcú žiť tak, ako doposiaľ pod vedením Lukašenka," poznamenal inžinier Felix Žarikov, ktorý prišiel s manželkou a synom.

SkryťVypnúť reklamu

"Nálada v spoločnosti sa odrazu zmenila. Všetci pochopili, že Lukašenko prehral," nadviazala biologička Anna Truševičová.

Po víkendových demonštráciách sa ďalšie protesty očakávajú aj v pondelok.

Lukašenkov režim počas minulého týždňa neváhal vytiahnuť na protestujúcich tie najhoršie praktiky. Zatkol tisíce ľudí, pričom mnohí z tých, ktorých neskôr prepustili, prehovorili o zlom zaobchádzaní, bitkách a dokonca mučení.

Viacero zahraničných štátov odsúdilo počínanie bieloruských orgánov, tie však majú najnovšie kritikov aj vo vlastných radoch.

Bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Leščeňa vyjadril solidaritu s protestujúcimi. Vo videu uviedol, že tak ako všetci Bielorusi, je aj on v šoku z mučenia a bitia obyvateľov jeho krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Leščeňa bol od roku 2002 do roku 2006 Lukašenkovým asistentom pre zahranično-politické a zahranično-ekonomické záležitosti.

Podľa slovenského ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka sú Leščeňove slová silným signálom a potvrdzujú vážnosť situácie.

"Zaznamenal som zásadné vyjadrenie bieloruského veľvyslanca na Slovensku. Jeho slová potvrdzujú aj naše hodnotenie súčasnej situácie v Bielorusku, ktorá je taká vážna, že sa k nej verejne a kriticky vyjadruje už aj predstaviteľ bieloruskej diplomacie," napísal Korčok vo svojom profile na sociálnej sieti.

Bielorusi už viac než týždeň protestujú proti výsledkom prezidentských volieb, ktoré boli podľa nich zmanipulované.

Cichanovská vo videu zároveň vyzvala na "čo najskoršie" vyhlásenie nových volieb a "prepustenie všetkých politických väzňov".

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež požiadala členov bezpečnostných zložiek, ktorí v Bielorusku na Lukašenkov príkaz zasahujú proti demonštrantom, aby sa pridali na stranu protestujúcich.

Keď tak urobia teraz, bude im ich predošlé správanie odpustené, píše agentúra Reuters.

Prezidentská kandidátka sa momentálne nachádza v Litve, kde podľa svojich podporovateľov musela ujsť pre nátlak zo strany Lukašenkovej vlády.

Odtiaľ už nahrala viacero videí, v ktorých vyjadrila podporu protestujúcim a vyzvala na zastavenie policajného násilia páchanom na demonštrantoch.

Majdan tu nebude, skandovali prívrženci Lukašenka

Fanúšikovia Lukašenkovej vlády sa v nedeľu zišli na mítingu v Minsku, aby vyslovili podporu prezidentovi, ktorý v Bielorusku vládne už od roku 1994.

Tisíce ľudí nadšene spievali Lukašenkove prezývky "Batka" a "otec".

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr zasa skandovali "Majdan tu nebude" narážajúc na protestné udalosti na Ukrajine z rokov 2013 a 2014, ktoré vtedajšieho prezidenta Viktora Janukovyča prinútili k odchodu z vlasti. Krátko na to Rusko anektovalo polostrov Krym.

"Teraz sú všetci proti Lukašenkovi, prezident potrebuje našu podporu. Každý náhle zabudol na všetko dobré, čo pre nás urobil. V našom štáte je poriadok, nemáme tu žiadnu vojnu ani hlad," povedala 35-ročná právnička a Lukašenkova prívrženkyňa Tamara Jurševičová.

Lukašenko počas vystúpenia zdôraznil, že nemá rád zhromaždenia, no podľa vlastných slov nemal na výber.

"Prišli ste sem, aby ste prvý raz za štvrťstoročie mohli brániť svoju krajinu, svoju nezávislosť, svoje manželky, sestry, deti," povedal účastníkom s tým, že opozícia "bude vyliezať z dier ako krysy", ak sa ju tentoraz nepodarí potlačiť.

SkryťVypnúť reklamu

"Toto bude začiatok vášho konca - klesnete na kolená ako na Ukrajine a v ďalších krajinách a budete sa modliť, Boh vie ku komu," odkázal svojim oponentom.

Charles Michel zvolal na stredu mimoriadny summit o Bielorusku

Predseda Európskej rady Charles Michel zvolal mimoriadny summit európskych lídrov, na ktorom prediskutujú bieloruské prezidentské voľby a následné dianie v krajine.

Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter oznámil, že sa videokonferencia uskutoční v stredu na poludnie.

"Bieloruský ľud má právo rozhodnúť o svojej budúcnosti a slobodne si zvoliť svojho lídra. Násilie proti demonštrantom je neprijateľné a nemožno ho dovoliť," napísal Michel.

O dianí v Bielorusku už v piatok rokovali ministri zahraničia Európskej únie, ktorí sa zhodli na tom, že voľby z 9. augusta neboli slobodné ani spravodlivé a odmietajú prijať výsledky, ktoré oznámila bieloruská volebná komisia.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu