SME
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Školy sa budú od septembra riadiť troma fázami, potvrdil minister

Školský rok 2020/2021 sa začína 2. septembra, dochádzka na vyučovanie je pre žiakov povinná. Pozrite si prijaté pravidlá.

Gröhling počas tlačovej konferencie o preventívnych opatreniach počas otvorenia nového školského roka.Gröhling počas tlačovej konferencie o preventívnych opatreniach počas otvorenia nového školského roka. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Školy sa budú od nového školského roka 2020/2021 riadiť troma fázami.

Zelená fáza bude bezpečná, oranžová sa zavedie pri podozrení na nový koronavírus u jedného žiaka alebo zamestnanca školy.

Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade niekoľkých potvrdených prípadov u žiakov alebo pedagóga.

V utorok počas tlačovej konferencie to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) s tým, že nechce, aby sa školy zatvárali z dôvodu šírenia nového koronavírusu opäť celoplošne.

Skryť Vypnúť reklamu

Školy musia zároveň vyčleniť jednu miestnosť na bezprostrednú izoláciu.

Rezort školstva vypracoval manuál, ktorý stanovuje základné prevádzkové podmienky od materských až po vysoké školy počas trvania pandémie.

Všetky opatrenia majú smerovať k implementácii odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR založených na princípe ROR - rúško, odstup, ruky.

"Sú to opatrenia, ktoré sme už zažili, nie sú komplikované. Vyžadujú si však zodpovednosť a dodržiavanie. Uvedomujeme si, že školy budú mať isté náklady," uviedol minister školstva s tým, že preto na tento zámer vyčlenil pre školy štyri milióny eur.

Môžu ich využiť napríklad na dezinfekčné prostriedky.

Školy v zelenej fáze budú fungovať v štandardnom režime.

Tie, v ktorých sa objaví podozrenie, budú musieť dodržiavať prísnejšie hygienické opatrenia, poznamenal minister školstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Z manuálu vyplýva, že pri červenej fáze v základných školách sa bude pre žiakov prvého až piateho ročníka realizovať prezenčné vyučovanie v skupinách do 15 žiakov, od šiesteho do deviateho ročníka sa uskutoční dištančné vzdelávanie.

Gröhling potvrdil, že pri podozrení na nákazu novým koronavírusom u detí bude škola informovať rodičov a tí následne lekára. Rodičia ani škola nebudú kontaktovať regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast Elena Prokopová uviedla, že sa blíži jesenné obdobie, pre ktoré je typická chrípka či prechladnutie.

"Ak by mali školy volať na regionálny úrad verejného zdravotníctva vždy, keď niekto zakašle, volali by neustále," poznamenala.

Skryť Vypnúť reklamu

Na školách v rizikových oblastiach budú platiť podľa Gröhlinga prísne opatrenia. Meranie teploty pri vstupe žiakov do školy nie je povinné, je to tak len v červenej fáze.

Školy zabezpečia, aby bola pri vstupe do budovy dostupná dezinfekcia rúk.

Deti, ktoré navštevujú materskú školu, nemusia nosiť rúška.

Žiaci prvého stupňa základných škôl nemusia nosiť rúška v triedach, avšak rezort školstva im to odporúča.

Počas prvých dvoch týždňov nového školského roka bude nosenie rúšok pre žiakov druhého stupňa základných škôl, stredoškolákov a vysokoškolákov povinné.

Rezort školstva odporúča, aby sa v triedach často a intenzívne vetralo, toalety musia byť vybavené mydlom a jednorazovými papierovými utierkami.

Odporúča sa nepoužívať klímu a ventilátory. Do 14. septembra sa nemajú spájať vo vyučovaní skupiny žiakov z rôznych tried.

Skryť Vypnúť reklamu

Telocvične a ostatné vnútorné priestory na šport sa do 20. septembra nebudú používať.

Rezort školstva zároveň neodporúča, aby sa spájali rôzne triedy v školských kluboch detí.

Škola na účely izolácie študenta, u ktorého sa prejavia príznaky ochorenia COVID-19 počas vyučovania, vyčlení priestor.

Rezort školstva odporúča, aby sa žiaci stravovali po triedach, prípadne sa stravovali priamo v triedach.

Na začiatku školského roka sa bude vyžadovať od zákonných zástupcov čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti žiaka.

Z manuálu vyplýva, že rodič okrem toho prostredníctvom zdravotného dotazníka uvedie, či dieťa od 17. do 31. augusta vycestovalo mimo územia Slovenska alebo či sa v tomto termíne zúčastnilo na hromadnom podujatí.

Školský rok 2020/2021 sa začína 2. septembra, dochádzka na vyučovanie je pre žiakov povinná.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Miesto, kde polícia našla telá.
Kresťanstvo

Biskupi udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách

V kostoloch tiež platí od 1. októbra obmedzenie počtu účastníkov bohoslužieb. Ľudia vo vyššom veku alebo s chronickými ochoreniami majú bohoslužby sledovať prostredníctvom médií.

Cirkvi lobujú za povolenie omší.
Zahraničie

Biden utrpel strategické víťazstvo. Trump si veľa veril a málo sa pripravil

Prvá prezidentská debata bola presná a výstižná ako správa o stave Ameriky po štyroch rokoch zostreného kultúrneho a politického boja. Nadávky, prekrikovanie, nepočúvanie toho druhého...

Úradujúci americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý viceprezident Joe Biden počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande.
Slovensko

Rezort práce spúšťa projekty za 110 miliónov eur na podporu zamestnanosti

Druhá fáza začína od 1. októbra a projekty v tejto fáze sú zamerané na rozbeh podnikania, pomoc zariadeniam sociálnych služieb a na pomoc zamestnávateľom.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa rozpráva s novinármi po rokovaní vlády v Bratislave 16. septembra 2020.