SME
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Bohatí opúšťajú Los Angeles. Slávne ulice Mesta snov pripomínajú slumy

Progresívni poslanci odhlasovali, že stany bezdomovcov v uliciach sú legálne a teraz sa im kopia aj na miestach, ktoré patria k prepychovým. A ľudia húfne opúšťajú mesto.

Bezdomovec v Los Angeles, ilustračné foto.Bezdomovec v Los Angeles, ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Stanové tábory bezdomovcov na známych uliciach pripomínajú slumy tretieho sveta.

Popri chodníku slávy spia bezdomovci a narkomani, píše Milan Vodička v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

Niet divu, že sa bohatí obyvatelia Mesta snov presúvajú inam.

Seriál Melrose Place by dnes bol asi o bezdomovcoch, ktorí tam teraz žijú na ulici.

Tiež Venice Beach, legendárne miesto s duchom kalifornskej bezstarostnosti a "good Vibrations" lemujú stany a prístrešky z kartónov a modrých umelohmotných plachiet.

Skryť Vypnúť reklamu

Dal by sa tu točiť film o Afrike. Alebo Milionári z chatrče 2, pretože to tu vyzerá ako slumy v Bombaji. Alebo niečo o Haiti.

Niektoré miesta v Los Angeles pripomínajú túto zbedačenú krajinu.

Dokonca na Hollywood Boulevard, ulici, kde filmoví velikáni majú na chodníku slávy svoje zlaté hviezdy, stoja stany a na snímkach sú vidieť bezdomovci spiaci priamo vedľa hviezd.

Vyzerá to ako snímka z rozvojového sveta a nie zo srdca druhého najväčšieho mesta Ameriky.

Pozdĺž promenády pri Venice Beach sa hromadia kradnuté kolesá a použité injekcie. Motajú sa tam narkomani.

Los Angeles má ťažký problém: žije tam 66 000 bezdomovcov, čo je o trinásť percent viac ako vlani. Pred štyrmi rokmi ich bolo 34 000.

Kým bezdomovcov pribúda, bohatí obyvatelia Mesta snov, ako sa Los Angeles hovorí, miznú. Sen sa zmenil na nočnú moru.

Skryť Vypnúť reklamu

Nejde len o ľudí ako multimiliardár Elon Musk, ktorý teraz utiekol do Texasu, Nicole Kidmanová, ktorá sa presťahovala do Nashvillu, komik Joe Rogan či Lou Ferrigno, ktorý si medzi kulturistami zariadil druhé najlepšie bankové konto po Arnoldovi Schwarzenegerovi.

Miznú scenáristi a dramaturgovia, a rovnako tak tí okolo, ktorí nikdy pri filme nepracovali.

Za trinásť rokov sa odsťahovalo viac než milión ľudí. Teraz sa to zrýchľuje.

Podobne ako v iných amerických mestách ľudia miznú na vidiek kvôli koronavírusu.

Ale to hlavné sú stany pri Venice Beach a inde. Nejde tak ani o ne, ale o to, prečo tam stoja a prečo pribúdajú tak rýchlo.

Kalifornia je asi nejslniečkárský štát USA a podľa toho sa tam robia rozhodnutia.

Napríklad stany a spacáky bezdomovcov v Los Angeles sú legálne a polícia s tým nemôže nič robiť. To pritiahlo ľudí bez domova aj z iných štátov. Zvlášť, keď v južnej Kalifornii nie je naozajstná zima.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalší problém je v tom, kto bezdomovci sú. Kalifornskí pokrokári, ktorí ovládajú mestské radnice, vidia v bezdomovectve len druh chudoby, akúsi extrémnu manifestáciu sociálnej nerovnosti.

Či niekto berie drogy, ich nijak nezaujíma. Podľa magazínu Forbes však experti, ktorí bezdomovcom pomáhajú v uliciach, hovoria, že drvivá väčšina sú práve duševne chorí alebo drogovo závislí.

"Z tisícov, s ktorými som pracovala za 16 rokov v teréne, boli ročne len asi dvaja telesne i duševne zdraví nenarkomani, ktorí sa ocitli na ulici, pretože mali v živote smolu," hovorí lekárka Susan Partoviová.

Lenže Kalifornia pred časom uvoľnila drogové zákony, a pretože bezdomovectvo je predsa spôsobené iba sociálnou nerovnosťou, prestala podmieňovať umiestnenie v sociálnych bytoch účasťou v odvykacej liečbe.

Skryť Vypnúť reklamu

Predsa nie je možné nútiť niekoho, aby sa liečil, keď o to nemá záujem, že.

Pokrokári veria, že všetko ako lusknutím prstov vyriešia dorovnaním sociálneho handicapu.

Obyvatelia Los Angeles sú takí idealisti, že si v roku 2016 odhlasovali, že sami seba zdania, aby mali na stavbu bytov pre bezdomovcov.

Mesto tak získalo 1,2 miliardy. Ale čo s tým?

Forbes cituje duchovného a aktivistu vo veci bezdomovcov Andyho Balesa, ktorému jeho známi mali za zlé, že chcel pre ľudí z ulice bývania v cene 11 000 dolárov, pretože podľa nich majú dostať byty, aké si kúpi bežný občan, teda v cene od pol milióna do siedmich sto tisíc.

Bales sa čuduje: lacných bytov sa získa oveľa viac a oveľa rýchlejšie.

Bales sám pri službe bezdomovcom prišiel o kus pravej nohy: napadla ho baktéria. Medzi bezdomovcami je týfus, sú obavy aj z cholery.

Skryť Vypnúť reklamu

"Keď som pred štyridsiatimi rokmi prišiel, voňali tu pomaranče," povedal denníku Daily Mail známy publicista Ed Lozzi. "Teraz je všade cítiť moč."

Pikantné je, že filmoví herci ako Leonardo DiCaprio, ktorí radi bojujú za práva bezdomovcov, ich zo svojej enklávy v Malibu vykázali.

Stačila jedna miestna vyhláška.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Kresťanstvo

Biskupi udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách

V kostoloch tiež platí od 1. októbra obmedzenie počtu účastníkov bohoslužieb. Ľudia vo vyššom veku alebo s chronickými ochoreniami majú bohoslužby sledovať prostredníctvom médií.

Cirkvi lobujú za povolenie omší.
Zahraničie

Biden utrpel strategické víťazstvo. Trump si veľa veril a málo sa pripravil

Prvá prezidentská debata bola presná a výstižná ako správa o stave Ameriky po štyroch rokoch zostreného kultúrneho a politického boja. Nadávky, prekrikovanie, nepočúvanie toho druhého...

Úradujúci americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý viceprezident Joe Biden počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande.
Slovensko

Rezort práce spúšťa projekty za 110 miliónov eur na podporu zamestnanosti

Druhá fáza začína od 1. októbra a projekty v tejto fáze sú zamerané na rozbeh podnikania, pomoc zariadeniam sociálnych služieb a na pomoc zamestnávateľom.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa rozpráva s novinármi po rokovaní vlády v Bratislave 16. septembra 2020.
Slovensko

Dohľadané kontakty infikovaných tvoria prevažnú časť prípadov v posledných dňoch

Hygenici predpokladajú, že počet potvrdených prípadov bude v nasledujúcom období rásť, pretože epidemiológovia naďalej dohľadávajú veľké množstvo kontaktov naprieč regiónmi.

Počet testovaných rastie a s ním aj počet odhalených infikovaných.