SME
Sobota, 24. júl, 2021 | Meniny má VladimírKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

V Belgicku vyšetrujú smrť zadržaného Slováka po policajnom zákroku

Šokujúce video ukazuje, ako policajtka hajluje v cele nad Slovákom, ktorému sedia na hrudi ďalší policajti. Slovák neskôr zomrel v nemocnici.

Šokujúce zábery z cely počas zatýkania Slováka na letisku v Charleroi.Šokujúce zábery z cely počas zatýkania Slováka na letisku v Charleroi. (Zdroj: Twitter Jessika Soors)

BRUSEL - Manželka Slováka, ktorého pred dvoma rokmi zadržali v Belgicku a následne zomrel v nemocnici, vyzýva na nové vyšetrenie policajného zásahu potom, čo sa objavili šokujúce zábery z jeho zatýkania v cele.

Na videách z policajnej cely, ktoré zverejnili niektoré belgické médiá, je vidieť, ako policajti sedia na jeho hrudi, smejú sa mu a jedna policajtka pri tom dokonca hajluje nacistický pozdrav, informuje server BBC.

Jozef Chovanec bol zatknutý na letisku v Charleroi v roku 2018 potom, čo spôsobil narušenie jedného letu pri štarte a kapitán odmietol odletieť.

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ čo ho zadržiavali, podľa vtedajších policajných záznamov údajne udieral hlavou o stenu cely, až kým nezačal krvácať. Policajti tvrdia, že sa ho snažili len upokojiť.

Následne ho previezli do nemocnice, kde však upadol do kómy a ďalší deň zomrel.

Snímky z cely však ukazujú, že niekoľko dôstojníkov sa počas incidentu smialo, zatiaľ čo jedna policajtka hajluje nacistický pozdrav. Na ďalšom videu mu sedia dlhé minúty na hrudi.

Jeho smrť pripomína prípad Georga Floyda, ktorý zomrel v máji po tom, ako počas jeho zadržania v USA kľačal policajt na krku.

„Chcem vedieť, čo sa stalo a prečo sa polícia takto správala,“ povedala jeho manželka Henrieta, informovali miestne noviny Het Laatse Nieuws, ktoré získali šokujúce video.

"Ľúbim ťa. Vidíme sa neskôr," boli posledné slová

"Teším sa, až sa zase uvidím. Ľúbim ťa. Vidíme sa neskôr," boli posledné slová, ktoré Henrieta Chovancová počula po telefóne jej manžela, píše server Het Laatse Nieuws.

Skryť Vypnúť reklamu

Bola v Bratislave so svojou dcérou Luciou.

"Jeho hlas znel normálne. Nikdy by som si nepomyslela, že by sa niečo mohlo stať,“ povedala.

Jozef Chovanec pochádzal z Terchovej. Po celé roky dochádzal medzi Slovenskom a Belgickom, vlastnil totiž spoločnosť, ktorá vysiela slovenských pracovníkov na staveniská v Belgicku.

V piatok 24. februára 2018 zavolal, aby sa spýtal, či ho jeho manželka a dcéra nevyzdvihnú večer na bratislavskom letisku.

"Stále sa tam vidím toho večera v príletovej hale, s Luciou na ramene. V tom čase mala 2,5 roka. Okolo nás prešli stovky cestujúcich, Jozef medzi nimi nebol.​​“

Henrieta si nemyslela, že je to normálne. Jej manžel nikdy nezmeškal let počas všetkých tých rokov.

„Zavolal som mu na slovenské aj belgické číslo. Žiadna odpoveď."

Skryť Vypnúť reklamu

Volala aj na letisko, či manžel do lietadla z Charleroi nastúpil.

"Nemôžeme vám povedať, madam, pre ochranu osobných údajov."

Nebol pod vplyvom drog ani alkoholu

Jeho rodina uviedla, že nepozná dôvod jeho nevyspytateľného správania počas policajného zaistenia a pitva odhalila, že nebol pod vplyvom drog ani alkoholu.

„Zdalo sa, že sa niečo deje s mojím manželom, necítil sa dobre, ale polícia môjho manžela celú noc ignorovala,“ povedala manželka.

„Keď videli krv, mali mu dať prvú pomoc. Namiesto toho sedeli na jeho hrudi. Nemohol správne dýchať.“

Dva roky po jeho smrti stále prebieha policajné vyšetrovanie a pani Chovancová vyzvala na vymenovanie nového sudcu.

Hovorca prokuratúry Charleroi uviedol, že všetci dôstojníci zapojení do incidentu boli vypočutí, dodal však, že „v dôsledku krízy okolo Covid-19 došlo k oneskoreniu“.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister spravodlivosti Koen Geens označil zverejnené video za šokujúce a maximálne nevhodné, informuje server hln.be.

Vzhľadom k častým požiadavkám obhajoby sa mu nezdá, že by sa aj vzhľadom ku koronakríze vyšetrovanie tiahlo neprimerane dlho.

"Prokurátor sľúbil, že správu doručí čoskoro. Ale uznávam, že tri roky je dlhý čas," priznal minister.

Podľa denníka Het Laatse Nieuws by sa spis mal dostať na súd budúci rok.

Medzičasom hovorca polície povedal miestnemu médiu Sudpresse, že policajtka, ktorá hajlovala, bude od dnešného dňa prepustená.

Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Olympijský oheň na LOH Tokio 2020 / 2021 zapálila tenistka Naomi Osaková.

Slovenskú vlajku spoločne poniesli strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková a vodný slalomár Matej Beňuš


TASR 10 h
Ilustračné foto.

Krajina, ktorá ešte nedávno sama seba nazývala majákom slobody a z tejto pozície obhajovala ľudské práva inde, sa teraz sama zhadzuje a opisuje sa ako skrz-naskrz rasistická a utlačovateľská.


idnes.cz 9 h
Boris Kollár.

Odmieta delenie ľudí do dvoch kategórií, na očkovaných a neočkovaných. Podčiarkol, že sám je zaočkovaný a vyzýva na to aj ľudí.


TASR 11 h
Alexandr Lukašenko.

Bieloruské úrady zintenzívnili razie a zatýkanie. "Majú pokrivené mozgy a ich hlavy sú vymyté zahraničnými peniazmi,“ povedal Lukašenko.


SITA/AP 19 h