SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Budaj a Remiášová si uctili obete okupácie v roku 1968

Navrhujú zaviesť dva pamätné dni. "Invázia v roku 1968 bola najmasívnejším vojenským zákrokom proti civilnému obyvateľstvu v 20. storočí v dobe, keď nebola vojna," vyhlásil Budaj.

Minister Budaj a poslankyňa Remiášová si uctili obete invázie z roku 1968.Minister Budaj a poslankyňa Remiášová si uctili obete invázie z roku 1968. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Koaličné hnutie OĽANO navrhuje, aby sa pamätnými dňami stali 21. august ako Deň obetí okupácie Česko-Slovenska v roku 1968 a 21. jún ako Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991.

Návrh vo štvrtok predstavila poslankyňa parlamentu Anna Remiášová (OĽANO) spolu s ministrom životného prostredia Jánom Budajom (OĽANO).

Budaj ako opozičný poslanec takýto návrh v minulosti opakovane predkladal do parlamentu, no nenašiel naň podporu.

Minister spolu s Remiášovou si vo štvrtok uctili obete sovietskej okupácie z 21. augusta 1968 pri pamätnej tabuli na Šafárikovom námestí v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Budaj pripomenul, že príbuzní obetí okupácie sa doteraz nedočkali satisfakcie.

Zároveň ubezpečil, že návrh legislatívy na zavedenie pamätných dní sa prediskutoval s koaličnými partnermi.

"Invázia v roku 1968 bola najmasívnejším vojenským zákrokom proti civilnému obyvateľstvu v 20. storočí v dobe, keď nebola vojna," vyhlásil.

Obete okupácie sa podľa neho rátajú na stovky. Išlo podľa neho o spoločenstvo volajúce po slobode, čo bolo napokon základom 17. novembra 1989.

Skonštatoval, že komunisti zatvárali tých, ktorí si počas totality 21. august pripomínali, označil to za zápas o pamäť národa a túžbu po slobode a demokratickom zriadení.

"Predložením zákona si uctíme nielen mŕtvych, pozostalých, ale aj všetkých Slovákov, ktorí odmietali túto inváziu, ktorí bojovali zo všetkých síl preto, aby sa späť na Slovensko vrátila sloboda," uviedla Remiášová.

Skryť Vypnúť reklamu

Návrh legislatívy by mal byť predložený na septembrovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Registrovať ich môžu prípadne ich príbuzní či praktickí lekári. Prihlásiť sa môžu cez formulár korona.gov.sk alebo využiť telefonickú službu call centra 0800 174 174.

2 h

PCR testami vyšetrili 10 950 osôb, antigénovo 244 187. Podiel nakazených pri PCR testoch zostal na úrovni 14,5 percenta. Celkový počet zaočkovaných občanov je 102 692.

3 h
Luxusné sídlo na pobreží Čierneho mora.

Organizátorov demonštrácií na podporu Navaľného prirovnal k teroristom a demonštrácie k útoku na Kapitol.

6 h
Prezident USA Joe Biden.

Pre armádu "je prospešné, keď sú jej súčasťou rôznorodí Američania, ktorí dokážu splniť prísne normy vojenskej služby a inkluzívna armáda posilňuje našu národnú bezpečnosť," povedal americký prezident.

16 h