SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Zástupca belgickej federálne polície odstúpil pre brutalitu voči občanovi Slovenska

"My, ako jeho rodina, chceme vedieť, prečo mu to urobili. Prečo sa k nemu správali horšie ako ku zvieraťu, akoby ani nebol ľudskou bytosťou," povedala manželka zosnulého Slováka Henrieta Chovancová.

Zakrvavený a spútaný Jozef Chovanec v cele. O deň neskôr zomrel v nemocnici.Zakrvavený a spútaný Jozef Chovanec v cele. O deň neskôr zomrel v nemocnici. (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - Druhý najvyšší predstaviteľ belgickej federálnej polície André Desenfants vo štvrtok dočasne odstúpil zo svojej funkcie.

Urobil tak po tom, ako viaceré belgické médiá zverejnili video z februára 2018, ktoré potvrdzuje neprimerané použitie sily voči občanovi Slovenska Jozefovi Chovancovi v cele predbežného zadržania na letisku v Charleroi.

Správu potvrdil denník The Brussels Times.

Na videozábere vidieť ako policajtka dvíha ruku v geste napodobňujúcom nacistický pozdrav a jej kolegovia viac ako štvrťhodinu sedia a kľačia na tele zadržaného Slováka.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa medializovaných informácií slovenský občan 28. februára 2018 prelomil letiskovú bariéru a nastúpil do lietadla neoprávnene.

Nemal platnú letenku, tvrdil, že cestuje s Ježišom Kristom, a pri potýčke s palubným personálom sotil jednu z letušiek a odmietal opustiť palubu lietadla.

To si vyžiadalo zákrok federálnej polície pôsobiacej na letisku. Zábery priemyselnej kamery ukázali zakrvavenú tvár zadržaného muža, v dôsledku sebapoškodzovania v cele a následne zákrok šesťčlenného tímu polície, po ktorom Chovanec utrpel zástavu srdca a po prevoze do nemocnice upadol do kómy a o deň neskôr zomrel.

Medializované videozábery si vo štvrtok vyslúžili aj pozornosť federálnej vlády.

Minister spravodlivosti Koen Geens vyhlásil, že ide o "nepochopiteľný a úplne šokujúci" incident a minister vnútra Pieter De Crem vyzval na rýchle objasnenie všetkých okolnosti v rámci prebiehajúceho súdneho vyšetrovania.

Skryť Vypnúť reklamu

Generálny riaditeľ federálnej polície André Desenfants, v poradí druhý najvyšší policajný úradník, ktorý má na starosti aj letiskovú políciu, uviedol, že rozhodnutie podať demisiu je jeho osobným rozhodnutím, hoci sa v tejto záležitosti necíti vinným, lebo nemal dostatok informácií o detailoch incidentu zo Charleroi.

Vo februári 2018 bol "pravou rukou" vtedajšej generálnej riaditeľky polície Catherine De Bolleovej, ktorá v súčasnosti šéfuje Europolu.

Korčok je šokovaný

Slovensko vníma dočasné pozastavenie funkcie druhého najvyššieho predstaviteľa belgickej polície Andrého Desanfantsa ako silný signál, informoval riaditeľ tlačového oddelenia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Tomaga.

„Práve sme dostali správu, že číslo dva belgickej federálnej polície, André Desanfants, požiadal o dočasné pozastavenie svojej funkcie,“ uviedol Tomaga.

Skryť Vypnúť reklamu

Tomaga priblížil, že belgická polícia v nadväznosti na reportáž belgickej televízie, ktorá video zverejnila, nariadila interné disciplinárne vyšetrovanie.

„Chceme sa poďakovať belgickým novinárom, že pomáhajú k objasneniu všetkých okolností a tým posilnia naše doterajšie úsilie a gesto vysokého predstaviteľa polície vnímam ako silný signál, že sa priblížime k dôkladnému vyšetrovaniu,“ uzavrel riaditeľ tlačového odboru.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) sa vyjadril, že je šokovaný zábermi, ktoré zverejnili belgické médiá.

Slovenská diplomacia podľa jeho slov od prvého momentu po zverejnení videa podniká kroky voči belgickej strane, a to priamo v Bruseli. Minister sa taktiež poďakoval belgickým novinárom.

Skryť Vypnúť reklamu

„Gesto vysokého predstaviteľa polície vnímam ako signál, že belgické orgány si uvedomujú vážnosť a naliehavosť celej veci, a že sa celý tento škandalózny tragický prípad dôkladne vyšetrí,“ zdôraznil šéf diplomacie.

Manželka: Prečo mu to urobili?

Flámsky denník Het Laatste Nieuws, ktorý ako prvý zverejnil videozáznam z policajnej cely na letisku, v tejto súvislosti dal priestor Henriete Chovancovej, vdove po zosnulom Slovákovi.

Tá upozornila, že policajti podcenili zdravotný stav jej muža, ktorý mal zrejme problémy s dýchaním.

"My, ako jeho rodina, chceme vedieť, prečo mu to urobili. Prečo sa k nemu tak správali? Horšie ako ku zvieraťu, akoby ani nebol ľudskou bytosťou," povedala Chovancová v rozhovore pre flámsku televíznu stanicu VTM.

Skryť Vypnúť reklamu

Medializovaná udalosť z letiska Charleroi neunikla ani pozornosti ľudskokprávnej organizácie Amnesty International (AI), ktorá vo štvrtok vyzvala na dôkladné vyšetrenie príčin smrti slovenského občana.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Remdesivir sa skúma ako potenciálny liek na ochorenie Covid-19.

Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na pol roka. Liek je už registrovaný vo viacerých krajinách, vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku.

4 h
Marine Le Penová.

Popularita prezidenta Macrona je napriek trvajúcemu chaosu ohľadom vakcinácie je pomerne vysoká, v prvom kole by získal 23-24 percent hlasov.

2 h
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.

Pozitívny postoj pracujúceho dôchodcu k očkovaniu sa spája s rodinnou históriou.

6 h
Testovanie v Martine - Gymnázium Jozefa Lettricha na Ľadovni.

Vyšetrili vyše 190-tisíc osôb. Podiel nakazených pri RT-PCR testoch stúpol na takmer 20 percent.

8 h