SME
Pondelok, 28. september, 2020 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky
HISTÓRIA

Sovietska invázia bola najväčšou ozbrojenou akciou v Európe od 2. svetovej vojny

Pred 52. rokmi vtrhli do vtedajšieho Československa vojská Varšavskej zmluvy. Vojenská intervencia si vyžiadala 137 obetí, z toho 37 na Slovensku.

Ilustračné foto z augusta 1968. Ilustračné foto z augusta 1968. (Zdroj: Rado Mlýnek)

BRATISLAVA - Invázia armády Sovietskeho zväzu a vojsk z ďalších krajín takzvanej Varšavskej zmluvy - Poľska, Maďarska, Bulharska a Nemeckej demokratickej republiky - v noci z 20. na 21. augusta 1968 bola najväčšou ozbrojenou akciou v Európe od konca druhej svetovej vojny.

Vpád armád proti vôli väčšiny obyvateľstva prerušil reformný proces v Československej socialistickej republike (ČSSR).

Dnes uplynulo 52 rokov od týchto tragických udalostí.

Na intervencii pod krycím názvom Operácia Dunaj sa zúčastnilo 27 bojových divízií, 12 tankových, 13 motostreleckých a dve výsadkové, i jedna letecká armáda.

Skryť Vypnúť reklamu

Skupina A tvorená sovietskymi a poľskými jednotkami začala nástup z priestoru Legnice - Krakov.

Skupina B pozostávajúca z jednotiek ZSSR a NDR začala v Görlitzi, Zittau, Drážďanoch a Kliegenthale (NDR).

Skupina C, sovietske, maďarské a bulharské jednotky, zas z oblasti Györu.

Celkovo vstúpilo na územie Československa v prvom slede približne 160 000 vojakov a 4600 tankov.

Postupne sa počet rozrástol na 750 000 vojakov, podľa niektorých zdrojov 500 000, s 800 lietadlami, 6300 tankami a 2000 delami a raketami.

Intervenčným jednotkám velil generál Ivan Grigorjevič Pavlovskij. Na operácii sa nezúčastnilo Rumunsko, ktoré bolo tiež súčasťou Varšavskej zmluvy.

Keď sa v januári roku 1968 stal Alexander Dubček prvým tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ) a v apríli vedenie strany prijalo Akčný program KSČ s početnými reformami, začalo sa obdobie takzvanej Pražskej jari.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento proces či samotná myšlienka socializmu s ľudskou tvárou narážali na zásadný nesúhlas sovietskeho vedenia i samotného najvyššieho sovietskeho predstaviteľa Leonida Iľjiča Brežneva.

Prvým politikom, ktorý sa zmienil o možnom použití sily v ČSSR, však bol podľa bulharských historikov najvyšší bulharský predstaviteľ Todor Živkov.

V Československu sa v závere júna konalo vojenské cvičenie štátov Varšavskej zmluvy pod názvom Šumava. Sovietske jednotky odkladali svoj odchod z ČSSR, čo zvyšovalo napätie.

Odišli až po takzvanej Bratislavskej konferencii 3. augusta, na ktorej Zväz sovietskych socialistických republík (ZSSR), Československá socialistická republika (ČSSR), Maďarsko, Poľsko a Nemecká demokratická republika (NDR) podpísali spoločný protokol.

Skryť Vypnúť reklamu

Ten okrem iného obsahoval tzv. Brežnevovu doktrínu obmedzenej suverenity - teda právo na vojenský zásah v krajine, v ktorej by bolo ohrozené socialistické zriadenie.

Na konferencii v Bratislave tiež došlo k odovzdaniu tzv. pozývacieho listu, ktorý adresovali protireformní komunisti okolo Vasiľa Biľaka sovietskemu vedeniu.

Samotná vojenská akcia sa začala v utorok 20. augusta večer. Už po 21. a 22. hodine pristáli v Brne a Prahe sovietske lietadlá.

Pozemné vojská prekročili hranice po 23. hodine. Minister národnej obrany Martin Dzúr telefonoval so sovietskym ministrom obrany Andrejom Grečkom, ktorý ho varoval pred ozbrojeným odporom.

Sovietski dôstojníci sa tiež v budove generálneho štábu snažili zabrániť akémukoľvek ozbrojenému odporu Československej ľudovej armády.

Skryť Vypnúť reklamu

V Prahe 20. augusta od 14. hodiny zasadalo predsedníctvo ÚV KSČ. Delegáti sa o invázii dozvedeli o 23.30 h.

Okolo 1. hodiny v noci členovia predsedníctva strany schválili text výzvy Všetkému ľudu československému, v ktorom uviedli, že vojská obsadzujú ČSSR proti vôli ústavných orgánov a bez ich vedomia, a tiež v rozpore s medzinárodným právom. Už do 2. hodiny sa text šíril prostredníctvom rozhlasu.

Najvyšší československí predstavitelia boli zadržaní a deportovaní do Moskvy na rokovania so sovietskym vedením. V ďalších dňoch sa k nim pridal aj prezident Ludvík Svoboda či zástupcovia protireformného krídla.

Pod nátlakom sovietskej strany bol v noci 26. augusta 1968 podpísaný tzv. Moskovský protokol, ktorý de facto legitimizoval vojenskú akciu.

Tá sa oficiálne skončila 15. novembra 1968. Postupne sa v priebehu rokov 1969 a 1970 začal proces tzv. normalizácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Českí historici Ivo Pejčoch a Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu v publikácii Okupácia 1968 uviedli, že si vojenská intervencia vyžiadala až 137 obetí, z toho 37 na Slovensku.

Sovietske vojská, ktorých prítomnosť v ČSSR mala byť dočasná, tu zotrvali až do Novembra '89, posledný vojenský transport z územia Československa odišiel 19. júna 1991.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Najviac ľudí dôveruje Čaputovej, prepadli Matovič s Kollárom

Najviac ľudí nedôveruje Kotlebovi s Dankom, za nimi nasledujú Fico s Matovičom.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, vľavo predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci 4. septembra 2020.
Názory

Markéta Šichtařová: Prekvapivým dôsledkom covidu je rast nerovnosti v spoločnosti

Spravodlivosť a rovnosť sú voči sebe v protiklade. Rovnosť nie je spravodlivá a spravodlivosť sa prejavuje nerovnosťou. Zasahovanie vlád do ekonomiky pre koronakrízu nerovnosť v spoločnosti iba zvýši.

Koronavírus ovplyvňuje aj bývanie na internátoch.
Slovensko

Z opozície sa Pellegrinimu chyby v boji s koronavírusom kritizujú ľahko, hovorí Hrabko

"Keď ľudia vidia v televízii ústavných činiteľov, z ktorých jeden rúško má, druhý nemá a tretí ho má pod nosom, tak si potom povedia, že prečo by opatrenia mali rešpektovať oni," poznamenal publicista.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, druhý vľavo predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci.
Kresťanstvo

V kostoloch v červených okresoch platia obmedzenia pri sedení aj spievaní

Veriaci majú pri bohoslužbách sedieť šachovnicovo, platí zákaz spievania aj používania spoločných modlitebníkov a spevníkov.

ilustračné foto