SME
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Zuzana Čaputová: August 68 nám pripomína, že suverenita štátu nie je samozrejmosťou.

Príhovor prezidentky k výročiu augusta 1968.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas pietnej spomienky na obete okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968 pri pamätnej tabuli pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave. Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas pietnej spomienky na obete okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968 pri pamätnej tabuli pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave. (Zdroj: SITA/Branislav Bibel)

BRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová si dnes pripomenula 52. výročie okupácie Československej republiky vojskami Varšavskej zmluvy na pietnej spomienke pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave.

Uverejňujeme text jej príhovoru.

"Vážený pán predseda vlády,

vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky,

vážení členovia vlády Slovenskej republiky,

vážení hostia,

dámy a páni,

stretli sme sa tu, aby sme si pripomenuli udalosti z augusta roku 1968. Som presvedčená, že augustové udalosti sú hodné toho, aby sa stali súčasťou pamäte každého obyvateľa Slovenskej republiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Táto pamäť zahŕňa našu historickú skúsenosť a hodnoty, ktoré patria k tým najdôležitejším. Týmito hodnotami sú štátna suverenita a suverenita občanov ako jediného zdroja štátnej moci.

Práve preto, že pred viac než pol storočím bola naša suverenita brutálne pošliapaná, vieme veľmi dobre, prečo sa už niečo také nesmie nikdy zopakovať.

Na jar roku 1968 veľká časť spoločnosti uverila tomu, že aj vo vtedajšom zriadení bude možné, aby sme pokojnou a nenásilnou cestou dospeli k stavu, že štát bude rešpektovať základné práva a slobody občanov.

Udalosti z augusta 1968, i to, čo nasledovalo po ňom, priniesli smutný dôkaz, že táto predstava bola iba dobovou ilúziou.

Každú zmenu k lepšiemu, ku ktorej došlo v Česku a na Slovensku, vládnuce garnitúry štátov sovietskeho bloku vnímali ako svoje priame ohrozenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Obávali sa, že naša demokratizácia spustí domino efekt, v dôsledku ktorého by mohli aj oni prísť o mocenský monopol. Preto k nám poslali tanky a ich pásy s konečnou platnosťou rozdrvili teóriu, že socializmus môže byť aj demokratický.

Leonid Brežnev, vtedajší najvyšší predstaviteľ Sovietskeho zväzu, bol pri zdôvodňovaní toho, prečo vydal rozkaz na okupáciu Československa, neobvykle otvorený.

Alexandrovi Dubčekovi do očí povedal, že tanky sa pohli preto, lebo naša krajina "leží v oblasti, kam sa v druhej svetovej vojne dostala noha sovietskeho vojaka... Pretože nás nepočúvate, cítime sa tým ohrození. Výsledky druhej svetovej vojny sú pre nás nedotknuteľné a budeme ich brániť aj za cenu nebezpečenstva nového vojnového konfliktu."

Skryť Vypnúť reklamu

Všetci vieme, aké tragické boli následky tejto veľmocenskej zvôle, keď sa uplatňovala proti nádejám a očakávaniam našich občanov.

Len tu, pri Univerzite Komenského, boli zastrelení Janka Košanová, Ján Holík a Stanislav Sivák, a na námestí SNP Peter Legner.

Obete boli aj v Poprade, Košiciach, Zvolene či Detve. Zlovôľa veľmoci pokračovala tým, že na čelo štátu dosadila ľudí, ktorí nemali žiadne zábrany profitovať z národnej katastrofy.

August 68 nám pripomína, že suverenita štátu nie je samozrejmosťou. Je to hodnota, ktorá si vyžaduje, aby ju štátna reprezentácia odhodlane bránila.

Práve preto, že sme august 68 v našej krajine zažili, vieme, akého zločinu sa kdekoľvek na svete dopúšťa každý, kto neuznáva a nerešpektuje ľud ako jediný zdroj štátnej moci a kto svoje vlastné mocenské postavenie nadraďuje nad suverenitu štátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Pamätajme teda na august 1968, pripomínajme si ho. Vzdávame tým úctu nielen jeho obetiam, ale aktualizujeme v sebe pripomenutie všetkých jeho posolstiev: a to že ľud je suverén a pôvodca moci a že demokracia a sloboda nie je samozrejmosť."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Rezort práce spúšťa projekty za 110 miliónov eur na podporu zamestnanosti

Druhá fáza začína od 1. októbra a projekty v tejto fáze sú zamerané na rozbeh podnikania, pomoc zariadeniam sociálnych služieb a na pomoc zamestnávateľom.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa rozpráva s novinármi po rokovaní vlády v Bratislave 16. septembra 2020.
Slovensko

Dohľadané kontakty infikovaných tvoria prevažnú časť prípadov v posledných dňoch

Hygenici predpokladajú, že počet potvrdených prípadov bude v nasledujúcom období rásť, pretože epidemiológovia naďalej dohľadávajú veľké množstvo kontaktov naprieč regiónmi.

Počet testovaných rastie a s ním aj počet odhalených infikovaných.
Slovensko

Pribudlo 797 pozitívnych prípadov pri 9 170 testoch, informoval premiér

Situácia je podľa predsedu vlády mimoriadne vážna a je najvyšší čas zatnúť zuby a pomáhať spoločnej veci.

Ilustračné foto
Slovensko

Núdzový stav je nástroj potrebný na ochranu života a zdravia, hovorí Matovič

Pre bežného človeka sa v praxi nateraz nič nezmení. Je potrebný, aby sa mohli prijímať opatrenia v rôznych mimoriadnych situáciách, vysvetľuje premiér.

Premiér Igor Matovič.