SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Čína sa trasie: obria priehrada Tri rokliny je vodou naplnená na prasknutie

Čínske ministerstvo pre núdzové situácie zatiaľ vyčíslilo priame ekonomické škody povodní na 21 miliárd amerických dolárov. Ak sa pretrhne priehrada, budú škody nepredstaviteľné.

Priehrada Tri rokliny.Priehrada Tri rokliny. (Zdroj: SITA/AP)

PEKING - Stará skúsenosť hovorí, že keď si namočí nohy slávny sediaci Budha, vytesaný do skaly pri čínskom Le-šane pred viac ako 1 200 rokmi, bude zle.

Tento rok sa tak po dlhých desaťročiach stalo. Buddhove palce na nohách zaliali kalné rozbúrené vody, vraj prvýkrát od vzniku ľudovej Číny v roku 1949, a veľká krajina spozornela.

Ovšem zďaleka nielen kvôli sedmdesiatjeden metrov vysokej unikátnej soche, píše ladislav kryzánek v článku uevrejnenom na serveri idnes.cz.

Akoby nestačil koronavírus, hanba kvôli Hongkongu a iné kalamity, na Čínu sa teraz privalila ďalšia pohroma.

Skryť Vypnúť reklamu

Najmä provincie S-čchuan a Jün-nan vplyvom výdatných zrážok čelia najhorším záplavám za posledných sedemdesiat rokov.

Jang-c ', tretia najdlhšia rieka sveta a najdôležitejší vodný tok Číny, je tak plná vody, ako už dlho nebola.

Panujú obavy, že veľká voda zasiahne aj 16-milionové mesto Čcheng-tu a poškodí tisíce hektárov poľnohospodárskej pôdy.

Rieka preteká Čínou od západu k východu, zavlažuje obrovské lány polí (v širšom povodí Jang-c 'sa pestuje 70 percent čínskej produkcie ryže) a prepája rad priemyselných metropolí vo vnútrozemí (Wu-chan, Čchung-čching) s obchodným centrom Šanghajom na východnom pobreží.

Čokoľvek neobvyklého sa na nej deje, zvyšok Číny zásadným spôsobom ovplyvňuje.

Nie, že by ríša stredu nebola na letné záplavy zvyknutá. Prichádzajú pravidelne s väčšou či menšou intenzitou už po tisíce rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento rok je toho však už nejako veľa. Nielenže povodne ničia domovy aj životy Číňanov, významne tiež komplikujú snahu oživiť ekonomiku postihnutú pandémiou koronavírusu a do budúcnosti môžu spoločne s ďalšími faktormi spôsobiť v krajine nedostatok potravín.

Čínske ministerstvo pre núdzové situácie zatiaľ vyčíslilo priame ekonomické škody na 21 miliárd amerických dolárov.

Naposledy Čínu mrzačili katastrofické povodne v roku 1998, vtedy zomrelo vyše tritisíc ľudí.

Práve po nich si tamojšie vedenie povedalo, že niečo podobné už nikdy nedopustí, a v neotrasiteľnej viere vo svoje schopnosti ovládať prírodu sa ponáhľalo s veľkými investíciami do infraštruktúry aj s reformou využitia poľnohospodárskej pôdy v širokom okolí riek.

Súčasťou plánov pochopiteľne bolo aj zvýšiť výrobu elektrickej energie, aby krajina mohla udržať tempo industrializácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Korunným klenotom celého snaženia bola stavba gigantickej priehrady Tri rokliny, jedného z najväčších diel, aká kedy človek vytvoril, navrhnutého tak, aby Jang-c 'definitívne skrotilo.

Ťažko rozkázať vetru, dažďu

Veľký čínsky vodný múr, jeden zo zdrojov čínskej národnej pýchy, v týchto dňoch čelí zatiaľ najťažšej skúške za dobu svojej existencie.

Včera sa musela vysporiadať s prietokom až 76 000 metrov kubických vody za sekundu, čo je historické maximum.

Komisia pre vodné zdroje, vládny orgán dohliadajúci na rieku, v utorok vyhlásila najvyšší stupeň varovania.

Hladina vody podľa neho v niektorých monitorovacích staniciach prekročila zaručenú úroveň ochrany pred povodňami o viac ako päť metrov.

V najbližších dňoch sa navyše čakajú ďalšie výdatné dažde.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Priehrada sa síce upúšťa, je však stále naplnená na prasknutie. Niektorí kritici kaskády priehrad na Jang-c 'sa dokonca boja najhoršieho, totiž pretrhnutia hrádzí s nepredstaviteľnými dôsledkami pre veľké mestá na dolnom toku.

Aj bez takejto katastrofy krízová situácia dala podnet k úvahám, či vôbec nekonečne drahá stavba, kvôli ktorej vysídlili milión ľudí, plní svoj hlavný účel - zabrániť povodniam (ďalším je výroba elektriny, pretože súčasťou Troch roklín je najväčšia vodná elektráreň sveta).

Tohtoročné rekordné dažde ukázali ešte niečo všeobecnejšieho: obmedzenú schopnosť človeka "rozkázať vetru, dažďu". Riadiť povodne možno skrátka len odtiaľ-potiaľ.

Niet pochýb o tom, že priehrada dokázala zachytiť obrovské množstvo povodňových vôd, ale čo keď prídu ešte väčšie lejaky?

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa odborníkov ani sebegigantickejšia priehrada či kaskády priehrad všetko nevyrieši.

"Vzhľadom na očakávania, že postupujúca klimatická kríza spôsobí ťažšie a častejšie záplavy, bude Čína pre budúce generácie nútená nájsť nové riešenia," tvrdí David Shankman, geológ z Alabamskej univerzity.

Všetko vyššie uvedené bledne, ak by Tri rokliny skolabovali. Ide o nepredstaviteľne desivý a nie zhola nemožný scenár.

Ohromná vlna by sa prehnala korytom rieky a zmietla všetko vo svojom dosahu. Straty na životoch by boli rovnako ďalekosiahle ako politické a ekonomické dôsledky katastrofy. A to nielen pre Čínu, ale pre celý svet.

To je určite dôvod, prečo by svetoví politici mali starostlivo sledovať správy o počasí v strednej Číne.

Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

22m
Revúca

Okres Revúca bol v reportoch matematikov cez víkend pred spustením skríningu uvedený na treťom mieste ako skokan dňa v sedemdňovej incidencii.

2 h
Odberné miesto na covid.

PCR testami vyšetrili 3806 osôb, antigénovo 284-tisíc. Podiel nakazených pri PCR tetsoch stúpol na 14,5 percenta. Celkový počet zaočkovaných občanov je 96 285.

5 h
Americký prezident Joe Biden.

Biden môže byť mediálnou sférou odporúčaný ako "garant návratu k normálnosti" len za predpokladu, že je za normálnosť považovaná extrémna ľavicová pozícia a brutálna kultúrna revolúcia, ktorá prebieha v dnešnej Amerike.

7 h