SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

KDH je síce mimo parlamentu, ale finančne stabilizované, skonštatoval na volebnom sneme Alojz Hlina

Novým predsedom Kresťansko-demokratického hnutia sa stal Milan Majerský. "Budem sa snažiť budovať mosty, nie múry," povedal po zvolení.

Milan Majerský.Milan Majerský. (Zdroj: TASR)

RUŽOMBEROK - Novým predsedom Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) sa stal Milan Majerský.

Rozhodli o tom delegáti na dnešnom sneme hnutia v Ružomberku.

Predsedovi Prešovského samosprávneho kraja a doterajšiemu podpredsedovi hnutia, ktorý bol jediným kandidátom na post predsedu, odovzdalo svoj hlas 287 z 326 prítomných delegátov snemu.

Majerský obsadí predsednícku funkciu po Alojzovi Hlinovi, ktorý na najvyššiu pozíciu v hnutí rezignoval po neúspešných parlamentných voľbách.

"KDH chce byť hodnovernou politickou stranou, ktorá bude ponúkať svoje riešenia predovšetkým pre kresťanov, pre konzervatívcov, ale nielen pre nich.

Skryť Vypnúť reklamu

Chceme tu byť pre všetkých obyvateľov Slovenska. Chceme, aby KDH bolo stranou odborníkov, chceme zvládnuť najbližšie výzvy, či už sú to regionálne alebo komunálne voľby.

A, samozrejme, chceme stranu spoločne pripraviť na najbližšie parlamentné voľby," povedal bezprostredne po zvolení nový predseda hnutia.

KDH bude podľa Majerského stranou odborníkov. S tímom expertov bude pripravovať odborné riešenia na aktuálne a dlhodobé výzvy Slovenska.

Zdôraznil, že sa počas svojho pôsobenia vo funkcii predsedu bude snažiť budovať mosty a v žiadnom prípade nie múry. Ľudí v politike chce spájať.

"Budeme bojovať za občana, občan bude vždy stredobodom a cieľom nášho snaženia. Aby za svoje dane, ktoré platí tomuto štátu, dostal spravodlivé a kvalitné služby," doplnil Majerský.

Skryť Vypnúť reklamu

Hnutie bude podľa nového predsedu v zložitých politických otázkach spolupracovať v prvom rade s prirodzenými partnermi.

"Budem sa snažiť budovať predovšetkým mosty, v žiadnom prípade nie múry - chcem, aby sme spájali ľudí v politike. Aby sa politika stala niečím, čo je dobrom pre ľudí," povedal.

Zároveň deklaroval, že KDH bude najlepšie pripravenou stranou do najbližších spojených komunálnych a regionálnych volieb.

Za podpredsedov hnutia delegáti zvolili Igora Janckulíka, Tomáša Merašického a Mariána Čaučíka.

Exšéfa KDH Alojza Hlinu vo voľbách na podpredsedu hnutia nepodporil dostatočný počet delegátov.

"KDH je demokratická strana, treba rešpektovať výsledok volieb," reagoval pre médiá Hlina.

Na otázku, či z hnutia odíde, neodpovedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlina: Sme stabilizovaní

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) síce zostalo mimo parlamentu, ale je stabilizovanou stranou, ktoré má na svoju činnosť o milión eur viac ako pred štyrmi rokmi.

Počas svojho príhovoru na dnešnom volebnom sneme KDH to vyhlásil bývalý predseda Alojz Hlina.

"Pred štyrmi rokmi sme preberali stranu v stave, keď sme museli siahnuť po preklenovacom úvere na výplaty, dnes takýto problém nie je. Sľúbil som, že budem robiť predsedu 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Nebral som výplatu, nedal som si preplatiť ani jeden pokladničný blok a robil som to tak preto, lebo som to sľúbil," podotkol Hlina, ktorý sa predsedníckej funkcie vzdal začiatkom marca.

Opakovane sa aj pred delegátmi snemu ospravedlnil za volebný výsledok z februárových parlamentných volieb.

Skryť Vypnúť reklamu

"Treba byť však pozitívny, za štyri roky sa nám predsa len niečo podarilo dosiahnuť, výsledky z komunálnych volieb i eurovolieb to dokazujú. A aj vo výsledku parlamentných volieb bolo niečo pozitívne, veď sme v absolútnych číslach získali viac hlasov ako v predchádzajúcich voľbách," skonštatoval Hlina.

Delegátom snemu sa prihovorili aj ďalší dvaja bývalí predsedovia KDH Ján Čarnogurský a Ján Fígeľ.

„Vaša súčasná výzva spočíva v tom, aby ste presvedčili verejnosť o tom, že je potrebná strana, ktorá bude koordinátorom kresťanskej politiky na Slovensku. Medzičasom sa totiž kresťanskí politici rozišli a vystupujú v rôznych stranách. Vystupujú však veľmi radikálne a s návrhmi, na ktoré si KDH nikdy netrúfalo, lebo spoločnosť na ne nebola zvyknutá," uviedol vo svojom prejave Čarnogurský.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 10 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 14 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 16 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 18 h