SME
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky
HISTÓRIA

Priväzovanie k posteli, mučenie. Nacisti po vojne v Nemecku neraz riadili detské ozdravovne

Opatrovatelia deti zatvárali na samotku alebo ich nechávali spať v miestnostiach so staršími deťmi, ktoré ich šikanovali. Násilím ich nútili jesť nechutné jedlo, a niekedy aj vlastné zvratky.

Iniciatíva má za cieľ zozbierať čo najviac svedectiev z tej doby.Iniciatíva má za cieľ zozbierať čo najviac svedectiev z tej doby. (Zdroj: Tweeter Patrick Figaj)

Niekoľko miliónov detí v Západnom Nemecku skončilo v rokoch 1950 až 1980 v ozdravovniach, ktorých zamestnanci im ubližovali na duchu aj na tele.

Mnohé z týchto zariadení viedli vojnoví zločinci z radov nacistov, ktorým úradníci kryli chrbát, píše server idnes.cz.

Rad detí sa bál o svojej traume zveriť rodičom a pravda sa dostala na svetlo až po rokoch. Nová iniciatíva teraz zbiera skúsenosti obetí.

Stanica ARD napríklad zistila, že niekdajší dôstojník SS Werner Scheu, ktorého súd po vojne poslal za mreže za podiel na vražde 220 litovských Židov v roku 1941, po odpykaní trestu prevádzkoval na nemeckom ostrove Borkum v Severnom mori detskú ozdravovňu s názvom Hniezdo čajky.

Skryť Vypnúť reklamu

Jedna zo žien, ktorá stredisko ako dieťa navštívila, uviedla, že musela stáť cez noc bosá na studenej podlahe, alebo že bola niekoľko hodín zamknutá v saune.

Ďalšie ozdravovne viedol Albert Viethen, lekár a člen niekoľkých nacistických organizácií, ktorý čelil obvineniu, že za tretej ríše usmrtil dvadsať detí. Súd sa však prípadom nezaoberal pre nedostatok dôkazov.

Viethen stál na čele "kúpeľného domu" v Berchtesgadene, kde malo dochádzať k týraniu.

Zistenia vrhajú nové svetlo na osud detí, ktoré úradníci v rokoch 1950 až 1980 poslali do ozdravovní a vzdelávacích domov v Západnom Nemecku.

Novo založená iniciatíva sa domnieva, že v týchto zariadeniach skončilo počas spomínaného obdobia osem až dvanásť miliónov detí, často na odporúčanie lekárov, škôl a úradov starostlivosti o mládež.

Skryť Vypnúť reklamu

Pobyt "v ozdravovni" bol podľa obetí prezentovaný ako "kúpeľná liečba" hradená zdravotnými poisťovňami.

Potrestali nás aj za to, že sme prehovorili

Podľa stanice Deutsche Welle sa svedectvo o zneužívaní a týraní začala v médiách objavovať až v posledných rokoch. Čiastočne preto, že miestni úradníci tieto tvrdenia popierali s tým, že sú "púhymi spomienkami a nie dôkazmi".

Väčšina materiálu pre nové vyšetrovanie vychádza z bádania Anji Röhlové, ktorá sama prešla podobnou liečebňou v Hamburgu. V posledných desiatich rokoch zhromaždila 250 svedectiev ďalších detí.

Jej iniciatíva Verschickungskinder založená v roku 2018 na pomoc obetiam má teraz vyše tritisíc členov.

"Mala som päť rokov, keď ma tam poslali. Prvý deň deti priviazali k posteliam. Bola som šokovaná. Potrestali nás len za to, že sme prehovorili," uviedla Röhlová.

Skryť Vypnúť reklamu

Svedectvo, ktoré zhromaždila, sú podložené dobovou dokumentáciou, najmä sťažnosťami rodičov a úradov starostlivosti o mládež.

"Deti sa domov vrátili chorľavejšie, než predtým. Boli podvyživené, niektoré museli po návrate do nemocnice. Rad detí bola tak rozrušený, že ani nepoznali svojich rodičov," popisuje Röhlová.

Zaslané sťažnosti vedúci ozdravovní ignorovali, podľa Röhlovej boli chránení, najskôr kvôli politickým záujmom.

Deti sa o svojich zážitkoch báli rodičom povedať

Zo svedectiev vyplýva, že väčšina deti bola pobytom traumatizovaná či zahanbená a bála sa o svojich skúsenostiach prehovoriť.

Jeden z mužov opísal, že ho opatrovatelia donútili zjesť rukáv od pyžama. Matke sa to však hanbil povedať.

V niektorých prípadoch rodičia podľa Röhlovej deťom neverili.

Skryť Vypnúť reklamu

Röhlová sa domnieva, že spojenie medzi zariadeniami a nacistickým režimom bolo silné aj preto, že systém letných ozdravovní pre deti bol pôvodne založený v 30-tych rokoch.

"Veríme, že pre zamestnankyne koncentračných táborov boli tieto strediská miestom, kam mohli utiecť a nájsť si prácu. Ale s istotou to nevieme," hovorí Röhlová.

Rad príbehov zdieľa veľa spoločného. Deti museli čeliť extrémnej disciplíne, telesným trestom a oddeleniu od súrodencov.

Opatrovatelia ich zatvárali na samotku alebo ich nechávali spať v miestnostiach so staršími deťmi, ktoré ich šikanovali.

V ozdravovniach sa tiež podávalo nechutné jedlo. Opatrovatelia preto mali deti kŕmiť násilím alebo ich nútili jesť vlastné zvratky.

"Vrátili sme sa iní, ako keď sme odchádzali. Vrátili sme sa zranení, a to na duši i na tele," uzatvára Röhlová, ktorej iniciatíva vyzvala nemeckú vládu na vytvorenie archívov dokumentácie vzťahujúce sa k týmto ozdravovniam.

Skryť Vypnúť reklamu

Odporučila tiež zriadenie telefónnej linky, kde sa budú môcť ďalšie obete podeliť o svoj príbeh.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Miesto, kde polícia našla telá.
Kresťanstvo

Biskupi udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách

V kostoloch tiež platí od 1. októbra obmedzenie počtu účastníkov bohoslužieb. Ľudia vo vyššom veku alebo s chronickými ochoreniami majú bohoslužby sledovať prostredníctvom médií.

Cirkvi lobujú za povolenie omší.
Zahraničie

Biden utrpel strategické víťazstvo. Trump si veľa veril a málo sa pripravil

Prvá prezidentská debata bola presná a výstižná ako správa o stave Ameriky po štyroch rokoch zostreného kultúrneho a politického boja. Nadávky, prekrikovanie, nepočúvanie toho druhého...

Úradujúci americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý viceprezident Joe Biden počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande.
Slovensko

Rezort práce spúšťa projekty za 110 miliónov eur na podporu zamestnanosti

Druhá fáza začína od 1. októbra a projekty v tejto fáze sú zamerané na rozbeh podnikania, pomoc zariadeniam sociálnych služieb a na pomoc zamestnávateľom.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa rozpráva s novinármi po rokovaní vlády v Bratislave 16. septembra 2020.