SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Hoci počet nakazených stúpa, komunitné šírenie koronavírusu na Slovensku stále nie je

Súčasnú epidemiologickú situáciu podľa ÚVZ SR charakterizuje jeho lokálne šírenie s prevažnou väčšinou prípadov, v ktorých sa dajú dohľadať pramene pôvodcu nákazy.

Ilustračné foto Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Komunitné šírenie koronavírusu na Slovensku stále nie je.

Ako uviedol Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na sociálnej sieti, komunitné šírenie ochorenia by nastalo v prípade, ak by sa neobjasnené pramene pôvodcu nákazy objavovali bežne a vo väčšom počte, čo však aktuálne nie je prípad Slovenska.

Súčasnú epidemiologickú situáciu vo výskyte ochorenia podľa ÚVZ SR charakterizuje jeho lokálne šírenie s prevažnou väčšinou prípadov, v ktorých sa dajú dohľadať pramene pôvodcu nákazy.

Hygienici upozorňujú, že ak osoba nemá vedomosť, kde sa mohla nakaziť, ešte to neznamená, že ide o komunitné šírenie ochorenia.

Skryť Vypnúť reklamu

V prípade potvrdeného prípadu ochorenia COVID-19 začínajú s epidemiologickým vyšetrovaním, v rámci ktorého sa okrem dohľadávania kontaktov snažia identifikovať prameň pôvodcu nákazy.

Môžu sa síce vyskytnúť prípady, v ktorých sa prameň pôvodcu nákazy nepodarí objasniť, ale v súčasnosti ide skôr o zriedkavé situácie.

To rovnako neznamená, že ide o výskyt komunitného šírenia.

Ako ÚVZ SR doplnil, potvrdené prípady ochorenia COVID-19 za nedeľu sú aktívne dohľadané kontakty potvrdených prípadov z lokalizovaných a monitorovaných ohnísk nákazy, importy zo zahraničia, v regiónoch je zaznamenaný aj sporadický výskyt nových ochorení.

V niektorých prípadoch ešte prebieha epidemiologické vyšetrovanie.

Epidemiológovia prijímajú všetky potrebné protiepidemické opatrenia v súčinnosti so všetkými zainteresovanými stranami na lokálnej úrovni.

Skryť Vypnúť reklamu

Naďalej pokračujú v aktívnom dohľadávaní kontaktov. Pozitívne osoby sú v domácej izolácii, rovnako aj ich kontakty, ktorým je nariadené testovanie na ochorenie COVID-19.

Úrad verejného zdravotníctva opäť vyzval verejnosť k rešpektovaniu celoplošne platných opatrení a odporúčaní ÚVZ SR a rovnako aj opatrení a odporúčaní regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR prijímaných na lokálnej úrovni.

"Rovnako opäť vyzývame verejnosť na zváženie nevyhnutnosti organizovania veľkých rodinných osláv a návštev, na ktorej sa zídu osoby z rôznych častí Slovenska, ale aj zo zahraničia," doplnili hygienici.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.
Slovensko

Celoplošné testovanie musí podľa Čaputovej prebehnúť bez toho, aby bolo ohrozené zdravie občanov

Prezidentka taktiež vyzvala k tomu, aby po celoplošnom testovaní nebolo ohrozené fungovanie nemocníc a poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Prezidentka po stretnutí s expertmi v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou.
História

Pred 102 rokmi vznikla Československá republika

28. októbra 1918 prijalo Rakúsko-Uhorsko podmienky definitívnej kapitulácie, Národný výbor v Prahe prevzal moc a vydal zákon o vzniku ČSR.

Príchod vojakov na levickú železničnú stanicu po vyhlásení 1. ČSR.
Slovensko

Plošného testovania sa nemusia zúčastniť deti, onkologickí pacienti či autisti

Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe.

Minister obrany Jaroslav Naď počas návštevy Tvrdošína.