SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Hoci počet nakazených stúpa, komunitné šírenie koronavírusu na Slovensku stále nie je

Súčasnú epidemiologickú situáciu podľa ÚVZ SR charakterizuje jeho lokálne šírenie s prevažnou väčšinou prípadov, v ktorých sa dajú dohľadať pramene pôvodcu nákazy.

Ilustračné foto Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Komunitné šírenie koronavírusu na Slovensku stále nie je.

Ako uviedol Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na sociálnej sieti, komunitné šírenie ochorenia by nastalo v prípade, ak by sa neobjasnené pramene pôvodcu nákazy objavovali bežne a vo väčšom počte, čo však aktuálne nie je prípad Slovenska.

Súčasnú epidemiologickú situáciu vo výskyte ochorenia podľa ÚVZ SR charakterizuje jeho lokálne šírenie s prevažnou väčšinou prípadov, v ktorých sa dajú dohľadať pramene pôvodcu nákazy.

Hygienici upozorňujú, že ak osoba nemá vedomosť, kde sa mohla nakaziť, ešte to neznamená, že ide o komunitné šírenie ochorenia.

Skryť Vypnúť reklamu

V prípade potvrdeného prípadu ochorenia COVID-19 začínajú s epidemiologickým vyšetrovaním, v rámci ktorého sa okrem dohľadávania kontaktov snažia identifikovať prameň pôvodcu nákazy.

Môžu sa síce vyskytnúť prípady, v ktorých sa prameň pôvodcu nákazy nepodarí objasniť, ale v súčasnosti ide skôr o zriedkavé situácie.

To rovnako neznamená, že ide o výskyt komunitného šírenia.

Ako ÚVZ SR doplnil, potvrdené prípady ochorenia COVID-19 za nedeľu sú aktívne dohľadané kontakty potvrdených prípadov z lokalizovaných a monitorovaných ohnísk nákazy, importy zo zahraničia, v regiónoch je zaznamenaný aj sporadický výskyt nových ochorení.

V niektorých prípadoch ešte prebieha epidemiologické vyšetrovanie.

Epidemiológovia prijímajú všetky potrebné protiepidemické opatrenia v súčinnosti so všetkými zainteresovanými stranami na lokálnej úrovni.

Skryť Vypnúť reklamu

Naďalej pokračujú v aktívnom dohľadávaní kontaktov. Pozitívne osoby sú v domácej izolácii, rovnako aj ich kontakty, ktorým je nariadené testovanie na ochorenie COVID-19.

Úrad verejného zdravotníctva opäť vyzval verejnosť k rešpektovaniu celoplošne platných opatrení a odporúčaní ÚVZ SR a rovnako aj opatrení a odporúčaní regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR prijímaných na lokálnej úrovni.

"Rovnako opäť vyzývame verejnosť na zváženie nevyhnutnosti organizovania veľkých rodinných osláv a návštev, na ktorej sa zídu osoby z rôznych častí Slovenska, ale aj zo zahraničia," doplnili hygienici.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Biden podpísal 15 výkonných nariadení vrátane zotrvania USA vo WHO

Ďalším podpisom zase zrušil zákaz vstupu na územie Spojených štátov pre cestujúcich z prevažne moslimských krajín a nariadil tiež zastavenie výstavby múru na hraniciach s Mexikom. Biden najskôr zavolá Trudeauovi, telefonát s Putinom zatiaľ neplánuje.

Nový americký prezident Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden v inauguračnom prejave: Demokracia zvíťazila

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

Nový prezident USA Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden sa stal 46. prezidentom Spojených štátov amerických

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

Joe Biden zložil prísahu.
Slovensko

Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

Spolu má Slovensko k dispozícii viac ako 7,4 milióna vakcín, očkovať sa tak môže 3,7 milióna ľudí, povedal premiér Matovič.

Igor Matovič.