SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Guy Millière: Obrátená kolonizácia Francúzska

Úrady tvrdia, že nenávisť nepochádza od tých, ktorí vraždia, ale od tých, ktorí na to chcú reagovať a hovoria, že s týmito útokmi a vraždami musíme skoncovať. Toto je úplne samovražedný postoj.

Pietny pochod v Bayonne na pamiatku vodiča autobusu.Pietny pochod v Bayonne na pamiatku vodiča autobusu. (Zdroj: SITA/AP)

Lyon tretie najväčšie mesto vo Francúzsku, 20. júla 2020, tri hodiny ráno, stredostavovská štvrť. Mladé dievča venčí na pokojnej ulici svojho psa. Zrazu sa prirúti vysokou rýchlosťou auto a jej psa prejde.

Následne vodič zastaví, zaradí spiatočku a prejde aj mladú ženu. Potom sa vyrúti vpred plnou rýchlosťou a vláči jej mŕtve telo asi pol míle za sebou.

Ľudia v ulici sú prebudení rámusom a zapíšu si EČV automobilu. Policajti, ktorí prídu na miesto tohto hororu, sú zdesení.

Telo mladej ženy je roztrhané na kusy. Na jednej strane ulice je nájdená jej noha; zvyšok jej tela je rozdrvený. Jedna jej ruka leží blízko tela jej psa. V druhej ruke stále drží vodítko. Volala sa Axelle Dorier. Pracovala ako zdravotná sestra a mala 23 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Francúzske ministerstvo spravodlivosti požiadalo miestnu políciu, aby meno vraha nezverejnila. Jeden policajt ho ale napriek tomu anonymne zverejnil na sociálnej sieti.

Vrah sa volá Youssef T. Riadil pod vplyvom a bez vodičského preukazu. Štátny zástupca ho obvinil z "bezohľadnej vraždy" a teraz čaká na súd vo väzbe. Hrozí mu nanajvýš desať rokov za mrežami.

Obyvatelia Lyonu chceli usporiadať pietny pochod, aby vzdali hold mladej zdravotnej sestre a požiadali vládu, aby tvrdšie bojovala proti zločinu.

Rodičia mladej ženy si však pietnu akciu nepriali a povedali, že k vrahovi "necítia nenávisť".

V júli 2020 nebol tento barbarský čin ojedinelý. Na vedľajšej ceste v departemente Lot-et-Garonne v juhozápadnom Francúzsku sa mladá policajtka Mélanie Lemée (25 rokov) pokúsila 4. júla zastaviť vodiča, ktorý prekročil najvyššiu povolenú rýchlosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Vodič šliapol na plyn a úmyselne ju zrazil. Bola na mieste mŕtva. Miestni žandári vodiča vzápätí dopadli. Meno vodiča oznámil médiám jeden policajt.

Vodič sa volá Yacine E., a aj on riadil pod vplyvom a bez vodičského preukazu.

Rodičia Mélanie Lemée súhlasili s pietnou akciou, ale tiež povedali, že k vrahovi "necítia nenávisť". A dokonca dodali, že s ním majú súcit, pretože "jeho život je v troskách."

Tretí barbarský čin sa stal 5. júla v malom baskickom mestečku Bayonne. Vodič autobusu Philippe Monguillot (59 rokov) odmietol dovoliť dvom mladíkom nastúpiť bez lístkov a bez rúšok. Obaja mladí muži ho prinútili vystúpiť z autobusu a začali ho okamžite surovo biť.

K šarvátke sa pripojili ďalší dvaja mladíci a vodiča tiež bezohľadne napadli. A potom ho nechali na chodníku, umierajúceho, zaliateho krvou.

Skryť Vypnúť reklamu

V nemocnici mu diagnostikovali kómu. Príbuzní, ktorí ho prišli navštíviť, povedali, že mal úplne rozmlátenú tvár. O dva dni neskôr vodič autobusu zomrel.

Štyroch zabijakovh chytili a sú vo väzbe. Novinári sa ich mená dozvedeli, ale rozhodli sa ich nezverejniť.

Policajti však mená páchateľov aj v tomto prípade zverejnili: boli to Mohamed C., Mohammed A., Moussa B. a Selim Z.

V meste sa konal tichý pietny pochod. Manželka Philippe Monguillota povedala, že jej život je v troskách a že pochybuje o tom, či bude spravodlivosti učinené zadosť.

Podobné desivé činy sa vo Francúzsku dejú každý deň už roky. A ich počet sa stále zvyšuje. Páchateľovi sú zvyčajne mladí dospelí. Všetci sú imigranti z moslimského sveta. Nie sú však islamisti a nemajú žiadne politické ani náboženské motívy. Zvyčajne nemajú žiadne výčitky svedomia.

Skryť Vypnúť reklamu

Psychiatri popisujú ich činy ako "praktizovanie bezdôvodného násilia", násilia, ktorého cieľom nie je nič iné než mať potešenie z násilia.

Zdá sa, že títo ľudia nemajú úctu ani k ľudskému životu ani rešpekt k zákonom.

Psychiater Maurice Berger, ktorý týchto mladých ľudí liečil, nedávno vydal knihu "Sur la violence gratuite en France" ( "O bezdôvodnom násilí vo Francúzsku").

"Bezdôvodné násilie," píše Berger, "sa teraz môže stať kedykoľvek a kdekoľvek a jeho obeťou môže byť ktokoľvek. Vo Francúzsku dochádza k bezdôvodnému násiliu každých 46 sekúnd..." poznamenáva.

"A môže to stretnúť každého z nás. Ak nechcete ohroziť vaše šance na prežitie, mali by ste sa podrobiť, sklopiť oči a prijať poníženie."

Skryť Vypnúť reklamu

Niekedy, ako v prípade Axelle Dorier, nie je podrobenie možné: Až do chvíle, keď prešiel jej psa, nemala so svojím vrahom žiadny kontakt. A iní, povedzme vodiči autobusov a policajti, nemajú "podvolenie" v popise práce.

Rodiny obetí sa však podriadiť môžu a často to aj robia. Bývajú potom zahrnutí pochvalami politikov a oslavovaní médiami.

Krátko po teroristickom útoku v divadle Bataclan v Paríži v roku 2015 napísal Antoine Leiris, manžel ženy, ktorá bola v divadle strašne mučená a nakoniec zavraždená, teroristom na Facebooku list.

Napísal, že rozumie ich motívom a že voči nim necíti žiadnu nenávisť. Dodal, že sa na nich nehnevá a že bude ďalej žiť svoj život.

List bol v sociálnych médiách okamžite zdieľaný stovkami tisíc ľudí. Jedno nakladateľstvo ho požiadalo, aby námet svojho listu rozvinul a napísal na túto tému knihu.

Skryť Vypnúť reklamu

Kniha nazvaná "Vous n'aurez pas ma haine" ( "Neposkytnem vám svoju nenávisť") sa okamžite stala bestsellerom.

Tiež súdy "klopia oči" a podvoľujú sa - majú to v dnešnej dobe v popise práce. Výzvy polícii a médiám k nezverejneniu mien vrahov, sú snahou utajiť pravdu a zabrániť verejnosti v tom, aby sa dozvedela, kto vo Francúzsku tieto činy pácha.

Utajovanie mien vrahov odhaľuje túžbu po appeasemente. Keď má vrah kresťanské meno, je jeho meno okamžite vytlačené na titulných stranách novín.

Utajovanie mien ukazuje strach z komunít, do ktorých vrahovia patria, a strach z hnevu obyčajných Francúzov.

Politici robia to isté. Vedia, že hlasy moslimov sú pre nich teraz dôležitejšie, ako inokedy.

Prezident Emmanuel Macron hovoril o vraždách Axelle Dorier, Mélanie Lemée a Philippa Monguillota ako o "nešťastiach" a "poľutovaniahodných činoch" a potom okamžite zmenil tému a začal rečniť o niečom inom.

Skryť Vypnúť reklamu

Nový minister spravodlivosti - právnik Eric Dupond-Moretti - na otázku novinára, čo si myslí o ľuďoch, ktorí žiadajú vládu, aby proti zločinom tvrdo zakročila, povedal: "Spravodlivosť musí byť garantom sociálneho zmieru."

Najdôležitejšou momentálnou úlohou ministerstva spravodlivosti je zabezpečiť repatriáciu francúzskych džihádistov uväznených v Sýrii a Iraku do Francúzska, "pretože sú francúzskymi občanmi a povinnosťou Francúzska je zabezpečiť, aby sa vyhli trestu smrti."

Prísnejšie prehovorila iba líderka Národného združenia Marine Le Pen:

"Akú úroveň barbarstva musíme dosiahnuť, aby Francúzi povedali tomuto rastúcemu zdivočelému násiliu v našej spoločnosti NIE? Koľko policajtov, vodičov autobusov, mladých dievčat a chlapcov bude musieť ešte zomrieť?"

Skryť Vypnúť reklamu

Mainstreamové médiá ju však ihneď obvinili z prilievania oleja do ohňa a z toho, že sa správa ako nezodpovedná extrémistka.

"Francúzsko práve zažíva obrátenú kolonizáciu," povedal už 3. novembra 2016 novinár Éric Zemmour.

"Ľudia prichádzajúci hlavne z krajín, ktoré boli predtým kolonizované Francúzskom, sa vo Francúzsku usadili bez toho, že by mali v úmysle sa integrovať. Väčšina z nich žije v štvrtiach, kde teraz vládnu islamské zákony a kde imámovia šíria nenávisť voči Francúzsku. Všetky predchádzajúce vlády umožnili týmto štvrtiam sa rozrastať a pritom dúfali, že sa nenávisť k Francúzsku a Francúzom z týchto štvrtí nerozšíri von."

"Ale táto nenávisť k Francúzsku a Francúzom sa z týchto štvrtí rozšírila v podobe nepokojov, výtržností a terorizmu. Dnes má pre zmenu podobu individuálnych útokov a vrážd, ktoré sú dôsledkom všeobecnej nenávisti voči Francúzsku a Francúzom. A na potvrdenie svojej kapitulácie úrady tvrdia, že nenávisť nepochádza od tých, ktorí vraždia, ale od tých, ktorí na to chcú reagovať a hovoria, že s týmito útokmi a vraždami musíme skoncovať. Toto je úplne samovražedný postoj. "

Skryť Vypnúť reklamu

"Francúzsko je v kóme a jeho smrť sa blíži," povedal v diskusnej talk show ThinkerView spisovateľ a filozof Michel Onfray.

A dodal, že hlavnou príčinou je miznúce kresťanstvo, na ktorom sú založené hodnoty a etika, ktorými sa Francúzsko po stáročia inšpirovalo.

Poznamenal, že kostoly sú prázdne, katedrály zhoreli a že tvárou v tvár všeobecnej ľahostajnosti dochádza k stále častejšiemu znesväteniu kresťanských svätostánkov.

"Kresťanstvo sa rýchlo vytráca," dodal. "Naša civilizácia je vyčerpaná. Milujeme len to, čo nás nenávidí, všetko, čo nás ničí, je považované za skvelé. Túžime zničiť pravdu a naše dejiny."

A poukázal na to, čo predovšetkým túto skazu spôsobuje:

"Nevyučujeme v školách dejiny Francúzska a nie sme hrdí na to, čoho naša civilizácia dosiahla. Pokiaľ o našej civilizácii hovoríme, tak len preto, aby sme ju znevažovali a bagatelizovali."

Skryť Vypnúť reklamu

Záverom povedal, že v žiadnu renesanciu neverí, ale že bude bojovať až do konca: "Musíme sa tomu postaviť, musíme proti tomu bojovať."

Vo Francúzsku sa v posledných rokoch prudko zvýšil aj počet protižidovských činov. Desiatky tisíc Židov sa vysťahovali z krajiny a táto vlna emigrácie židovskú populáciu vo Francúzsku postupne decimuje.

Mnoho Židov, ktorí v krajine stále žijú, opustilo mestá a štvrti, kde doteraz bývali a presťahovali sa do (dočasne) bezpečnejších oblastí.

Kresťania sú vo Francúzsku imámami v no-go zónach považovaní za neveriacich. A potom sú ľahkou korisťou pre mladých mužov, ktorí Francúzsko a Francúzov nenávidia a ktoré submisívny postoj súdov a úradov od páchania zločinov rozhodne neodradí.

30. mája 2020 sa v Paríži konala demonštrácia ilegálnych imigrantov, ktorí do Francúzska prišli väčšinou zo severnej a subsaharskej Afriky.

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci bola demonštrácia vládou zakázaná, mala polícia nariadené, aby nezasahovala.

Hoci všetci protestujúci porušili zákon, bolo zadržaných iba 92 demonštrujúcich, ktorí boli však čoskoro prepustení.

O dva týždne neskôr prebehla v Paríži ďalšie demonštrácia, tentoraz na podporu rodiny Adama Traorého, afrického kriminálnika, ktorý zomrel, keď sa násilne bránil zatknutiu.

Aj táto demonštrácia bola vládou zakázaná a polícia mala opäť nariadené nezasahovať.

"Smrť Francúzsku," kričali protestujúci a niekedy aj "Špinaví Židia".

Vláda a médiá hlavného prúdu ani nepípli.

Mladí Francúzi z Génération Identitaire (Generácie Identity) - hnutia za obranu Francúzska a západnej civilizácie - stáli na streche neďalekého domu a spustili zo strechy dole transparent s nápisom "Spravodlivosť pre obete anti-belošského rasizmu".

Skryť Vypnúť reklamu

Jeden muž sa vyšplhal na strechu budovy a snažil sa transparent zničiť. Tento muž bol médiami celé dni popisovaný ako hrdina "boja proti fašizmu" a televízne stanice sa predháňali, aby s ním urobili rozhovor.

Mladí Francúzi, ktorí tento transparent držali, boli medzitým zatknutí a obvinení z "podnecovania k nenávisti".

Dijon, 156 000 obyvateľov, hlavné mesto Burgundska: od 16. do 18. júna 2020 proti sebe v uliciach mesta bojovali dva gangy obchodníkov s drogami - čečenský a arabský.

V zúrivých pouličných bojoch boli použité vojenské zbrane - v krajine, kde ústava nepovoľuje občanom držať zbraň.

Francúzska vláda v tomto prípade opäť požiadala miestnu políciu, aby nezasahovala. Konflikt bol nakoniec vyriešený v miestnej mešite vďaka imámom a pod ich dohľadom.

Skryť Vypnúť reklamu

V priebehu tohto krvavého konfliktu polícia odporučila obyvateľom, aby zbytočne neopúšťali svoje domovy a aby boli veľmi opatrní, kým prestrelky neskončia.

Polícia niekoľko členov gangov zatkla, ale až potom, čo zúrivý súboj gangov skončil.

26. júla 2020 sa konal v dedinke Saint-Étienne-du-Rouvray v Normandii spomienkový obrad. Pred štyrmi rokmi tam bol počas omše zavraždený dvoma mladými islamistami 86-ročný kňaz Jacques Hamel.

Minister vnútra Gerard Darmanin pri tejto príležitosti predniesol prejav odsudzujúci "islamské barbarstvo".

"Zavraždenie kňaza v kostole," povedal, "je pokusom zahrdúsiť kus našej národnej duše."

Nepovedal však, že kostol bol počas onej osudnej omše takmer prázdny, a bezmocnými svedkami tejto strašnej vraždy boli len štyria postarší veriaci.

Skryť Vypnúť reklamu

Darmanin však dodal, že je rád, že sa Francúzi neoddali hnevu, a že si namiesto neho vybrali "mier".

Dr. Guy Millière je profesor Parížskej univerzity a autor 27 kníh o Francúzsku a o Európe.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

(ilustračné foto)

Toto bola najťažšia kríza na trhu práce od tzv. Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Jej vplyv je oveľa väčší ako vplyv globálnej finančnej krízy v roku 2009," uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce.

2 h
Dočasný šéf polície Peter Kovařík počas vypočúvania pred výborom.

Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Hamrana hlasovali šiesti. Predseda výboru Krúpa skonštatoval, že hlasovanie bolo tesné, čo je dôkazom, že v koalícii nebola na mene dohoda.

3 h
Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

5 h
Revúca

Okres Revúca bol v reportoch matematikov cez víkend pred spustením skríningu uvedený na treťom mieste ako skokan dňa v sedemdňovej incidencii.

7 h