SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Sulík: Bolo by veľkou chybou znovu zavrieť obchody a reštaurácie

Minister hospodárstva už neočakáva také zníženie mobility občanov, aké sme zažili na jar. "To, čo sa najviac osvedčilo, je nosenie rúšok, dezinfekcia rúk a držanie dvojmetrového odstupu. Možno ešte meranie teploty," povedal.

Minister hospodárstva Richard Sulík.Minister hospodárstva Richard Sulík. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Aj keď počty Slovákov nakazených novým koronavírusom začali v dôsledku importu ochorenia zo zahraničia opäť stúpať, minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) už neočakáva také zníženie mobility občanov, aké sme zažili na jar.

"Bola by veľká chyba znovu zavrieť všetky obchody a reštaurácie," povedal Sulík v diskusii na Tablet TV.

Ak však firmy nechcú riskovať, že budú celé oddelenia dávané do karantény, mali by podľa Sulíka zvýšiť dôraz na hygienické opatrenia.

"To, čo sa najviac osvedčilo, je nosenie rúšok, dezinfekcia rúk a držanie dvojmetrového odstupu. Možno ešte meranie teploty," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Osobne by privítal aj intenzívnejšie testovanie ľudí, ktorí na Slovensko prichádzajú zo zahraničia.

"Toto je však môj osobný názor, máme tu pandemickú komisiu, ktorá to má v náplni práce a určite niečo rozumné vymyslí," konštatoval.

Aj keď žiadosti podnikateľov o preplatenie časti nájomného za mesiace, keď boli ich prevádzky povinne zatvorené, postupne pribúdajú, podľa Sulíka ani zďaleka nedosiahnu sumu 200 miliónov eur, ktorá je na túto pomoc vyčlenená.

"Som prekvapený, že bolo sprocesovaných len 3500 žiadostí, dokopy prišlo takmer 10 000 žiadostí. Ale treba splniť určité podmienky, ktoré sme si nevymysleli my. Európska komisia nám stanovila tzv. schému. Zatiaľ nie všetci tie podmienky všetky splnili, napríklad sa tam vyžaduje elektronický podpis nájomcu aj prenajímateľa," upozornil Sulík.

Skryť Vypnúť reklamu

Peniaze, ktoré sa na tento účel nevyčerpajú, bude podľa ministra hospodárstva možné využiť na iný druh pomoci.

"Zvyšok z tejto sumy určenej na nájmy môžeme použiť na pomoc umelcom alebo profesionálnym športovcom," uviedol s tým, že aj tieto skupiny občanov určité obdobie nemohli vykonávať činnosť, ktorá ich živí.

Prvých 114 opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia, tzv. podnikateľské "kilečko", presadilo ministerstvo hospodárstva už začiatkom leta. Na jeseň chce predstaviť ďalšiu sériu opatrení.

"Ešte týždeň, do 31. augusta, zbierame podnety od firiem. Potom ich vyhodnotíme, budeme ich prezentovať a pôjdeme s nimi na koaličnú radu. Opäť to bude veľké množstvo drobných opatrení. Lebo ak sa zamyslíme nad tým, ako sa podnikateľské prostredie posledných 12 rokov zhoršovalo, to tiež neboli veľké skoky, ale drobnosti. My teraz musíme ísť opačným smerom. Áno, sú to drobnosti, ale v celku to bude pôsobiť výrazne na zlepšenie podnikateľského prostredia. Ak prvý balík obsahoval 114 opatrení, mám ambíciu, aby ich druhý obsahoval vyše 200," povedal Sulík.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanec SaS Miroslav Žiak vyzval na celospoločenskú diskusiu o téme oddelenia cirkví od štátu. Sulík túto tému považuje za legitímnu.

"Posledné týždne bola debata o osobných slobodách, a najmä o interrupciách žien veľmi intenzívna a z nášho pohľadu veľmi jednostranná. Preto sme zvážili, že by sme sa mohli baviť aj o ďalších témach a riešiť ich naraz. A presne takto treba chápať aj vystúpenie nášho poslanca Miroslava Žiaka," konštatoval Sulík.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Do poludnia otestovali takmer 830-tisíc ľudí. Nakazených je jedno percento

Nebudeme zvažovať zrušenie zákazu vychádzania, vyhlásil premiér. Návrh prezidentky označil za nemiestny.

Premiér Igor Matovič.
Zahraničie

Rusko poskytne Arménsku, potrebnú pomoc v bojoch o Náhorný Karabach

Ruský medveď vyceril zuby. Putin vypočul prosbu Pašinjana.

Európska únia

"Nechali vraha utiecť do Francúzska". Salvini vyzýva ministerku k rezignácii

Podľa talianskych médií sa prípad útočníka v Nice podobá príbehu Aníza Amriho, ktorý v decembri 2016 pri teroristickom útoku v Berlíne zabil 12 ľudí vrátane jednej Češky.

Ibrahim Asáví vraždil v Nice.
Slovensko

O desiatej bolo otvorených viac ako 98 percent odberných miest, oznámil Naď

Otvorenie 4900 odberných miest z celkového počtu 4961 považuje minister obrany za malý zázrak. Záujem o testovanie je veľký, ľudia čakajú v dlhých radoch.