SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Strelca z Christchurchu odsúdili na doživotie

Tarranta motivovala "prízemná nenávisť" voči ľuďom, ktorých pokladal za iných, a "chýbala mu akákoľvek empatia", vyjadril sa sudca.

Zlo v ľudskej podobe.Zlo v ľudskej podobe. (Zdroj: SITA/AP)

CHRISTCHURCH - Austrálskeho belošského rasistu Brentona Tarranta, ktorý zastrelil vlani v mešitách v novozélandskom meste Christchurch 51 ľudí, odsúdili vo štvrtok na doživotné väzenie bez možnosti podmienečného prepustenia.

Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Sudca Cameron Mander pri vynesení verdiktu uviedol, že je to vôbec po prvý raz, čo na Novom Zélande niekoho odsúdili na taký prísny, respektíve maximálny, trest odňatia slobody.

"Vaše zločiny sú však také podlé, že aj keď budete za mrežami do svojej smrti, nevyčerpá sa tým potrebný trest a neskončí sa ani spoločenské odvrhnutie," doplnil sudca Mander.

Skryť Vypnúť reklamu

Tarranta motivovala "prízemná nenávisť" voči ľuďom, ktorých pokladal za iných, a "chýbala mu akákoľvek empatia", vyjadril sa sudca.

Strelec neprejavil "nijakú ľútosť", zdôraznil.

Tarrant (29) sa v marci priznal k 51 obvineniam z vraždy, 40 pokusom o vraždu a k jednému obvineniu z terorizmu.

Uznali ho za vinného vo všetkých bodoch obžaloby.

V prípade 51 obvinení z vraždy bol pritom odsúdený na doživotie bez možnosti prepustenia a v prípade 40 pokusov o vraždu bol odsúdený - na súbežný väzenský trest - 12 rokov odňatia slobody, píše agentúra DPA.

Na štvordňovom pojednávaní s Tarrantom, ktoré predchádzalo verdiktu, vypovedalo v súvislosti s útokmi aj približne 90 preživších a pozostalých po obetiach.

Skryť Vypnúť reklamu

Hovorili o útokoch a tiež dlhodobej traume, ktorú im spôsobili, informuje AP.

Premiérka: Tarrant si zaslúži, aby sa o ňom už len mlčalo

Muž zodpovedný za smrtiace útoky "si zaslúži celoživotné a úplné mlčanie", uviedla vo štvrtok premiérka krajiny Jacinda Ardernová.

Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Ardernová ocenila silu moslimskej komunity, ktorá sledovala trojdňové svedecké výpovede preživších obetí a pozostalých na najvyššom súde v Christchurchi.

"Nanovo ste prežívali tie strašné udalosti z vlaňajšieho 15. marca, keď obete na súde opisovali, čo sa v ten deň stalo, a aj bolesť, ktorá po nich ostala," napísala premiérka v krátkom vyhlásení.

Traumu z týchto udalostí nebude ľahké vyliečiť, dodala Ardernová.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ale dúfam, že dnes je to naposledy, čo máme dôvod počuť alebo vysloviť meno toho teroristu, zodpovedného za útoky," uviedla.

Policajný komisár: Historický trest

Trest bol dôležitým míľnikom, ale nemal by "zatieniť" príbehy obetí, napísal vo vyhlásení policajný komisár Andrew Coster.

"Toto bude zaznamenané ako historický trest, ale my si musíme pamätať dôsledky pre obete a ich príbehy prežitia, sily, pokory a odpustenia," doplnil.

Policajné vyšetrovanie útokov bolo jedno z najväčších a najzložitejších v dejinách Nového Zélandu, uviedol Coster.

Austrálsky premiér: Domov sa nevráti

Austrálsky premiér Scott Morrison štvrtkový rozsudok nad Tarrantom privítal a informoval, že tento austrálsky občan sa nevráti do svojej vlasti, aby si tam odpykal trest.

Skryť Vypnúť reklamu

Morrison uviedol, že Austrália žiadnu takúto oficiálnu žiadosť nedostala.

"Svet ho už nikdy nesmie vidieť ani o ňom počuť - už nikdy," povedal Morrison v parlamente.

"Nový Zéland je pre nás v Austrálii rodinou. Dnes im posielame lásku cez priekopu," povedal premiér a použil slovo priekopa, ktorým Austrálčania označujú 2000 kilometrov široké Tasmánske more oddeľujúce obe krajiny.

Tarrant začal 15. marca 2019, počas piatkových modlitieb, strieľať na ľudí v preplnenej mešite Al Noor, z ktorej sa následne presunul do ďalšej mešity Linwood na predmestí Christchurchu, kde pokračoval v paľbe.

Oba útoky naživo vysielal na sociálnych sieťach.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Lídrom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie sa stal Armin Laschet

Premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko je spojencom Merkelovej a očakáva sa, že bude pokračovať v jej umiernenom centristickom kurze.

Armin Laschet.
Ekonomika

Pandémia posilnila online nakupovanie, oslabila nákupné centrá

Slováci stále viac míňajú v zahraničných e-shopoch ako v slovenských, pandémia však tento pomer vylepšila v prospech tých slovenských.

Ilustračné foto.
Slovensko

V piatok pribudlo 3805 pozitívnych osôb a 55 úmrtí

Vyšetrili 63 632 osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 18 percent. Včera sa zaočkovalo 7 396 ľudí. Celkový počet zaočkovaných občanov je 55 100.

Európska únia

Poľsko rýchlo reaguje a zákonom zabráni Twitteru alebo Facebooku vykonávať cenzúru

"Zákon o slobode spôsobí, že Poľsko zdvihne prápor slobody v časoch nekontrolovateľnej cenzúry vo svete," napísal námestník ministra.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki.