SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Rusko je pripravené poskytnúť Bielorusku bezpečnostnú pomoc, oznámil Putin

Šéf Kremľa tiež obvinil nešpecifikované zahraničné sily z toho, že sa z nepokojnej situácie v Bielorusku pokúšajú získať politické výhody. Úrady vypočúvali aj nositeľku Nobelovej ceny Alexijevičovú.

Svetlana Alexijevičová cestou na výsluch.Svetlana Alexijevičová cestou na výsluch. (Zdroj: SITA/AP)

MINSK - Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že je pripravený poslať do Bieloruska políciu, ak sa situácia okolo tamojších protestov vymkne spod kontroly.

Zatiaľ však podľa neho niečo také nie je potrebné a dúfa, že sa v krajine situácia stabilizuje.

Vo štvrtok Putin v štátnej televízii vysvetlil, že ho bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorého znovuzvolenie vo voľbách z 9. augusta vyvolalo masívne protesty, požiadal, aby v prípade potreby pripravil ruský policajný kontingent na nasadenie do Bieloruska.

Skryť Vypnúť reklamu

Ten by podľa ich dohody Rusko poslalo na pomoc len ak "by sa situácia vymkla spod kontroly" a extrémistické skupiny by začali s násilnosťami a pokúsili sa obsadiť vládne budovy.

Lídri sa podľa ruského prezidenta ale dohodli, že "zatiaľ nie je žiadna potreba" vyslania ruskej bezpečnostnej pomoci.

Ako Putin doplnil, "dúfa, že ani nebude".

Putin zároveň obvinil nešpecifikované zahraničné sily z toho, že sa z nepokojnej situácie v Bielorusku pokúšajú získať politické výhody.

Podľa agentúry AP je to zjavný odkaz na Západ, ktorý odsúdil Lukašenkov záťah voči demonštrantom a vyzval ho, aby sa zapojil do dialógu s opozíciou.

Lukašenko demonštrantov označuje za bábky Západu.

Lukašenko vo štvrtok obvinil krajiny susediace s Bieloruskom z toho, že otvorene zasahujú do jeho záležitostí, keď presadzujú organizovanie nových volieb.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho to je "hybridná vojna" a "diplomatický masaker". Poľsko tiež obvinil z toho, že má v pláne obsadiť Hrodniansku oblasť v pohraničí, a preto k hranici vyslali viac vojakov.

Lukašenkov režim vypočúva aj Alexijevičovú

Bieloruská vláda medzitým zatýkala akticistov a vypočúvala členov koordinačnej rady, píše denník SME.

Na výsluch prichádzala Svetlana Alexijevičová v stredu na poludnie s úsmevom.

Jedinú bieloruskú laureátku Nobelovej ceny za literatúru vítali davy priaznivcov potleskom.

"Chcem vám povedať, že som veľmi vďačná za podporu, je to veľmi dôležité, musíme sa navzájom podporovať," povedala spisovateľka, ktorá vo svojich dielach opisovala hrôzy druhej svetovej vojny alebo sovietskej invázie do Afganistanu.

Skryť Vypnúť reklamu

Teraz je ona sama jednou z hlavných tvárí boja proti diktatúre.

Predvolali ju totiž ako členku predsedníctva koordinačnej rady, ktorú založili lídri odporu proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi.

Pri jej zrode stála Sviatlana Cichanovská, Lukašenkova hlavná súperka zo zmanipulovaných prezidentských volieb z 9. augusta.

"Na vypočúvanie prichádzam pokojná, necítim sa vinná a mám pocit, že všetko, čo sme robili, bolo absolútne legálne," povedala podľa bieloruského opozičného webu Tut.by.

Vypočúvanie nakoniec trvalo štyridsať minút, Alejevičová odmietla vypovedať vo svoje neprospech a tým sa skončilo. Nateraz ostáva v pozícii svedka a podľa vlastných slov nevie, či si ju predvolajú znovu.

Lukašenko a jeho ľudia koordinačnú radu označujú za nástroj, ktorým chce opozícia nelegálne prevziať moc nad krajinou.

Skryť Vypnúť reklamu

Opozícia pritom tvrdí, že je to spôsob, ako chce komunikovať s vládnou mocou o zvolaní skutočne demokratických volieb, v ktorých by mohol zrejme kandidovať aj Lukašenko.

Protestujúci v Bielorusku považujú výsledky spomínaných prezidentských volieb za zmanipulované, Lukašenko v nich podľa oficiálnych čísel získal 80 % voličských hlasov.

Prvé dni demonštrácií sprevádzali násilné zákroky polície, ktorá rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a obuškami a zadržala takmer 7 000 ľudí. Stovky ľudí utrpeli zranenia a najmenej traja zomreli.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacienti v nemocnici.

Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru dosiahnutú za posledných deväť mesiacov. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla takmer 77 percent.


SITA 4 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených prei PCR testoch prekročil jedno percento.


4 h
Vizualizácia medzihviezdneho asteroidu 1I/2017 U1 'Oumuamua.

Bádatelia chcú v rámci projektu s názvom Galileo vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty, teda UFO.


TASR 5 h
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Pracuje fašista na ministerstve zahraničných vecí? Znak vyryli v zabezpečenej časti budovy.


TASR 6 h