SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Poliak strávil kvôli krádeži kávy 8 rokov na psychiatrii, teraz vysúdil milióny

V liečebni v Rybniku ho podrobili liečbe elektrickými šokmi a dostával aj lieky, ktoré boli z lekárskeho hľadiska neodôvodnené. Celkom štrnásťkrát padlo rozhodnutie, že sa muž sa musí ďalej liečiť a nesmie opustiť liečebňu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Gabriel Kuchta - SME)

VARŠAVA - Rekordné odškodnenie prisúdil poľský súd mužovi, ktorý musel stráviť osem rokov na psychiatrii kvôli krádeži niekoľkých balíčkov kávy.

O verdikte informoval spravodajský server Onet.

Krakovský súd podľa portálu súhlasil s argumentáciou poškodeného a nariadil odškodniť ho dvoma miliónmi zlotých (asi 454-tisíc eur), píše server novinky.cz.

V súčasnosti šesťdesiatdvaročný muž, predstavený len ako "pán Stanislaw", bol z nútenej liečby v psychiatrickej liečebni v meste Rybnik prepustený v zime pred štyrmi rokmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Strávil tam osem rokov, pretože v krakovskom hypermarkete ukradol sedem balíčkov kávy.

Súd vtedy rozhodol, že zlodej trpí paranoidnou schizofréniou a že je pravdepodobné, že podobný čin spácha aj v budúcnosti, pretože už mal na svedomí niekoľko odsúdení za drobné krádeže.

Súd preto nariadil nútenú liečbu na psychiatrii.

Elektrošoky a zbytočné lieky

Muž skončil v liečebni v Rybniku, kde ho podrobili liečbe elektrickými šokmi a dostával aj lieky, ktoré - ako neskôr uviedli súdni znalci - boli z lekárskeho hľadiska neodôvodnené.

Tamojší lekárske posudky mu navyše nedávali nádej, že vôbec niekedy liečebňu opustí. Celkom štrnásťkrát padlo rozhodnutie, že sa muž sa musí ďalej liečiť a nesmie opustiť liečebňu.

Na slobodu sa dostal až potom, čo sa prípadu ujal krakovský advokát, ktorý už dosiahol oslobodenie dvoch iných pacientov, takisto roky zatvorených v liečebni v Rybniku. O Stanislawově prepustení z liečebne nakoniec rozhodol až najvyšší súd, ktorý kriticky zhodnotil verdikt krakovského súdu s tým, že nebol dôvod uplatniť voči danému najprísnejšie opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Muž kvôli odškodnenie vyhral tri súdne procesy. Pôvodne dostal 200 tisíc zlotých (asi 1,2 milióna Sk), ale žiadal až 11 miliónov (asi 65 miliónov Sk). Odvolací súd v Krakove mu nakoniec prisúdil dva milióny, čo aj tak je v poľských podmienkach rekordnú výšku. Tento verdikt je už právoplatný, dodal Onet.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Je na rozhodnutí chránenej osoby, koho bude viezť so sebou v aute, tvrdí Mikulec

Minister vnútra uviedol, že prešetria prítomnosť finalistky Miss Universe vo vozidle Borisa Kollára počas zákazu vychádzania.

Limuzína, v ktorej sa viezol predseda parlamentu Boris Kollár.
Slovensko

Celoplošné testovanie nakoniec bude, rozhodol Ústredný krízový štáb

Testovanie však bude prebiehať inak, ako počas pilotného projektu na Orave a v Bardejove.

Premiér Matovič hodnotí celoplošné testovanie na Orave a Bardejove.
Slovensko

Celoplošné testovanie nakoniec bude, rozhodol Ústredný krízový štáb

Testovanie však bude prebiehať inak, ako počas pilotného projektu na Orave a v Bardejove.

Premiér Matovič hodnotí celoplošné testovanie na Orave a Bardejove.
Slovensko

Ombudsmanke sa nepozdáva karanténa rómskych obydlí

Tvrdí, že ak sú v bloku nakazení štyria, nemalo by ísť do karantény 500 obyvateľov. Dôvodom je komplikované trasovanie blízkych kontaktov nakazených osôb.

Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.