SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Výpisky Václava Klausa: Rok eurokrízy a kríza Grécka

Médiá a inteligencia sú na čele vytvárania post-západného poriadku" a "multikulturalizmus vykonáva križiacku výpravu proti západnej civilizácii".

Václav Klaus a Christian Wulff počas návštevy nemeckého prezidenta v Prahe.Václav Klaus a Christian Wulff počas návštevy nemeckého prezidenta v Prahe. (Zdroj: SITA/AP)

Po najväčšej kríze od tridsiatych rokov (teraz je slovo najväčšou koronavírusovou krízou dávno prekonané) sa v roku 2010 naplno ukázala problematickosť menového "zjednotenia" Európy a najmä riziko eura pre krajiny európskeho juhu, vtedy sa hovorilo pre krajiny PIGS - Portugalsko, Taliansko (anglicky Italy), Grécko a Španielsko, teda pre krajiny, pre ktoré bol (a je aj dnes) kurz eura neúnosne vysoký.

Za obrovské náklady boli tieto krajiny nie zachránené, ako sa mylne tvrdí, ale kríza (a krach) boli oddialené v čase, píše Václav Klaus v článku uverejnenom na serveri echo24.cz a webe Inštitútu Václava Klausa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Náklady platil európsky daňový poplatník, najmä v ne-PIGS krajinách.

Niektoré z týchto krajín - Grécko a Taliansko - sú aj dnes svojím HDP na hlavu na úrovni roku 2000.

Písal som o tom vtedy veľa článkov a prejavov.

V roku 2010 mi vyšla v Belehrade kniha Európa i EÚ - Pogled političara aj pogled ekonomiste, ktorú preložil a výber textov z rokov 1993-2009 pripravil jeden z najväčších priateľov našej krajiny a tiež niekoľko rokov veľvyslanec Juhoslávie (a potom Srbska a Čiernej Hory) v Českej republike prof. Aleksandar Ilič (ktorý bohužiaľ, v roku 2018 zomrel).

Vyšla aj moja prvá knižka "cestopisov" s názvom Zápisky z ciest a okrem každoročnej zbierky mojich prezidentských textov a prejavov Rok siedmy vyšli aj štyri preklady mojej Modrej, nie zelenej planéty - v Čiernej Hore (údajne v Čiernohorčine, ale ona je to stará známa srbochorvátčina ), v Holandsku, v Japonsku a v Egypte.

SkryťVypnúť reklamu

Svoje výpisky som v roku 2010 začal zapísaním si starej nemeckej ľudovej múdrosti, ktorú mi povedal vtedajší nemecký prezident Christian Wulff:

"Kto inému jamu kope, mal by stáť na pevnej pôde".

Neviem, prečo mi to hovoril práve on, ale rozumná poučka to je. Zdá sa, že jemu kopali jamu iní, a preto ho nenechali dokončiť ani normálnu dĺžku prvého prezidentského mandátu.

V americkom časopise The Wilson Quarterly (jar 2010) napísal James Grant zásadný článok "The Rise of Juristocracy".

O nebezpečnom vzostupe tohto fenoménu - ako my hovoríme sudcokracie (ale juristocracy je viac) - sme boli už vtedy presvedčení, ale takýto súvislý text som videl prvýkrát.

Kľúčom ku všetkému je veta, že v posledných desaťročiach uskutočnené čiastkové "ústavné reformy odobrali politickú moc zvoleným politikom a presunuli ju k nezvoleným sudcom" (s. 16).

SkryťVypnúť reklamu

James Grant pokračuje: "moderný sudcovský aktivizmus je v mnohých ohľadoch prejavom starej viery v to, že demokracia musí byť usmerňovaná aristokraciou" (s. 17).

Úplne v súlade s mojím presvedčením hovorí, že "hlavným nástrojom (vehicle), ktorý sudcovský aktivizmus používa, je jazyk práv".

Ale práva sú a musia byť, podľa neho, v konkurencii s ďalšími politickými postojmi, činmi a požiadavkami, a preto nie je možné používať "právo ako tromf v kartách" (s. 18).

Za jeden z najväčších problémov považuje "tragický omyl, že je možné urobiť striktné rozlíšenie medzi tvorbou zákonov (lawmaking) a sudcovským rozhodovaním" (s. 20).

A úplne najdôležitejšie je téza, že "myšlienka ľudských práv (navyše stále extendovaných) je súčasťou ilúzie o možnosti zrušenia politiky" (tamtiež).

SkryťVypnúť reklamu

Kenneth Minogue v Quadrant píše, že "je len málo vecí deštruktívnejšie než politický sen o dokonalosti (perfection)".

Melanie Phillips v článku "The World Turned Upside Down" už v roku 2010 vyslovila to, čo si mnohí myslia až teraz, o desať rokov neskôr.

Málokomu môžem dnes vysvetliť, že sa mi už vtedy zdalo, že "médiá a inteligencia vo Veľkej Británii sú na čele vytvárania post-západného poriadku" a že "multikulturalizmus vykonáva križiacku výpravu proti západnej civilizácii".

Aby som sa vrátil k K. Minogueovi a jeho varovaniu pred "perfection", uvediem ešte, že napísal, že nastáva "mäkký totalitarizmus, ktorý obmedzuje slobodu a zavádza a Tyranny of the mind" (preložil by som tyranii rozumu).

SkryťVypnúť reklamu

V štúdii, uverejnenej v Centre for Independent Studies (v Sydney) publikoval O. M. Hartwich článok "After the Wall", myslené berlínsky múr.

Trápi ho, že došlo k posunu "od revolúcie za slobodu k evolúcii štátu blahobytu".

Mňa to trápi tiež.

Známy mysliteľ a publicista Matt Ridley vo svojej knihe "The Rational Optimist" (Harper Collins, 2010) uvádzaním hŕby dát bojuje s všeobecným pesimizmom o zlom stave sveta.

Je ťažké si vybrať, tak uvediem len niekoľko náhodných faktov, ukazujúcich obrovský posun, zdráham sa povedať zlepšenie:

- priemerný Mexičan dnes žije dlhšie ako priemerný Brit v roku 1950;

- priemerný Botswaňan (neviem, ako to lepšie povedať, angličtina môže všetko) dnes zarába viac než priemerný Fín v roku 1955;

SkryťVypnúť reklamu

- detská úmrtnosť je dnes nižšia v Nepále, než bola v Taliansku v roku 1951;

- v roku 1915 bola jedna tretina poľnohospodárskej pôdy v USA používaná na pestovanie krmiva pre kone.

Neviem, prečo som si zapísal práve tieto Ridleyho výroky, ale aj dnes sa mi zdajú byť veľmi presvedčivé.

Často citujeme pár hlavných výrokov, ale málo čítame Adama Smitha, ktorý v roku 1776 napísal, že "každých päť rokov niekto napíše knihu, že sa bohatstvo národov znižuje, že sa vidiek vyľudňuje, že je poľnohospodárstvo zanedbáva, že priemysel upadá a že obchodu ubúda ".

Naozaj sú to slová z roku 1776? Potom nie je nič nového pod slnkom.

Nemám poznačené meno autora, ale z jeho citátu vyplýva, že prísne rozlišuje vedu (a vynálezy technológie) od technology diffusion (od rozptylu či šírenia nových technológií), lebo v realite (a svojím ekonomickým dopadom) primárne nejde o vynálezy, ale o "používanie technológií"a o "rýchlosť ich adaptácie ".

SkryťVypnúť reklamu

Naši dnešní bojovníci za čo najviac peňazí pre vedu túto odlišnosť nechápu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu