SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Krajčí a Mikas obmedzili počty ľudí na štadiónoch a podujatiach v septembri. Je to riziko, hovoria

Medzi "červené krajiny" sa pridalo ďalších šesť štátov. Ľudia, ktorí sa vrátia z rizikovej krajiny po 1. septembri, budú musieť absolvovať desaťdňovú karanténu.

Marek Krajčí.Marek Krajčí. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Športové zápasy a súťaže budú od 1. septembra na Slovensku zaradené medzi rizikové podujatia s tzv. "superšíriteľmi" nového koronvírusu.

Po štvrtkovom zasadnutí konzília odborníkov na Úrade vlády SR minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas potvrdili opatrenia ohľadom hromadných akcií so zákazom podujatí nad 1000 divákov a interiérových nad 500 divákov.

Detaily opatrení zverejnia dnes.

Epidemiológovia, infektológovia a verejní zdravotníci pred dvoma týždňami rozhodli, že od 1. septembra do 1. októbra sa na Slovensku nebudú konať hromadné športové podujatia s účasťou 1000 a viac divákov.

Skryť Vypnúť reklamu

Zakázali sa aj interiérové hromadné podujatia nad 500 a neodporučilo sa organizovanie žiadnych hromadných športových podujatí.

Minister i hlavný hygienik zdôraznili, že opatrenia sa budú pravidelne prehodnocovať na zasadnutiach odborného konzília.

Vyvolalo to otázniky, lebo kalendár vrcholných domácich podujatí, predovšetkým ligových, sa počas leta po koronakríze napĺňal.

Najvyššia futbalová súťaž je rozbehnutá, popredné hokejové kluby sa chystajú hrať v halách po celom Slovensku prípravný turnaj.

V Bratislave by sa mal 4. septembra odohrať aj zápas Ligy národov proti Česku a v druhej polovici mesiaca sa majú ísť medzinárodné cyklistické preteky Okolo Slovenska.

Tento pondelok pred zasadnutím Ústredného krízového štábu SR vyvinul iniciatívu splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Karol Kučera.

Skryť Vypnúť reklamu

Požiadal, aby bol na zasadnutiach štábu prítomný aj zástupca športu a na druhý deň sa požiadavka realizovala účasťou štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivana Husára.

Aj s návrhom, s ktorým deň predtým oboznámili hlavného hygienika SR Jána Mikasa - aby bolo od septembra možné organizovať športové podujatia s účasťou divákov až do 50 percent kapacity hľadiska.

Pritom pred dvoma týždňami minister zdravotníctva Marek Krajčí oznámil, že od 1. septembra do 1. októbra sa na Slovensku nebudú konať hromadné športové podujatia s účasťou 1000 a viac divákov. Zakázali sa aj interiérové hromadné podujatia nad 500 a neodporučilo sa organizovanie žiadnych hromadných športových podujatí.

Reálny vstup do platnosti minister zdravotníctva vo štvrtok zdôvodnil:

Skryť Vypnúť reklamu

"Tam ani nie je dôležité, aký veľký je štadión. Dôležité sú interakcie ľudí počas zápasu i po zápase. Oslavy, východ masy ľudí zo štadióna spoločnými priestormi, vytvárajú sa veľké skupiny a častokrát idú spoločne do mesta. Minimálne v mesiaci september budeme obmedzenia na tisíc ľudí vyžadovať."

Od 1. júla sa na Slovensku povolili športové súťažné podujatia s viac ako tisíc účastníkmi za podmienky dodržania šachovnicového sedenia.

Športové kluby mohli za dodržania tejto požiadavky a zabezpečenia kontrolovaného vstupu a výstupu návštevníkov naplniť tribúny maximálne do 50 percent kapacity štadióna.

Konzílium odborníkov tak vyhovelo požiadavkám športových zväzov, ktoré apelovali na vládu, aby zvýšila počet účastníkov na súťažných podujatiach.

Skryť Vypnúť reklamu

Už od 6. júla však vošli do platnosti upravené pravidlá so sedením v každom druhom rade ako dôsledok porušenia hygienických nariadení počas šlágra futbalovej Fortuna ligy v Dunajskej Strede.

Nové opatrenie bolo prezentované zároveň ako ústretový krok s predpokladom zjednodušenie kontroly plnenia nariadení zo strany organizátorov hromadných podujatí.

Medzi "červené krajiny" sa pridalo ďalších šesť štátov

Medzi "červené krajiny" z pohľadu pandémie nového koronavírusu bude od 1. septembra patriť Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta.

Ľudia, ktorí sa vrátia z rizikovej krajiny po 1. septembri, budú musieť absolvovať desaťdňovú karanténu.

Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) po štvrtkovom zasadnutí konzília odborníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajčí avizoval, že medzi rizikové krajiny môže patriť aj Grécko, do ktorého teraz neodporúča cestovať.

"Momentálne sme ho nezaradili medzi červené krajiny, čiže neplatia pre neho epidemiologické požiadavky ako pri návrate z červených krajín," povedal.

Krajčí upozornil aj na rizikové regióny v jednotlivých štátoch.

V Česku sú to hlavné mesto Praha a Kraj Vysočina, v Rakúsku hlavné mesto Viedeň, Horné Rakúsko a Tirolsko.

V Poľsku ide o Pomoranské, Malopoľské a Sliezske vojvodstvo.

V Grécku upozorňuje na región Notio Aigaio, Ionia Nisia a Kentriki Makedonia.

V Anglicku sú podľa Krajčího rizikové regióny Tayside a North West, v Írsku Mid-Cast a Mid-West.

V Estónsku to je Ida-Viru Maakond a v Dánsku región Midtjylland.

Konzílium prehodnotilo aj dĺžku karantény, ktorú je potrebné dodržiavať po návrate z rizikových krajín.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajčí ľuďom odporúča, aby sa z dovoleniek z avizovaných "červených krajín" vrátili do 1. septembra. Po tomto dátume bude ich príchod považovaný ako za návrat z rizikovej krajiny.

Na týchto ľudí sa tak bude vzťahovať povinnosť desaťdňovej karantény. Testovať by sa podľa Krajčího mali najskôr v piaty deň od príchodu.

"Pokiaľ sa týmto ľuďom do desiatich dní nepodarí zrealizovať testovanie a nebudú u nich prítomné žiadne príznaky ochorenia, tak po desiatich dňoch bude u nich ukončená karanténa," podotkol minister.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom skríningového testovania.

Otestovali takmer 2,6 milióna ľudí, pozitívnych bolo 30 556 z nich. Nástup detí do škôl 1. februára považuje Krajčí za veľké riziko. Predseda vlády avizuje, že v najhorších okresoch bude ďalšie kolo testovania.

6m
Predseda Smeru Robert Fico.

Fico uviedol, že šéf migračného úradu Orlovský dlhé roky zastupoval nadáciu, ktorá prezentuje iné názory na migráciu, aké sú v záujme Slovenska.

1 h
Taliansky prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.

Prezident v stredu začne konzultácie s lídrami politických strán o zostavení novej vlády. Pravicová strana Liga Mattea Salviniho, a stredopravá opozícia presadzujú predčasné voľby.

3 h
Rúška na sobotňajšom proteste nemali ani poslanec predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba, europoslanec Milan Uhrík (ĽSNS) či bývalý parlamentný poslanec Peter Marček.

Pozícia Kotlebu sa výrazne upevnila po zmene v stanovách.

4 h