SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Hrabko: Odbory a zamestnávatelia sa na minimálnej mzde nezhodli ešte nikdy

"V septembri sa očakáva, že prepukne druhá vlna koronavírusu, ľudia sa vrátia z dovoleniek, prídu zahraniční študenti a pracovníci, začne sa školský rok. Bude trvať ešte mesiac-dva, kým sa to opäť unormálni," povedal Hrabko.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Skutočnosť, že na rokovaní tripartity nedošlo ohľadom minimálnej mzdy k dohode medzi odborármi a zamestnávateľmi a napokon rozhoduje vláda, nie je nič výnimočné.

Naopak, ak by k dohode došlo, bolo by to po prvýkrát v slovenskej histórii. Týmito slovami reagoval na konfliktný koniec rokovaní tripartity v TABLET.TV publicista Juraj Hrabko.

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) rokovania v pondelok 24. augusta predčasne opustila s odôvodnením, že minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) počas zasadania tripartity individuálne rokoval so zástupcami zamestnávateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajniak odchod odborárov z rokovania tripartity zasa komentoval s tým, že sa nenechá vydierať niekým, kto od začiatku nechcel vyjednávať a trval na svojom návrhu.

"Uvidíme časom, aký význam má tento konflikt. Ale ani KOZ už nie je to, čo bývala v začiatkoch. Nemá už takú veľkú silu. Neviem, aký majú pripravený "plán B". Lebo ak urobíte takýto krok, musíte mať takýto plán urobený," reagoval Hrabko.

Podľa neho by bolo logickejšie, ak by odbory odôvodnili odchod z rokovaní tým, že minister nechce postupovať podľa platného zákona, ktorý upravuje automatický nárast minimálnej mzdy, ale chce legislatívu meniť.

"Minister môže popri tripartite separátne rokovať tak s odbormi, ako aj so zamestnávateľmi. Pretože ak sa snaží nájsť dohodu, môže to robiť aj s pomocou takýchto inštrumentov. To nie je dôvod na takýto odchod," poznamenal Hrabko.

Skryť Vypnúť reklamu

Opozičný Smer-SD a nezávislí poslanci, ktorí sa angažujú v novom subjekte Hlas-SD, reagovali vyhlásením, že budú iniciovať konanie mimoriadnej schôdze NR SR s cieľom vysloviť ministrovi nedôveru.

"K odvolaniu ministra nepríde, to sa v histórii Slovenska stalo iba raz. Asi budú chcieť ministrovi Krajniakovi zrátať najmä trináste dôchodky. A v rámci tripartity sa budú zastávať odborových zväzov," odhadol Hrabko.

Druhá vlna nového koronavírusu je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) vážnejšia ako prvá. V tejto chvíli podľa neho najvyššie riziko predstavujú tzv. superšíritelia, teda ľudia nakazení vírusom, ktorí majú napriek príznakom choroby vysoko rizikové správanie.

Na otázku, či toto upozornenie ministra nenaznačuje, že sa šírenie vírusu presúva od doteraz dominantných navrátilcov zo zahraničia viac k Slovákom, ktorí sa nakazili doma, Hrabko reagoval, že odpoveď na túto otázku by si vyžadovala poznať dáta, z ktorých Marek Krajčí vychádzal.

Skryť Vypnúť reklamu

"V septembri sa očakáva, že to prepukne, ľudia sa vrátia z dovoleniek, prídu zahraniční študenti a pracovníci, začne sa školský rok. Dozvuky budú trvať ešte mesiac-dva, kým sa to opäť unormálni," povedal Hrabko.

"Bude to aj na zodpovednosti ľudí, ale aj na zodpovednosti vlády, pod ktorú spadá aj Úrad verejného zdravotníctva," dodal.

Doplnil, že požiadavku na čo najširšie testovanie ľudí považuje za prirodzenú, za kľúčový údaj o tom, ako sa vírus v krajine správa, však on osobne považuje najmä údaje o počtoch ťažko chorých pacientov hospitalizovaných v nemocniciach.

S hrozbou nákazy sa musia podľa Hrabka vyrovnať aj výrobné firmy, ktorým v dôsledku možnej karantény pracovníkov hrozia výpadky vo výrobe.

"Podnikateľom samozrejme musí záležať na tom, aby robili, vyrábali a mali obrat. A zatiaľ som nezaznamenal, že by veľké fabriky mali vážnejšie problémy kvôli koronavírusu. Čo by mohlo svedčiť aj o tom, že sa starajú o to, aby boli k dispozícii dezinfekčné prostriedky, prípadne teplomery, že im záleží na tom, aby práca bola," poznamenal Hrabko.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Remdesivir sa skúma ako potenciálny liek na ochorenie Covid-19.

Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na pol roka. Liek je už registrovaný vo viacerých krajinách, vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku.

4 h
Marine Le Penová.

Popularita prezidenta Macrona je napriek trvajúcemu chaosu ohľadom vakcinácie je pomerne vysoká, v prvom kole by získal 23-24 percent hlasov.

2 h
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.

Pozitívny postoj pracujúceho dôchodcu k očkovaniu sa spája s rodinnou históriou.

6 h
Testovanie v Martine - Gymnázium Jozefa Lettricha na Ľadovni.

Vyšetrili vyše 190-tisíc osôb. Podiel nakazených pri RT-PCR testoch stúpol na takmer 20 percent.

8 h