SME
Pondelok, 28. september, 2020 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Hrabko: Odbory a zamestnávatelia sa na minimálnej mzde nezhodli ešte nikdy

"V septembri sa očakáva, že prepukne druhá vlna koronavírusu, ľudia sa vrátia z dovoleniek, prídu zahraniční študenti a pracovníci, začne sa školský rok. Bude trvať ešte mesiac-dva, kým sa to opäť unormálni," povedal Hrabko.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Skutočnosť, že na rokovaní tripartity nedošlo ohľadom minimálnej mzdy k dohode medzi odborármi a zamestnávateľmi a napokon rozhoduje vláda, nie je nič výnimočné.

Naopak, ak by k dohode došlo, bolo by to po prvýkrát v slovenskej histórii. Týmito slovami reagoval na konfliktný koniec rokovaní tripartity v TABLET.TV publicista Juraj Hrabko.

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) rokovania v pondelok 24. augusta predčasne opustila s odôvodnením, že minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) počas zasadania tripartity individuálne rokoval so zástupcami zamestnávateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajniak odchod odborárov z rokovania tripartity zasa komentoval s tým, že sa nenechá vydierať niekým, kto od začiatku nechcel vyjednávať a trval na svojom návrhu.

"Uvidíme časom, aký význam má tento konflikt. Ale ani KOZ už nie je to, čo bývala v začiatkoch. Nemá už takú veľkú silu. Neviem, aký majú pripravený "plán B". Lebo ak urobíte takýto krok, musíte mať takýto plán urobený," reagoval Hrabko.

Podľa neho by bolo logickejšie, ak by odbory odôvodnili odchod z rokovaní tým, že minister nechce postupovať podľa platného zákona, ktorý upravuje automatický nárast minimálnej mzdy, ale chce legislatívu meniť.

"Minister môže popri tripartite separátne rokovať tak s odbormi, ako aj so zamestnávateľmi. Pretože ak sa snaží nájsť dohodu, môže to robiť aj s pomocou takýchto inštrumentov. To nie je dôvod na takýto odchod," poznamenal Hrabko.

Skryť Vypnúť reklamu

Opozičný Smer-SD a nezávislí poslanci, ktorí sa angažujú v novom subjekte Hlas-SD, reagovali vyhlásením, že budú iniciovať konanie mimoriadnej schôdze NR SR s cieľom vysloviť ministrovi nedôveru.

"K odvolaniu ministra nepríde, to sa v histórii Slovenska stalo iba raz. Asi budú chcieť ministrovi Krajniakovi zrátať najmä trináste dôchodky. A v rámci tripartity sa budú zastávať odborových zväzov," odhadol Hrabko.

Druhá vlna nového koronavírusu je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) vážnejšia ako prvá. V tejto chvíli podľa neho najvyššie riziko predstavujú tzv. superšíritelia, teda ľudia nakazení vírusom, ktorí majú napriek príznakom choroby vysoko rizikové správanie.

Na otázku, či toto upozornenie ministra nenaznačuje, že sa šírenie vírusu presúva od doteraz dominantných navrátilcov zo zahraničia viac k Slovákom, ktorí sa nakazili doma, Hrabko reagoval, že odpoveď na túto otázku by si vyžadovala poznať dáta, z ktorých Marek Krajčí vychádzal.

Skryť Vypnúť reklamu

"V septembri sa očakáva, že to prepukne, ľudia sa vrátia z dovoleniek, prídu zahraniční študenti a pracovníci, začne sa školský rok. Dozvuky budú trvať ešte mesiac-dva, kým sa to opäť unormálni," povedal Hrabko.

"Bude to aj na zodpovednosti ľudí, ale aj na zodpovednosti vlády, pod ktorú spadá aj Úrad verejného zdravotníctva," dodal.

Doplnil, že požiadavku na čo najširšie testovanie ľudí považuje za prirodzenú, za kľúčový údaj o tom, ako sa vírus v krajine správa, však on osobne považuje najmä údaje o počtoch ťažko chorých pacientov hospitalizovaných v nemocniciach.

S hrozbou nákazy sa musia podľa Hrabka vyrovnať aj výrobné firmy, ktorým v dôsledku možnej karantény pracovníkov hrozia výpadky vo výrobe.

"Podnikateľom samozrejme musí záležať na tom, aby robili, vyrábali a mali obrat. A zatiaľ som nezaznamenal, že by veľké fabriky mali vážnejšie problémy kvôli koronavírusu. Čo by mohlo svedčiť aj o tom, že sa starajú o to, aby boli k dispozícii dezinfekčné prostriedky, prípadne teplomery, že im záleží na tom, aby práca bola," poznamenal Hrabko.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Najviac ľudí dôveruje Čaputovej, prepadli Matovič s Kollárom

Najviac ľudí nedôveruje Kotlebovi s Dankom, za nimi nasledujú Fico s Matovičom.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, vľavo predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci 4. septembra 2020.
Názory

Markéta Šichtařová: Prekvapivým dôsledkom covidu je rast nerovnosti v spoločnosti

Spravodlivosť a rovnosť sú voči sebe v protiklade. Rovnosť nie je spravodlivá a spravodlivosť sa prejavuje nerovnosťou. Zasahovanie vlád do ekonomiky pre koronakrízu nerovnosť v spoločnosti iba zvýši.

Koronavírus ovplyvňuje aj bývanie na internátoch.
Slovensko

Z opozície sa Pellegrinimu chyby v boji s koronavírusom kritizujú ľahko, hovorí Hrabko

"Keď ľudia vidia v televízii ústavných činiteľov, z ktorých jeden rúško má, druhý nemá a tretí ho má pod nosom, tak si potom povedia, že prečo by opatrenia mali rešpektovať oni," poznamenal publicista.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, druhý vľavo predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci.
Kresťanstvo

V kostoloch v červených okresoch platia obmedzenia pri sedení aj spievaní

Veriaci majú pri bohoslužbách sedieť šachovnicovo, platí zákaz spievania aj používania spoločných modlitebníkov a spevníkov.

ilustračné foto