SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

V Minsku opäť protestujú proti Lukašenkovi desaťtisíce ľudí

Saša, ideme ti blahoželať, znie ironicky spred paláca. Polícia zatkla už vyše sto ľudí, pripravené sú vodné delá, vojenská technika i príslušníci špeciálnych jednotiek.

Protesty v Bielorusku.Protesty v Bielorusku. (Zdroj: TASR/AP)

MINSK - Bieloruská polícia zadržala v nedeľu viacerých účastníkov protivládnej demonštrácie v Minsku. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa agentúry AFP sa na protestoch proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi zúčastňujú desaťtisíce ľudí.

Demonštranti sa zišli neďaleko Námestia nezávislosti v centre mesta, ktoré polícia už skôr v priebehu dňa uzavrela, aby zabránila masovým demonštráciám v blízkosti vládnych budov.

Podľa spravodajcu agentúry DPA, ktorý sa nachádza na mieste udalosti, bezpečnostné zložky na pokojných demonštrantov opakovane útočili.

Skryť Vypnúť reklamu

Na zverejnených fotografiách a videách je vidieť, ako policajti vedú preč hlavne mužov. Zatkli aj niekoľko žien.

Protestujúci na policajtov kričali "Hanba!". Na mieste sú aj vodné delá.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko dnes oslavuje šesťdesiatešieste narodeniny. A na atmosfére v hlavnom meste Minsku je to poznať, píše server idnes.cz.

Na námestí Nezávislosti sa mal konať ďalšie protest, polícia však priestor ohradila zátarasy a vyslala tam hliadky. Do ulíc sa napriek tomu vydali desiatky tisíc ľudí, polícia už zadržala vyše sto ľudí. Protestuje sa aj v ďalších mestách.

"Saša, vyjdi von, prišli sme tí blahoželať," skandujú ironicky demonštranti, ktorí už dorazili triedou Víťazov do blízkosti Paláca nezávislosti.

Skryť Vypnúť reklamu

V prístupe k palácu im však bránia zátarasy a policajné oddiely. Na záberoch servera Tut.by je vidieť, ako pred reprezentačnou rezidenciou Lukašenkovej vlády idú obrnené transportéry.

Na čele zástupu pri zátarasoch sú aj niektorí predstavitelia opozičnej koordinačnej rady vrátane Marije Kalesnikavovej, ktorá vyzvala ľudí, aby nepodliehali provokáciám a ustúpili na desať metrov od zábran, čo sa aj stalo.

Lukašenkovi už k narodeninám zablahoželal napríklad ruský prezident Vladimir Putin, ktorý v telegrame podľa oficiálnych stránok Kremľa napísal, že Rusko bieloruskému vládcovia vždy ponúkne "porozumenie a širokú podporu v jeho praktických krokoch" zameraných na užšie rusko-bieloruské partnerstvo.

Rusko-bieloruská jednota prekoná aj "politické a historické skúšky", dodáva v gratulácii Putin.

Skryť Vypnúť reklamu

Po telefóne sa potom obaja prezidenti dohodli, že sa niekedy v najbližších týždňoch stretnú v Moskve. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním na nedeľné oznámenia Kremľa.

Pozdrav Lukašenkovi natočili aj obyvatelia bieloruského Gomelu.

"Celý tvoj život svedčí o tvojej nesebeckej oddanosti bieloruskej krajine a tvojmu národu," hovoria s oficiálnymi zeleno-červenými vlajkami v rukách.

Na minskom námestí Nezávislosti medzitým vyrástli zátarasy a v uliciach od rána panovalo napätie.

Agentúra TASS napísala, že sa do centra Minsku stiahla vojenská technika z okrajových častí mesta a prišli tam autobusy s členmi špeciálnych policajných síl OMON.

Niekoľko staníc metra je uzavretých a nefungujú ani ďalšie prostriedky hromadnej dopravy, tisíce ľudí sa preto do centra mesta vydali pešo.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa bieloruských novinárov prichádzajú z rôznych strán, mnohokrát tak bezpečnostné zložky obišli.

Na miesto zhromaždenia sa však nedostanú. "

Všetky hlavné námestia sú uzavreté," píše novinár Franak Viačorka.

Neskôr dodal, že ľudia namiesto toho vyrazili k prezidentskému palácu.

"Sme tu kvôli tvojim narodeninám," odkazujú údajne Lukašenkovi.

Podľa bieloruského ministerstva vnútra polícia doteraz zatkla 125 účastníkov demonštrácie. Agentúra TASS informovala, že zadržaný bol aj jej spravodajca.

Na mieste sú stovky policajtov, vojakov i členov špeciálnych jednotiek OMON, ktorí do áut pre prevoz zadržaných donútili nastúpiť aj hlasno kričiace ženy.

Prítomní novinári údajne dostali pokyn, aby sa od bezpečnostných zložiek aj demonštrantov držali ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

Úrady demonštráciu nepovolili a varovali pred použitím sily.

"Napriek tomu protestujeme na rôznych miestach mesta," cituje agentúra DPA tridsaťtriročnú Mariju, ktorá s ďalšími ženami cez policajné zátarasy hádzala tekvicu, čo je znak toho, že dievča nemá záujem o nápadníka.

"Diktátor má dnes narodeniny, toto je náš darček - tekvice v tomto prípade sú znakom toho, že ním pohŕdame," povedala.

Pri sídle bieloruskej KGB došlo ku krátkej potýčke medzi demonštrantami a príslušníkmi OMON.

Podľa portálu belarusfeed.com sa protesty konajú aj v iných bieloruských mestách, napríklad v Grodne, Vitebsku alebo v Gomeli.

Podľa zástupcov opozície majú demonštrácie usporiadané v deň Lukašenkových narodenín prezidentovi ukázať, že ľudia sú proti nemu a že jeho čas po dvadsiatich šiestich rokoch pri moci vypršal.

Skryť Vypnúť reklamu

Súčasné protesty a štrajky v štátnych podnikoch sú najväčšie od vyhlásenia nezávislosti Bieloruska po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Aj počas dvoch predchádzajúcich nedieľ státisíce ľudí na rôznych miestach Bieloruska protestovali proti "poslednému diktátorovi v Európe".

V sobotu Minskom prešiel opozičnýPochod žien. Akcia podľa tamojších novinárov dodala protestom nový rozmer.

Príslušníci jednotiek OMON totiž voči ženám nezasahovali s takým násilím ako pri predchádzajúcich demonštráciách.

Demonštrantky tvorili ľudské reťaze, objímali policajtov a vlastnými telami bránili muža, ktorého chceli strážcovia zákona zadržať.

A keď kordón policajtov zablokoval ženám cestu, tie jednoducho zmenili smer.

Spochybňované prezidentské voľby zo začiatku tohto mesiaca zabezpečili dlhoročnému bieloruskému lídrovi Alexandrovi Lukašenkovi ďalšie funkčné obdobie v úrade.

Skryť Vypnúť reklamu

Lukašenko vyhlásil, že bude tvrdo zasahovať proti svojim odporcom, ktorí od volieb z 9. augusta každý deň prichádzajú na demonštrácie.

Minulý víkend mali v hlavnom meste Minsk masovú účasť, okolo 200 000 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

(ilustračné foto)

Toto bola najťažšia kríza na trhu práce od tzv. Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Jej vplyv je oveľa väčší ako vplyv globálnej finančnej krízy v roku 2009," uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce.

3 h
Dočasný šéf polície Peter Kovařík počas vypočúvania pred výborom.

Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Hamrana hlasovali šiesti. Predseda výboru Krúpa skonštatoval, že hlasovanie bolo tesné, čo je dôkazom, že v koalícii nebola na mene dohoda.

4 h
Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

6 h
Revúca

Okres Revúca bol v reportoch matematikov cez víkend pred spustením skríningu uvedený na treťom mieste ako skokan dňa v sedemdňovej incidencii.

8 h