SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Lampedusa sa rúca. Ak vláda nezasiahne, celý ostrov ide do štrajku, varuje starosta

"Chápem, že nie sú vidieť priplávajúce člny, ale ak sa sem dostane rybárska loď so stovkami ľudí a nikto si to nevšimne, znamená to, že v Stredomorí nie je kontrola. Čo robia vojenské lode? Prečo ich nepoužívajú k zásahom v rámci námornej bezpečnosti a k prevážaniu migrantov? " pýta sa starosta Lampedusy.

Migranti priplávali na Lampedusu.Migranti priplávali na Lampedusu. (Zdroj: Twitter Notizie Lombardia)

LAMPEDUSA - Na malý taliansky ostrov Lampedusa, už tak preplnený migrantmi, sa cez víkend dostala možno až tisícka ďalších.

Zúfalý starosta Lampedusy Totò Martello žiada vládu o okamžitý zásah, inak celý ostrov pôjde v pondelok do štrajku, informuje denník Le Figaro.

Migrantov vítajú protestné demonštrácie miestnych, niektoré organizuje opozičná Liga, píše server echo24.cz.

V núdzovom prijímacom stredisku je 1160 migrantov, čo je desaťnásobok jeho maximálnej kapacity.

Od piatku sa na ostrov dostalo asi tridsať malých člnov, prevažne z tuniského pobrežia, a na nich asi 500 nelegálnych migrantov.

Skryť Vypnúť reklamu

Takmer 370 ďalších migrantov pricestovalo v noci na nedeľu na starej rybárskej lodi, zatiaľ čo loď Sea-Watch 4 nemeckej mimovládnej organizácie prevážajúca migrantov s 350 ľuďmi na palube čaká na vylodenie pri Sicílii.

Migrantov, ktorí už do strediska nemôžu vojsť, obec umiestnila do provizórneho zariadenia katolíckej cirkvi.

"Lampedusa sa s touto situáciou už nedokáže vysporiadať. Buď vláda urobí okamžité rozhodnutia alebo celý ostrov pôjde do štrajku. Núdzovú situáciu nie sme schopní zvládnuť a situácia je teraz naozaj neudržateľná," uviedol starosta Lampedusy Totò Martello pre agentúru ANSA.

"Mlčanie (premiéra) Conteho je desivé," dodal starosta Martello.

"Môže niekto pripomenúť Contemu, že Lampedusa je talianska ?," píše starosta na Facebooku.

Skryť Vypnúť reklamu

"Chápem, že nie sú vidieť priplávajúce člny, ale ak sa sem dostane rybárska loď so stovkami ľudí a nikto si to nevšimne, znamená to, že v Stredomorí nie je kontrola. Čo robia vojenské lode? Nie sme vo vojne, prečo ich nepoužívajú k zásahom v rámci námornej bezpečnosti a k prevážaniu migrantov? " pýta sa starosta Lampedusy.

Medzitým pri Sicílii po výbuchu paliva vzbĺkol jeden z člnov prevážajúci nelegálnych migrantov, keď sa mu pobrežná stráž snažila pomôcť.

Štyria migranti neprežili, dvaja sú nezvestní, ďalší utrpeli zranenia, vrátane dvoch príslušníkov talianskych bezpečnostných zložiek.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Francúzsko vyhostilo rodinu moslimov. Pomstili sa dcére za lásku ku kresťanovi

Zbili ju a oholili jej hlavu. Sedmnásťročná dievčina môže zostať vo Francúzsku, kde žije aj jej milý.

Moslimská modlitba nepotrebuje špeciálne miesto. Stačí koberček a byť otočený smerom na juhovýchod - na Mekku. Povinná je piatková poludňajšia modlitba. Ženy nemajú povinnosť modliť sa v mešite. Môžu sa pomodliť aj doma. Pred modlitbou sa treba umyť, ženy sú celé zahalené a muži aspoň po kolená.
Európska únia

Poľský premiér odsúdil protesty proti obmedzeniu interrupcií

Poľský Ústavný súd 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu je protiústavné. Potraty sa tak už budú môcť vykonávať len v špeciálnych prípadoch.

Protesty proti obmedzeniu interrupcií trvajú v Poľsku už od piatku.
Slovensko

Na Slovensku pribudlo v pondelok 901 nakazených

Vyšetrili 5899 ľudí. Pomer nakazených k testovaným klesol v pondelok na 15 percent.

Zahraničie

Senát schválil nomináciu Barrettovej na sudkyňu najvyššieho súdu

Znamená to, že na tejto najvyššej súdnej inštancii USA majú konzervatívci prevahu nad liberálmi v pomere 6:3, čo je najvýraznejší názorový posun za uplynulých 30 rokov.

Americký prezident Donald Trump a sudkyňa Amy Coney Barrettová.