SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Ministerstvo radí, ako minimalizovať riziko nákazy

V septembri sa očakáva nárast druhej vlny pandémie koronavírusu. Pozrite sa, ktoré aktivity sú najrizikovejšie pri prenose koronavírusu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Začiatok školského roka, návrat dovolenkárov a príchod zahraničných študentov či robotníkov zvyšuje v nasledujúcich týždňoch pravdedpodobnosť šírenia nákazy novým koronavírusom.

Ministerstvo zdravotníctva v tejto súvislosti vydalo na svojej facebookovej stránke infografiku, kde je plasticky odstupňované, ktoré bežné činnosti sú viac a ktoré menej rizikové pre šírenie koronavírusu.

"Pandémia koronavírusu pretrváva. O víruse a možnostiach života s ním vieme každý deň viac informácií. Našim cieľom nie je a nebolo strašiť. Pomáhame, odporúčame, vysvetľujeme," píše ministerstvo v sprievodnom texte.

Skryť Vypnúť reklamu

"Hľadáme spôsoby, ako môžeme minimalizovať riziko šírenia vírusu a teda chrániť seba a svojich blízkych.

K tomu môže prispieť aj táto infografika. Vírus nepodceňujeme, učíme sa s ním žiť. Čím viac si budeme vyberať menej rizikové aktivity prenosu vírusu, tým väčšia je šanca, že spoločne toto obdobie zvládneme, ostaneme zdraví, prípadne nenakazíme našich blízkych, pre ktorých môže byť priebeh ochorenia nebezpečný."

Odborníci zdôrazňujú, že väčšina najrizikovejších aktivít má spoločnú jednu vec: konajú sa v interiéroch.

Podľa odborníkov sa vírus prenáša drobnými kvapôčkami vzdušnou cestou z človeka na človeka. Najrýchlejšie pri kašľaní, kýchaní, ale aj rozprávaní.

Vedci tiež zistili, že koronavírus dokáže v uzavretom priestore prekonať až 4,5 metrovú vzdušnú vzdialenosť a vo vzdušnom aerosóle zotrvá približne 30 minút.

Skryť Vypnúť reklamu

"Čím viac ľudí a čím slabšie vetraný priestor, tým lepšie podmienky pre šírenie vírusu," vysvetľuje ministerstvo a radí:

"Kdekoľvek ste, riziko môžete znižovať nosením Rúška, držaním si Odstupu a umývaním Rúk (ROR). Najmenej rizikové aktivity spája to, že sa konajú vonku, v otvorených priestoroch," uzatvára ministerstvo.

Pozrite si, ktoré činnosti by ste v rámci prevencie seba a svojich blízkych mohli oželieť a ktoré naopak, predstavujú len minimálne nebezpečenstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Remdesivir sa skúma ako potenciálny liek na ochorenie Covid-19.

Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na pol roka. Liek je už registrovaný vo viacerých krajinách, vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku.

3 h
Marine Le Penová.

Popularita prezidenta Macrona je napriek trvajúcemu chaosu ohľadom vakcinácie je pomerne vysoká, v prvom kole by získal 23-24 percent hlasov.

1 h
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.

Pozitívny postoj pracujúceho dôchodcu k očkovaniu sa spája s rodinnou históriou.

5 h
Testovanie v Martine - Gymnázium Jozefa Lettricha na Ľadovni.

Vyšetrili vyše 190-tisíc osôb. Podiel nakazených pri RT-PCR testoch stúpol na takmer 20 percent.

7 h