SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Ministerstvo radí, ako minimalizovať riziko nákazy

V septembri sa očakáva nárast druhej vlny pandémie koronavírusu. Pozrite sa, ktoré aktivity sú najrizikovejšie pri prenose koronavírusu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Začiatok školského roka, návrat dovolenkárov a príchod zahraničných študentov či robotníkov zvyšuje v nasledujúcich týždňoch pravdedpodobnosť šírenia nákazy novým koronavírusom.

Ministerstvo zdravotníctva v tejto súvislosti vydalo na svojej facebookovej stránke infografiku, kde je plasticky odstupňované, ktoré bežné činnosti sú viac a ktoré menej rizikové pre šírenie koronavírusu.

"Pandémia koronavírusu pretrváva. O víruse a možnostiach života s ním vieme každý deň viac informácií. Našim cieľom nie je a nebolo strašiť. Pomáhame, odporúčame, vysvetľujeme," píše ministerstvo v sprievodnom texte.

Skryť Vypnúť reklamu

"Hľadáme spôsoby, ako môžeme minimalizovať riziko šírenia vírusu a teda chrániť seba a svojich blízkych.

K tomu môže prispieť aj táto infografika. Vírus nepodceňujeme, učíme sa s ním žiť. Čím viac si budeme vyberať menej rizikové aktivity prenosu vírusu, tým väčšia je šanca, že spoločne toto obdobie zvládneme, ostaneme zdraví, prípadne nenakazíme našich blízkych, pre ktorých môže byť priebeh ochorenia nebezpečný."

Odborníci zdôrazňujú, že väčšina najrizikovejších aktivít má spoločnú jednu vec: konajú sa v interiéroch.

Podľa odborníkov sa vírus prenáša drobnými kvapôčkami vzdušnou cestou z človeka na človeka. Najrýchlejšie pri kašľaní, kýchaní, ale aj rozprávaní.

Vedci tiež zistili, že koronavírus dokáže v uzavretom priestore prekonať až 4,5 metrovú vzdušnú vzdialenosť a vo vzdušnom aerosóle zotrvá približne 30 minút.

Skryť Vypnúť reklamu

"Čím viac ľudí a čím slabšie vetraný priestor, tým lepšie podmienky pre šírenie vírusu," vysvetľuje ministerstvo a radí:

"Kdekoľvek ste, riziko môžete znižovať nosením Rúška, držaním si Odstupu a umývaním Rúk (ROR). Najmenej rizikové aktivity spája to, že sa konajú vonku, v otvorených priestoroch," uzatvára ministerstvo.

Pozrite si, ktoré činnosti by ste v rámci prevencie seba a svojich blízkych mohli oželieť a ktoré naopak, predstavujú len minimálne nebezpečenstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Poľský premiér odsúdil protesty proti obmedzeniu interrupcií

Poľský Ústavný súd 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu je protiústavné. Potraty sa tak už budú môcť vykonávať len v špeciálnych prípadoch.

Protesty proti obmedzeniu interrupcií trvajú v Poľsku už od piatku.
Slovensko

Na Slovensku pribudlo v pondelok 901 nakazených

Vyšetrili 5899 ľudí. Pomer nakazených k testovaným klesol v pondelok na 15 percent.

Zahraničie

Senát schválil nomináciu Barrettovej na sudkyňu najvyššieho súdu

Znamená to, že na tejto najvyššej súdnej inštancii USA majú konzervatívci prevahu nad liberálmi v pomere 6:3, čo je najvýraznejší názorový posun za uplynulých 30 rokov.

Americký prezident Donald Trump a sudkyňa Amy Coney Barrettová.
Slovensko

Je na rozhodnutí chránenej osoby, koho bude viezť so sebou v aute, tvrdí Mikulec

Minister vnútra uviedol, že prešetria prítomnosť finalistky Miss Universe vo vozidle Borisa Kollára počas zákazu vychádzania.

Limuzína, v ktorej sa viezol predseda parlamentu Boris Kollár.