SME
Streda, 30. september, 2020 | Meniny má JarolímKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Koalícia navrhuje zmeny v zozname štátnych sviatkov a pamätných dní

Poslanci chcú pridať jeden štátny sviatok a niekoľko pamätných dní, napríklad Deň pamiatky obetí komunistického režimu ako pripomienku nezabudnuteľných slov Silvestra Krčméryho na súde v Trenčíne.

Silvester Krčméry predniesol 24. júna pamätné slová: "Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu!"Silvester Krčméry predniesol 24. júna pamätné slová: "Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu!"

BRATISLAVA - Zoznam pamätných dní a štátnych sviatkov by sa mohol zmeniť.

Dve novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch predložili do Národnej rady (NR) SR poslanci OĽANO, ďalšiu predložili spoločne poslanci všetkých štyroch koaličných klubov.

Pribudnúť by mohli tri pamätné dni, medzi nimi napríklad 24. jún ako Deň pamiatky obetí komunistického režimu.

Jeden z pamätných dní by sa mohol preradiť medzi štátne sviatky, a to 28. október ako Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanci OĽANO navrhujú rozšíriť zoznam pamätných dní o 24. jún ako Deň pamiatky obetí komunistického režimu. Pripomínať má dátum 24. jún 1954, keď na súde v Trenčíne počas procesu so Silvestrom Krčmérym zazneli jeho slová: "Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu!".

Silvester Krčméry si podľa poslancov OĽANO zaslúži, aby sa stal symbolom boja za slobodu v novovekej slovenskej histórii.

"Išiel neochvejne za svojím presvedčením a dokázal, že vnútorne silný jednotlivec dokáže podkopať stabilitu zdanlivo pevného totalistického režimu," uviedli v predloženom návrhu.

Zároveň navrhujú doterajší Deň zahraničných Slovákov premenovať na Deň Slovákov žijúcich v zahraničí. Chcú tak zosúladiť názov pamätného dňa venovaného Slovákom žijúcim v zahraničí s formuláciou uvedenou v Ústave SR a v zákone o Slovákoch žijúcich v zahraničí.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšou novelou chcú doplniť do zoznamu pamätných dní 21. jún ako Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991 a 21. august ako Deň obetí okupácie Česko-Slovenska v roku 1968.

"Týmito dvomi dňami je vymedzených 23 rokov okupácie Česko-Slovenska," poznamenali.

Poslanci všetkých koaličných strán zároveň navrhujú, aby sa Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu 28. októbra opäť zaradil k štátnym sviatkom.

V súčasnosti si na Slovensku pripomíname päť štátnych sviatkov, schválením novely by ich bolo šesť.

Navrhovatelia argumentujú, že vznik samostatného česko-slovenského štátu patrí k jedným z najvýznamnejších dní v novodobej histórii Slovenska.

Pripomenuli, že počas trvania česko-slovenského štátu bol tento deň štátnym sviatkom, no po vzniku samostatného Slovenska sa nedostal ani do zoznamu pamätných dní. Zaradili ho tam až v roku 1999.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Páchateľ piatkového útoku chcel podpáliť redakciu Charlie Hebdo

Do Francúzska vstúpil v roku 2018 pod falošnou identitou, ktorá mu umožnila získať prístup k sociálnej pomoci pre neplnoletých. Fotografia jeho pasu, ktorú mu našli v telefóne, dokazuje, že mal 25 a nie 18 rokov.

Sekáčik na mieste činu.
Slovensko

Záborská predložila zmeny v novele o interrupciách

Bittó Cigániková hovorí o bariérach v prístupe k interrupciám. Záborská oponuje, že Slovensko nevyhnutne potrebuje politiku, ktorá podporuje a bráni život.

Poslankyňa NR SR Anna Záborská (OĽaNO) počas rokovania 12. schôdze parlamentu v utorok 29. septembra 2020.
Kresťanstvo

Kardinál Pell sa vráti do Ríma, oznámila jeho hovorkyňa

Pell, ktorý od svojho prepustenia z väzenia, kde strávil rok, žil v kňazskom seminári v Sydney, pápežovi Františkovi v súvislosti s tým, že kardinála Becciu primäl k odstúpeniu, poďakoval a zagratuloval mu.

Kardinál George Pell.
Slovensko

Pribudlo 231 infikovaných, počet úmrtí pacientov stúpol na 45

Laboratóriá urobili v pondelok 2 561 testov.

Ilustračná fotografia.