BERLÍN - Nemecká kancelárka Angela Merkelová (CDU) pred piatimi rokmi uistila Nemcov pamätnou vetou "Wir schaffen das" (Zvládneme to), že utečeneckú krízu krajiny ustojí.
Nie všetky nemecké politické strany sú však o úspechu prisťahovaleckej politiky vlády presvedčené, najhlasnejším kritikom sa stala protiimigračná Alternatíva pre Nemecko (AFD), píše server echo24.cz.
Sama kancelárka ale k päťročnému výročiu dramatických udalostí hovorí, že by sa dnes rozhodla rovnako.
V súvislosti s tým šéfka nemeckej spolkovej vlády tiež zmienila to, že niektorí z vtedajších prichádzajúcich utečencov napríklad v Nemecku úspešne zmaturovali.
"Kde len začať? Nemecko si naložilo príliš. V mnohých ohľadoch za sebou svojimi osamotenými rozhodnutiami z roku 2015 nechala Angela Merkelová hromadu črepov," odpovedalo k hodnoteniu tlačové stredisko AFD.
Protiimigračná strana poukazuje predovšetkým na to, že príchod utečencov so sebou priniesol rad problémov vrátane kriminality či problematickej integrácie.
Začlenenie podľa AFD komplikuje, že vyše 80 percent žiadateľov o azyl nemôže predložiť doklady o vzdelaní nevyhnutné na získanie pracovného miesta.
"Vyzerá takto nejako zázrak na poli odborných pracovníkov, ktoré nám staré politické strany a médiá nadšene sľubovali?" uviedla AFD.
Údaje AFD prevzala z odpovede brandenburskej vlády na parlamentnú otázku, v ktorej zemský kabinet oznámil, že preukázať sa profesijnými dokladmi oprávnenými v Nemecku môže iba 16 percent mužov a 15 percent žien prichádzajúcich do Brandenburska ako utečenci.
Problémy s integráciou vrátane pracovného uplatnenia si očividne uvedomuje aj spolková vláda.
Jeden z hovorcov kabinetu povedal, že začlenenie migrantov je centrálnou úlohou vlády.
"Od roku 2015 zaviedla spolková vláda veľa zákonov, aby integráciu urýchlila. K tomu patrí napríklad to, že ľudia, ktorí majú nádej v Nemecku zostať, sa môžu naučiť rýchlejšie nemecky a majú tiež oproti predchádzajúcim rokom lepší prístup k vzdelaniu a k pracovnému trhu," vysvetlil.
Ekologická strana Zelení prijímanie utečencov a ich integráciu vníma ako dlhodobý záväzok.
"Bolo to, či skôr je to úloha, na ktorom musíme ďalej pracovať. Pokiaľ ide napríklad o otázky výučby jazyka, bývanie, tak to musíme ďalej ako spoločnosť rozvíjať," povedala spolupredsedníčka ekologickej strany Zelení Annalena Baerbocková.
Poznamenala, že od politikov sa v tejto veci žiadajú zodpovedajúce politické kroky.
Kancelárkina Kresťanskodemokratická únia (CDU) sa päťročnému výročiu po vete "Zvládneme to" príliš venovať nechce.
"Utečenecké krízu Nemecko zvládlo dobre," povedal hovorca strany Hero Warrings.
"CDU toto výročie ale nijako ďalej komentovať nebude," dodal.
O samotnej vete, ktorá už bude navždy spájaná s érou Merkelovej, nechce diskutovať ani vládny hovorca.
"O vete 'Zvládneme to' a jej význame v kontexte prijímaní utečencov v roku 2015 sa hovorilo mnohokrát, hovorila o tom aj kancelárka. Dnes k tomu už nič nemôžeme dodať," povedal jeden z vládnych hovorcov.
Novinárov ale aj po piatich rokoch hodnotenie kancelárkinho prísľubu Nemcom zaujíma.
Merkelová sa tak tejto téme musela opakovane venovať aj minulý týždeň v piatok počas svojej tradičnej letnej tlačovej konferencie.
O vete samotnej povedala, že sa "tak trochu osamostatnila", takže si žije vlastným životom.
Teraz by však Merkelová aj tak konala rovnako ako pred piatimi rokmi.
"Kontrolovať hranice je možné, nemožno však prijať také rozhodnutia, ktoré dopadnú na bedrá tých, ktorí na hraniciach stoja," uviedla k nemeckému postoju neuzavrieť pred migrantmi brány.
"Zvládli sme tohto za ten čas naozaj veľa," dodala Merkelová o uplynulých piatich rokoch.
Konkrétne spomenula napríklad tých migrantov, ktorí už v Nemecku zložili maturitu a zapísali sa na vysokoškolské štúdium.